Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/05/21, 00:27

Did67 a scris:Debitul de la xxx la yyyy, îl putem numi „interval de flux” (pentru care este garantată funcționarea corectă)

2021-05-05_23h54_17 débit.png


Ok, dar nu vom ieși din asta în scris în niciun caz...

Nu-ți face griji, instalatorul nostru este drăguț.

M-am gândit să adaptez Merrill-ul unui om sărac și îmi va instala 2 în curând.

Voi discuta din nou despre toate acestea cu el calm Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/05/21, 00:44

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Deci regulatorul de presiune este același cu reductorul de presiune sau este altceva?
Adică ai nevoie de un reductor la sosirea plicului de seră APOI reductoare pe cele 4 sau 8 ramuri?
Sau doar un singur reductor sau regulator la sosirea lui Plymouth și apoi distribuția prin picuratori se va face în consecință?

Imagine


Imagine e un rezumat bun...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 06/05/21, 07:27

Adrien (ex-nico239) a scris:
Did67 a scris:Veche tactica dunce??? Să-i facem pe oameni să creadă că suntem lipsiți de valoare pentru a evita să ne gândim??? Nu vorbeam de cruise control din cate stiu eu... Nici de regulator SAMU.

2021-05-05_23h51_26 regul.png


Ah la la, îmi aduc aminte de timpul petrecut la tablă în ultimul an, profesorul de matematică îmi dăduse intenționat cel mai ușor exercițiu din lume: așez puncte pe un grafic și am confundat abscisa și ordonatele... clasa izbucnea în râs. .

Pe de altă parte, în filozofie era mai degrabă aceeași muzică.
Kant, care părea de neînțeles celor care râdeau dinainte, mi se părea limpede.
Din fericire, în scrisoare coefurile erau de partea mea

Și nu am pierdut nimic din nulitatea mea practică în ciuda pasiunii mele pentru bricolaj.

Este foarte obișnuit pentru mine să fac lucrurile complet înapoi sau să uit lucruri evidente, chiar și soția mea se pricepe mai bine decât mine și totuși DIY nu este deloc treaba ei.

Îmi aduce aminte de cineva de la A la Z, nu se poate: vorbești despre tine sau despre soțul meu? : Cheesy: nu, dar serios: draga mea, iau inapoi tot ce am spus, mai sunt altii ca tine, macar unul : Lol:
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 06/05/21, 07:33

Did67 a scris:
Doris a scris:
Didier cu PP și felul lui de a prezenta și asistat de Sky,...



Și „Gaïa”, câinele (ciobănesc australian) partenerului fiului meu, care este în a doua mea carte? Sau „Salsa”, Labradorul văzut într-un videoclip (este în altele, nepublicat încă)? am si caini!!! [Decedat proprietarul Salsa, custodia temporară, planificată pe durata spitalizării, riscă să devină de durată]

Uitare de neiertat pentru mine, care îmi plac foarte mult câinii, care de când am plecat din oraș, m-au însoțit în fiecare zi, de treizeci de ani am avut întotdeauna cel puțin doi. Da, le-am observat, dar nu sunt incluse în lista asistenților tăi, la fel de mult pentru mine.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/05/21, 08:26

Adrien (ex-nico239) a scris:
Ah la la, îmi aduc aminte de timpul petrecut la tablă în ultimul an, profesorul de matematică îmi dăduse intenționat cel mai ușor exercițiu din lume: așez puncte pe un grafic și am confundat abscisa și ordonatele... clasa izbucnea în râs. .



Mă refeream la un alt „mecanism”: în calitate de antrenor, am cunoscut tineri care „jucau” sau „jucau în exces” prostul... E cam ca „să nu pariezi ca să nu pierzi!”... Deci ei întotdeauna s-au făcut să pară mai „proști” decât erau cu adevărat... O „prostie tactică”, pe scurt...

Mă întrebam dacă ai jucat asta. Sau nu...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/05/21, 08:32

Adrien (ex-nico239) a scris:
Deci regulatorul de presiune este același cu reductorul de presiune sau este altceva?
Adică ai nevoie de un reductor la sosirea plicului de seră APOI reductoare pe cele 4 sau 8 ramuri?
Sau doar un singur reductor sau regulator la sosirea lui Plymouth și apoi distribuția prin picuratori se va face în consecință?


Așa că explic...

a) Folosim, si ai dreptate, mai des termenul de „reductor de presiune” decat de „regulator”... eram putin obosit. Aceste dispozitive prost de mecanice nu pot decât să reducă. Nu creșteți (ar fi nevoie de o pompă). Și astfel „reductor” este mai precis.

b) Reglați presiunea „la capul” instalației dumneavoastră. Deci la lansarea EP-ului tău. Dacă nu există o pantă mare (1 bar la fiecare 10 m de diferență de altitudine), presiunea redusă nu va mai crește. Ar trebui să pompați pentru asta.

c) Și apoi îl împărțiți în câte „ramuri” doriți, toate putând avea propriile „automatizări” (temporizator, programator etc.).

