Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 06/10/21, 19:23

Did67 a scris:Nu cred în genotipul mucegaiului pufos: în secolul în care îl folosim, mucegaiul pufos nu a „crăpat” niciodată cheia. De fapt, este o așa-numită acțiune „multisite”: ionii de cupru acționează asupra multor mecanisme; deci, când mucegaiul găsește o cheie pentru unul, se poticnește de ceilalți...

Dovada rezistenței reale la cupru ar provoca o „senzație”...

Nu cunosc vreun document serios care să raporteze rezistența mucegaiului la cupru (dar nu știu totul!).

Acesta este motivul pentru care înclin spre protocol.

Un studiu, mai ales în laborator, este un pic ca un pixel în complexitatea unei întrebări... Desigur, nu este „zero”. Nu eu am scris-o. Este un element, de plasat într-un întreg. Pentru mine, faptul de a nu „găsi” eficacitatea este încă un mare semn de întrebare asupra relevanței rezultatelor obținute în laborator în ceea ce privește aplicațiile lor practice... Chiar dacă totul este destul de coerent: fungicidele sintetice eficiente, anumite produse mai puțin „chimice” care sunt mai mult sau mai puțin eficiente, și o mulțime de „pulberi de perlimpinpină” (folosesc acest termen un pic neplăcut; îmi place să mă bat joc) fără efect măsurabil...


Există o oarecare rezistență la unele fungicide, dar nu există o rezistență cunoscută la cupru.
Dar trebuie spus că cuprul nu se mai folosește, decât organic; de aceea nu sunt neapărat îndeplinite condiţiile pentru dezvoltarea rezistenţei.
Și cât să spun că rezistența la cupru nu este posibilă, nu m-aș aventura să afirm asta.
Totuși, tind să fiu de acord cu tine asupra faptului că, fără îndoială, problema se află la nivel de protocol, fără a putea spune exact unde.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/10/21, 22:00

Nu am scris că nu va exista niciodată.

Am scris pe de o parte că până acum, din câte știu, nu există.

Am mai scris că modul de acțiune al ionilor de cupru fiind „multi-site” (adică acționează asupra mai multor mecanisme în același timp), când mucegaiul găsește cheia unuia dintre mecanisme, s-a izbit de altele. Ar fi trebuit să clarific: probabilitatea de a „rupe” mai multe mecanisme de rezistență simultan este scăzută. Este același lucru pentru genele de rezistență. O varietate cu o singură genă este foarte depășită. Cu doi, durează... Cu trei (asta nu există în prezent pe piață), ar fi foarte puțin probabil...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/10/21, 22:03

Adrien (ex-nico239) a scris:
Apropo, despre fasolea la 0.3 nu sunt moarte...



Acasă, în general, cu un „ger alb” și temperaturi ale solului de - 1° sau - 2°, sunt pete de „arsuri la frig”... Orice mai mici, gata!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Boris70
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 13/12/20, 19:03
Locul de amplasare: Saônoises Vosges - 380m
x 22

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Boris70 » 06/10/21, 22:48

Did67 a scris:
Am avut câteva omizi de pieridae! Au dispărut singuri! Septembrie (fierbinte, uscată - acasă) le-a fost favorabilă. Întârziat!


Am avut un atac mare asupra unei kale care nu înflorise. La început contasem pe ajutoare, dar nu au venit și omizile erau vorace, așa că a trebuit să intervin!

O tulpină de muștar japonez acoperită cu ouă albe pierid. Mă întreb ce mănâncă aceste omizi fără grădina de legume pentru că brassicas sălbatici sunt minuscule și au o durată scurtă de viață: dulci de luncă, traista ciobanului și cardamină zburată.
0 x
Reîncărcați bateriile în locuri sacre http://www.lokahita.fr
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/10/21, 22:54

Did67 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
Apropo, despre fasolea la 0.3 nu sunt moarte...



Acasă, în general, cu un „ger alb” și temperaturi ale solului de - 1° sau - 2°, sunt pete de „arsuri la frig”... Orice mai mici, gata!


