Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 27/02/21, 19:30

Adrien (ex-nico239) a scris:De dimensiuni medii versus volei


el uită doar un lucru pe care-l sare foarte bine, așa că va fi, de asemenea, necesar să protejezi partea de sus ceea ce nu spune sau nu face încă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 27/02/21, 19:38

GuyGadeboisLeRetour a scris:Amagabeli 0.9M x 15M Oțel inoxidabil Sârmă metalică sudare 12,7mm Plasă pătrată Plasă 1,2mm Grasă sârmă ...
130 de bile pe Amazon.


Mărfuri.

Așa că am arătat prost. Sau Amazon, am zapped ???

Vom aștepta puțin! 130 de bile! Și Amazon ...

Cred că există o modalitate de a găsi un magazin local care să aibă acest lucru. Dificultatea este că trebuie să le găsești. Pentru un bricolaj, aveam nevoie de o placă de aluminiu anodizată de 10 x 20 cm ... Ei bine, la 30 km era o companie care o făcea pe măsură la un preț acceptabil ...
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 27/02/21, 21:01

Did67 a scris:Cred că există o modalitate de a găsi un magazin local care să aibă acest lucru. Dificultatea este că trebuie să le găsești. Pentru un bricolaj, aveam nevoie de o placă de aluminiu anodizată de 10 x 20 cm ... Ei bine, la 30 km era o companie care o făcea pe măsură la un preț acceptabil ...

este adesea problema camerei, îi lipsește vizibilitatea, un unchi m-a făcut să am mize de fier în urmă cu 25 de ani, chiar lângă o galvanizare și pentru aproape nimic, am făcut totul zincat, bine înșelat ei încă țin plasa de sârmă fără nicio întreținere de 25 de ani

trebuia doar să știi că era posibil pentru indivizi
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 28/02/21, 08:18

Adrien (ex-nico239) a scris:De dimensiuni medii versus volei

M-am uitat, ideea poate suna bine, dar chiar îi doresc să nu fie aceeași specie ca mine, altfel este mort, va intra de sus, fără probleme.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Boris70
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 13/12/20, 19:03
Locul de amplasare: Saônoises Vosges - 380m
x 22

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Boris70 » 28/02/21, 11:23

Rant de duminică!

Mulhouse va cheltui 200 de euro pentru a crește o pădure naturală! Este adevărat că de milioane de ani, natura nu știe cum să crească păduri. Și există botanici și naturaliști incluși în proiect !!
Și pe deasupra, au cheltuit niște reclame pe facebook pentru a mă face să mă împiedic de ea.

În vârful Donon, în Vosgii alsacieni, au tăiat brazii pentru a lăsa să crească o pădure naturală. Acum sunt mesteacăn, sorbi, fagi și câțiva molizi. Este mult mai aerisit și mai luminos și nu a costat 200 de euro pentru ao face.

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 73740.html
0 x
Reîncărcați bateriile în locuri sacre http://www.lokahita.fr
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil53 » 28/02/21, 11:50

Boris70 a scris:Rant de duminică!

Mulhouse va cheltui 200 de euro pentru a crește o pădure naturală! Este adevărat că de milioane de ani, natura nu știe cum să crească păduri. Și există botanici și naturaliști incluși în proiect !!
Și pe deasupra, au cheltuit niște reclame pe facebook pentru a mă face să mă împiedic de ea.

În vârful Donon, în Vosgii alsacieni, au tăiat brazii pentru a lăsa să crească o pădure naturală. Acum sunt mesteacăn, sorbi, fagi și câțiva molizi. Este mult mai aerisit și mai luminos și nu a costat 200 de euro pentru ao face.

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 73740.html


Nebunia ne-a cucerit, acolo vedem că suntem într-o țară extrem de bogată și că energia nu costă ceea ce ar trebui în ceea ce privește impactul asupra mediului. Chiar și un buldozer electric va distruge biodiversitatea. (Citat de la Aurélien Barreau)
Acasă, orașul a cheltuit 220 de euro pentru a face 29 de parcele de grădină de 50 și 75 mp. Excluzând prețul terenului și dezvoltarea în jurul terenului. Chiar dacă ținem cont de standarde, este o nebunie din punctul meu de vedere.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 28/02/21, 13:43

philxNUMX a scris:
Boris70 a scris:Rant de duminică!

Mulhouse va cheltui 200 de euro pentru a crește o pădure naturală! Este adevărat că de milioane de ani, natura nu știe cum să crească păduri. Și există botanici și naturaliști incluși în proiect !!
Și pe deasupra, au cheltuit niște reclame pe facebook pentru a mă face să mă împiedic de ea.

În vârful Donon, în Vosgii alsacieni, au tăiat brazii pentru a lăsa să crească o pădure naturală. Acum sunt mesteacăn, sorbi, fagi și câțiva molizi. Este mult mai aerisit și mai luminos și nu a costat 200 de euro pentru ao face.

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 73740.html


Nebunia ne-a cucerit, tocmai aici vedem că suntem într-o țară extrem de bogată

vrei natura organică, verde, urbană, trebuie să plătești prețul și nu există nicio limită, cu aprobarea noii majorități a locuitorilor orașului bobo care doresc verde

acasă costă 180 de euro pentru a săpa un iaz artificial mare pe o prelată, oamenii se întorc în jur, durează un sfert de oră
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14974
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de GuyGadeboisTheBack » 28/02/21, 14:16

Niciodată fericit ...
Costul operațiunii, 200.000 de euro, finanțat de municipalitate și în jur de cincisprezece sponsori corporativi locali.

Prefer acest tip de inițiativă decât „nebunia de sens giratoriu”, de prea multe ori inutilă.
Cât costă ... un sens giratoriu: de la 100 la 000 milion de euro

https://www.journaldunet.com/economie/m ... rond-point
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/02/21, 15:02

Doris a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:De dimensiuni medii versus volei

M-am uitat, ideea poate suna bine, dar chiar îi doresc să nu fie aceeași specie ca mine, altfel este mort, va intra de sus, fără probleme.


Cu toate acestea, volele vor găsi în subsol cu ​​gardul relativ superficial și cu un spațiu restricționat în lățime un mediu care să i se potrivească?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/02/21, 15:05

Boris70 a scris:Rant de duminică!

Mulhouse va cheltui 200 de euro pentru a crește o pădure naturală! Este adevărat că de milioane de ani, natura nu știe cum să crească păduri. Și există botanici și naturaliști incluși în proiect !!
Și pe deasupra, au cheltuit niște reclame pe facebook pentru a mă face să mă împiedic de ea.

În vârful Donon, în Vosgii alsacieni, au tăiat brazii pentru a lăsa să crească o pădure naturală. Acum sunt mesteacăn, sorbi, fagi și câțiva molizi. Este mult mai aerisit și mai luminos și nu a costat 200 de euro pentru ao face.

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 73740.html


Ce te deranjează?

Cheltuire?

Ați fi preferat să părăsiți negru și să lăsați natura să-și urmeze cursul?
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175