Ceea ce este necesar este să se asigure că debitul din amonte este suficient (sau diametrul suficient pentru a găzdui suma debitelor). Și, prin urmare, de asemenea, că reductorul este compatibil („intervalul său de funcționare” - debit maxim pe care îl poate regla eficient) cu acest debit maxim care poate fi cerut de toate ramurile susceptibile de a funcționa împreună...

d) Nu am vorbit despre asta: daca apa nu este curata trebuie filtrata in amonte pentru a evita infundarea picuratoarelor...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/05/21, 08:43

Adrien (ex-nico239) a scris:
Deci întrebarea este cât de departe în sezon ar trebui să suporte ploaia roșiile?
Am nevoie de o mică reamintire despre subiect



Nu cunosc niciun experiment bine condus...

În general este una sau toate celelalte: roșii de seră sau roșii de câmp...

Un test realizat de un belgian GRAB indică, totuși, că roșiile „adăpostite” după ce au fost în lumina directă a soarelui de ceva timp ar fi mai puțin afectate decât cele „acoperite” imediat. Dar raportul a fost „aproximativ” – a fost mai mult un comentariu decât un studiu „dublu-orb randomizat”... S-a emis ipoteza că a existat o „întărire” a cuticulei. Plantele se ard la soare când le scoți fără grijă, cred că acest lucru este posibil!

Așa că urmez această tactică. Tunelul meu fiind descoperit iarna pentru ca solul sa acumuleze cat mai multa apa si sa nu existe acumulare de sare, pentru ca viata solului sa-si „traiasca viata”, si sa nu ma deranjeze furtunile. nu rupe filmul care nu ajunge până la pământ și care deci oferă „o anumită reținere vântului turbulent”... Am pus filmul din nou pe la 15 iulie și știind că acasă, încep să fac. frică de mucegai de la jumătatea lunii august (cu excepția unei veri putrede ca 2016; atunci, probabil m-aș fi acoperit înainte, după o explozie bună de ploaie la jumătatea lunii iunie!)...

Nu este o regulă. Doar că o fac așa. Puțin intuitiv.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/05/21, 08:59

Adrien (ex-nico239) a scris:
.... această mimetizare grafică este foarte tristă



Mimica este un mecanism natural! Insectele stick sunt fascinante, cu arta lor de a se preface a fi o crenguță sau o frunză. Hoverflies „imită” viespi pentru a face să pară că înțeapă! Caracatița sau cameleonul capătă culoarea suportului...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/05/21, 10:48

Did67 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
Ah la la, îmi aduc aminte de timpul petrecut la tablă în ultimul an, profesorul de matematică îmi dăduse intenționat cel mai ușor exercițiu din lume: așez puncte pe un grafic și am confundat abscisa și ordonatele... clasa izbucnea în râs. .



Mă refeream la un alt „mecanism”: în calitate de antrenor, am cunoscut tineri care „jucau” sau „jucau în exces” prostul... E cam ca „să nu pariezi ca să nu pierzi!”... Deci ei întotdeauna s-au făcut să pară mai „proști” decât erau cu adevărat... O „prostie tactică”, pe scurt...

Mă întrebam dacă ai jucat asta. Sau nu...


Oh, nu stilul casei este pictura mai naturală

Așa că nu înțeleg prea multe despre asta cel puțin la nivel teoretic, chiar dacă la nivel practic am pus deja 300m de plymouth atât pentru seră, cât și pentru grădină... dar dovada a fost parțial prin presupuneri, deoarece în parte langa movile pusesem o lungime mare cu turbine si ca... dincolo de 4 nu mai era nimic si trebuia sa trec la tunuri...
Dar concepția îmi scapă așa cum trebuie. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/05/21, 10:53

Did67 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
Deci regulatorul de presiune este același cu reductorul de presiune sau este altceva?
Adică ai nevoie de un reductor la sosirea plicului de seră APOI reductoare pe cele 4 sau 8 ramuri?
Sau doar un singur reductor sau regulator la sosirea lui Plymouth și apoi distribuția prin picuratori se va face în consecință?


Așa că explic...

a) Folosim, si ai dreptate, mai des termenul de „reductor de presiune” decat de „regulator”... eram putin obosit. Aceste dispozitive prost de mecanice nu pot decât să reducă. Nu creșteți (ar fi nevoie de o pompă). Și astfel „reductor” este mai precis.

b) Reglați presiunea „la capul” instalației dumneavoastră. Deci la lansarea EP-ului tău. Dacă nu există o pantă mare (1 bar la fiecare 10 m de diferență de altitudine), presiunea redusă nu va mai crește. Ar trebui să pompați pentru asta.

c) Și apoi îl împărțiți în câte „ramuri” doriți, toate putând avea propriile „automatizări” (temporizator, programator etc.).

Ceea ce este necesar este să se asigure că debitul din amonte este suficient (sau diametrul suficient pentru a găzdui suma debitelor). Și, prin urmare, de asemenea, că reductorul este compatibil („intervalul său de funcționare” - debit maxim pe care îl poate regla eficient) cu acest debit maxim care poate fi cerut de toate ramurile susceptibile de a funcționa împreună...

d) Nu am vorbit despre asta: daca apa nu este curata trebuie filtrata in amonte pentru a evita infundarea picuratoarelor...


Ok

Dar cum putem calcula în avans ce va avea nevoie sistemul în ceea ce privește presiunea și debitul, și deci în echipamente, astfel încât cele 250 de picuratoare să funcționeze corect?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 316