Ok, deoarece este prima dată când reușim să le ținem până la capăt, nu avem experiență.

Acolo este deja 0.4, așa că este cu siguranță pentru seara asta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/10/21, 23:00

Un alt subiect și o altă întrebare: germinarea salatei de miel

Se știe că salata de miel germinează la temperaturi destul de scăzute și în orice caz nu vara....

Doar că am lăsat multe plante de salată de miel să meargă la sămânță, așa că mă așteptam să înceapă germinarea în septembrie-octombrie dar deloc, a început în august la căldură și nu mică dar cu o abundență frumoasă în locurile în care am se asigurase că a reînsămânțat.
OK, sub iarbă în trunchi și cu o ținută udă, ușoară, dar aproape zilnică, e mai rece decât în ​​plin soare, dar totuși
Așa că văzând asta am semănat (și semănat direct) semințe din sacii vânduți în magazine, bine în niciun caz, au germinat doar acum.

Ar fi o diferență între semințele din plantă care cad la pământ și cele din pliculețe în acest sens?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 07/10/21, 08:28

Adrien (ex-nico239) a scris:Un alt subiect și o altă întrebare: germinarea salatei de miel

Se știe că salata de miel germinează la temperaturi destul de scăzute.

: Mrgreen: marele mister al grădinii de legume pentru mine: 2021, canicule succesive până în octombrie, răsărire spontană a salatei de miel de la începutul lunii august, toate încercările mele de semănat au eșuat. 2022, vremea varzei în Landes, cu excepția lunii august, răsadurile mele de salată de miel sunt toate reușite, dar nu apariție spontană, dar nici un indiciu de una.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 07/10/21, 08:32

Poate sunt două! Sau chiar trei.

1) după ce au petrecut un sezon întreg pe pământ, s-au „înmuiat” bine; Acasă, sunt convins că condensul de toamnă este unul dintre declanșatorii germinării, fără udare (în caz contrar, aburire + eventual acoperire cu voal)

2) și în contact cu pământul - aceasta este esențială pentru salata de miel; „Reușesc” însămânțarea mea în felul următor: după ce am recoltat, de exemplu, sămânța, semăn fără muncă suplimentară (am zgâriat ca să nu las prea multă sămânță sub pământ) și acolo, călc copios, „frecând” pantofii mei pe pământ... Și atât. Și se ridică „ca părul unui câine”

3) Poate să apară și în anumite locuri, mai potrivite: adesea sub acoperirea altor plante, la marginea de varză, între praz etc... Așadar, locuri unde semănăm rar... Dacă acoperiți cu crenguțe mici, vă va vedea că germinează mai bine (descoperit întâmplător când am așezat tulpini de semințe de țelină pe un loc unde semănasem „dezcoperite”; așa cum mi se întâmplă adesea, lucrurile stau în jur; s-au târât și ce văd? Sub tulpinile, o mizerie de salată de miel... În altă parte, salată de miel, dar mult mai puțin de mizerie...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 07/10/21, 08:34

Doris a scris: : Mrgreen: marele mister al grădinii de legume pentru mine: 2021, canicule succesive până în octombrie, răsărire spontană a salatei de miel de la începutul lunii august, toate încercările mele de semănat au eșuat. 2022, vremea varzei în Landes, cu excepția lunii august, răsadurile mele de salată de miel sunt toate reușite, dar nu apariție spontană, dar nici un indiciu de una.


Ai soiul "Contrariété" ??? (umor) [Sau, mai explicit: "ellefaitchiercelle-là"]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 07/10/21, 09:29

Did67 a scris:
Ai soiul "Contrariété" ??? (umor) [Sau, mai explicit: "ellefaitchiercelle-là"]


Este exact asta! Și totuși, primăvara, am avut multă salată de miel la sămânță, la umbră, la umbră parțială, însorită, .... dar nu, poate va trebui să semăn o dată la doi ani??
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 393