Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Faroe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/02/21, 18:48

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Faroe » 28/02/21, 20:24

Bună, Vincent, încerc laborios să cultiv câteva roșii, violete mici și alți ardei în Var la 400 de metri deasupra nivelului mării în pietricele. Eram pe cale să renunț la toate când am dat peste asta forum, fanul am inteles, sezlongul si, dar daca inlocuiesti berea cu un pahar de rosé, te mai poti considera fenocultor?
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 28/02/21, 20:29

Deci, din partea mea, în ceea ce privește usturoiul, nu respect nicio regulă.

Mai întâi îmi acopăr pământul pe timpul iernii, iar pe zonele în care voi pune usturoi, îl acoper în octombrie cu vreo 20 cm de frunze moarte (arțar, alisier, tei...), cu cel puțin deasupra, câteva așchii de lemn ca să nu zboare.

Apoi, din noiembrie până în februarie, plantez în mod regulat căței de usturoi. Am început prin a planta tot ce mi-a mai rămas de anul trecut și care era prea mic pentru a fi mâncat: bulbii și capete foarte mici. Apoi am plantat putin cate putin, tot ce am vazut incepand sa incolteasca. Au fost resturi de anul trecut, precum și păstăi cumpărate dintr-un magazin alimentar sau supermarket, care ar putea fi venit din Spania, Europa de Est (Polonia, România...), sau China.

Plantez sub frunze, fără dibbler, împingând păstăile doar puțin în pământ, care este foarte afânat. Le despart cam 5 cm, sau putin mai mult.

Si usturoiul a iesit de cateva zile, nu pare sa aiba probleme sa treaca prin frunzele putrezite. Evident, nu va fi nevoie să pliviți. Voi planta rosii in mijlocul usturoiului in iunie, inainte de a recolta usturoiul la inceputul lunii iulie.

Aș adăuga că am și păstăi care nu au germinat cu un an înainte, pe care le-am lăsat în pământ și care au germinat anul acesta.

Așa că gata, fac orice, vom vedea ce se întâmplă.

Ideea mea este să selectez o colecție de soiuri adaptate solului meu, climatului meu și practicilor mele.

Usturoiul joacă, de asemenea, un rol de gunoi verde, și îmi permite atât să îmbogățesc solul cu frunze moarte, cât și să structurez pământul cu rădăcinile sale.

Pentru viruși, vom vedea dacă asta îmi provoacă probleme.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil53 » 28/02/21, 21:23

Virosis Didier nu vorbește despre asta în ultimul său videoclip. Plantând ca el anul trecut, am avut destule. Unii profesioniști, pentru a nu procesa dimpotrivă, spațiu mai mult pentru a evita procesarea.
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 28/02/21, 21:52

philxNUMX a scris:Virosis Didier nu vorbește despre asta în ultimul său videoclip. Plantând ca el anul trecut, am avut destule. Unii profesioniști, pentru a nu procesa dimpotrivă, spațiu mai mult pentru a evita procesarea.

Da, el vorbește despre asta.
Dar trebuie să recunosc că nu sunt sigur cum să identific un virus în usturoi. Sau poate nu am văzut niciodată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/02/21, 21:53

Boris70 a scris:Vor lăsa pădurea să crească timp de 30 de ani fără intervenție și fără prezența umană, așa că au timp !! Era în articol.


Nu mai găsesc ciclul de la poiană la pădure dar mi s-a părut că e mai lung de atât.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Boris70
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 13/12/20, 19:03
Locul de amplasare: Saônoises Vosges - 380m
x 22

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Boris70 » 28/02/21, 23:12

călcare în picioare.jpg


asta e fada s-a întors! M-ai fi făcut să râd cu dansul tău covid !!

Referitor la Lună, faceți bine să precizați că este vorba de discipolii lui Steiner, în special de Maria Thun. Ceea ce se uită în general este că ea a obținut rezultate uimitoare prin combinarea preparatelor biodinamice cu calendarul lunar. Dar fără pregătiri nu se întâmplă mare lucru. Am observat-o cu ridichi (semănați în fiecare zi pentru a putea compara efectul zilei) rezultat: nesemnificativ. Eu am facut-o cu cartofi: nesemnificativ. Am auzit un grădinar youtuber care făcea grefe intenționat în zile nefavorabile: altoia ia oricum! Damien Dekarz, care a încercat-o în grădinărit comercial, nu a observat nicio diferență.

Când ne uităm la munca Mariei Thun vedem și că randamentele cu preparatele cresc față de martor indiferent de zi! Deci cu siguranță există un bonus de randament cu ziua potrivită, dar ne reamintește că baza biodinamicii este folosirea preparatelor înainte de a respecta calendarul lunar.
1 x
Reîncărcați bateriile în locuri sacre http://www.lokahita.fr
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil53 » 28/02/21, 23:37

VetusLignum a scris:
philxNUMX a scris:Virosis Didier nu vorbește despre asta în ultimul său videoclip. Plantând ca el anul trecut, am avut destule. Unii profesioniști, pentru a nu procesa dimpotrivă, spațiu mai mult pentru a evita procesarea.

Da, el vorbește despre asta.
Dar trebuie să recunosc că nu sunt sigur cum să identific un virus în usturoi. Sau poate nu am văzut niciodată.

Am ascultat prost atunci, trebuie spus ca am fost intrerupta de cateva ori. Mulțumesc pentru clarificare, o voi da înapoi.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 01/03/21, 10:03

Boris70 a scris:Maria Thun. Ceea ce se uită în general este că ea a obținut rezultate uimitoare prin combinarea preparatelor biodinamice cu calendarul lunar. Dar fără pregătiri nu se întâmplă mare lucru.

ai abordarea pe biodinamica comparativa si fara biodinamica care se incheie cu cresterea ma intereseaza sa cunosc protocolul prezentat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Boris70
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 13/12/20, 19:03
Locul de amplasare: Saônoises Vosges - 380m
x 22

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Boris70 » 01/03/21, 10:50

Moindreffor a scris:
Boris70 a scris:Maria Thun. Ceea ce se uită în general este că ea a obținut rezultate uimitoare prin combinarea preparatelor biodinamice cu calendarul lunar. Dar fără pregătiri nu se întâmplă mare lucru.

ai abordarea pe biodinamica comparativa si fara biodinamica care se incheie cu cresterea ma intereseaza sa cunosc protocolul prezentat


Da, explică protocolul urmat pentru fiecare test. Am rapoarte despre grâu de iarnă, cartofi, semințe oleaginoase și trifoi roșu. De care ești interesat, îl voi scana și îl voi posta aici.
0 x
Reîncărcați bateriile în locuri sacre http://www.lokahita.fr
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 01/03/21, 12:56

Boris70 a scris:
Moindreffor a scris:
Boris70 a scris:Maria Thun. Ceea ce se uită în general este că ea a obținut rezultate uimitoare prin combinarea preparatelor biodinamice cu calendarul lunar. Dar fără pregătiri nu se întâmplă mare lucru.

ai abordarea pe biodinamica comparativa si fara biodinamica care se incheie cu cresterea ma intereseaza sa cunosc protocolul prezentat


Da, explică protocolul urmat pentru fiecare test. Am rapoarte despre grâu de iarnă, cartofi, semințe oleaginoase și trifoi roșu. De care ești interesat, îl voi scana și îl voi posta aici.

trimite-l pe cel de pe cartofi
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 283