Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 26/02/21, 00:37

Rust COHLE a scris:
Didier, daca intamplator ai o formula la indemana pentru a calcula mbar-ul tensiometrului cu pamantul meu (57% nisip, 32% namol, 11% argila), ma intereseaza.
... / ...

Didier și ceilalți, pe site-ul LaBonneGraine, așa cum știți, există o alegere interesantă de cartofi, inclusiv RIKEA, atunci trebuie să vedeți prețurile dacă este interesant...


Nu există nicio formulă. Dar putem estima. O să fac un videoclip despre întrebare, cu o mică manipulare destul de ușor de făcut, care vă permite să determinați acest lucru într-un mod „prost”, dar destul de precis...

A mea ajunge la -600 mbar cu o planta de capsuni in ghiveci care inca nu da semne de ofilire!

Am găsit niște Rikea întâmplător azi dimineață în centrul de grădină din satul de jos...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 26/02/21, 07:32

Rust COHLE a scris:Didier și ceilalți, pe site-ul LaBonneGraine, așa cum știți, există o alegere interesantă de cartofi, inclusiv RIKEA, atunci trebuie să vedeți prețurile dacă este interesant...

Da, dar nu erau disponibile când m-am uitat. În cele din urmă le-am găsit într-un centru de grădină, dar, așa cum a spus Didier, trebuia să cunoști corespondența primlady și să citești eticheta în detaliu. Ele nu au fost absolut evidențiate.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 26/02/21, 08:36

Au făcut alegerea de marketing a unui „brand” – precum „PinkLady”... Ei spun că grădinarii nu „cunosc” soiurile, caracteristicile lor, ci „se concentrează” pe mărci! [și nu greșesc complet!]
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 26/02/21, 10:15

ieri am trecut pe la creșa locală (care se află între apartamentul meu și serviciu) să iau căpșunile. Au o rază întreagă de PDT de plantat, sub formă de tuberculi mici, au și propriul lor pământ de ghiveci (făcut la câteva zeci de km distanță și pus tot acolo). Am vorbit repede cu managerul secției de legume care mi-a spus că și pentru alte soiuri de PDT pot face comenzi.
Foarte tare pentru viitor...

Este totuși o achiziție mai bună decât gama verde!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 26/02/21, 10:37

Rajqawee a scris:Este totuși o achiziție mai bună decât gama verde!

În general, sunt de acord, dar gamm vert depinde de managerii magazinului și de echipa din loc. Magazinul lor cel mai apropiat de mine este foarte receptiv să vă găsească lucruri speciale, uneori nu pot, dar există deja voința. M-am uitat recent la alegerea lor de cartofi și ei bine, a fost surprinzător, o mulțime de soiuri diferite, și unele soiuri mai rare. Dar e alegerea lor, te duci la un magazin de aceeași marcă ceva mai departe, e mult mai puțin bine aprovizionat, și totuși, magazinul din apropiere este într-un sat, celălalt într-un orășel.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 26/02/21, 10:46

Multe dintre aceste „mărci” sunt francize. Uneori este chiar o combinație a celor două: magazinele deținute „coexistă” cu francize ale aceluiași brand.

Pentru francize, managerii magazinelor sunt proprietari. Ei plătesc redevențe pentru a utiliza brandul, sediul său, campanii de publicitate, marketing, logo, fluturași etc...

În funcție de caz, aceste magazine au de ales (sau nu) să comande în afara sediului central. Și acolo, ca la orice retailer, unii se bazează pe ceea ce oferă marketingul și centrul de achiziții, iar alții renunță!
1 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 26/02/21, 11:01

Did67 a scris:Multe dintre aceste „mărci” sunt francize. Uneori este chiar o combinație a celor două: magazinele deținute „coexistă” cu francize ale aceluiași brand.

Pentru francize, managerii magazinelor sunt proprietari. Ei plătesc redevențe pentru a utiliza brandul, sediul său, campanii de publicitate, marketing, logo, fluturași etc...

În funcție de caz, aceste magazine au de ales (sau nu) să comande în afara sediului central. Și acolo, ca la orice retailer, unii se bazează pe ceea ce oferă marketingul și centrul de achiziții, iar alții renunță!


destul de. Ne întoarcem adesea la persoana dependentă! Vă spun mai multe când vom avea terenul nostru (apartamentul din Corsica fiind de vânzare, ar trebui făcut în 2021) și vom avea interes să achiziționăm suprafețe mai mari.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 26/02/21, 20:44

doar pentru a vă prezenta această unealtă revoluționară care ar trebui să fie foarte populară aici... mai ales dacă taie foarte curat și anecicele : Mrgreen: : Wink:

https://www.lhommemoderne.fr/outils-du- ... AYQAvD_BwE
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 26/02/21, 20:55

Julienmos a scris:doar pentru a vă prezenta această unealtă revoluționară care ar trebui să fie foarte populară aici... mai ales dacă taie foarte curat și anecicele : Mrgreen: : Wink:

https://www.lhommemoderne.fr/outils-du- ... AYQAvD_BwE

armă de distrugere în masă : Evil:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14963
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4362

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de GuyGadeboisTheBack » 26/02/21, 21:21

Moindreffor a scris:
Julienmos a scris:doar pentru a vă prezenta această unealtă revoluționară care ar trebui să fie foarte populară aici... mai ales dacă taie foarte curat și anecicele : Mrgreen: : Wink:

https://www.lhommemoderne.fr/outils-du- ... AYQAvD_BwE

armă de distrugere în masă : Evil:

Care trebuie să devină rapid plictisitoare când pământul este pietros. Un alt gadget care nu vine ieftin.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], prettyjojo și oaspeții 309