Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de pi-r » 21/03/22, 10:23

nefiind venit pe asta forum NUMAI PENTRU GRADINAT după ce am citit cartea a 2-a a lui Didier, ei bine, observasem câteva titluri și subiecte care se întrebau cel puțin, dar din moment ce asta nu mă interesa, nu am mers mai departe.... Așa că am de gând să găsiți persoanele ale căror discuții/informații/remarci și ton le apreciez....
1 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 21/03/22, 20:32

Did67 a scris:Cu siguranță voi lăsa asta forum deveni greață și deschis pro-facho - vezi propaganda deschisă a lui Christophe pentru Zemmour; Nu vreau să devin, la 69 de ani, colaborator! Christophe are dreptul să fie un neo-facho, un bătrân amărât, are dreptul să aibă neuronii deteriorați de substanțe - etanol sau altele sau, mai simplu, pe fondul vorbei fără minte între troli; el are, într-o democrație, dreptul de a exprima idei referitoare la cea mai grosolană prostie; el are, într-o democrație, într-un cuvânt, dreptul de a fi prost, chiar foarte prost și de a-l exprima. Întrucât am dreptul să nu particip la această vărsătură în locul exprimării ideilor... Mi-a luat prea mult timp să iau o decizie, deoarece Europa a durat prea mult să reacționeze la Putinism]



Din partea mea, nu sunt sedus de Zemmour, din moment ce mi se pare că în afară de ura lui față de arabi, negri și musulmani, nu prea sunt multe de atras de la el, iar xenofobia este ceva ce detest, deoarece duce inevitabil la violență. si nefericire.

Dar acestea fiind spuse, având în vedere cum rusofobia a devenit legiune în câteva zile, îl relativizez pe Zemmour; este departe de a avea monopolul urii; și oricum, majoritatea francezilor urăsc arabii și negrii, așa că Zemmour spune cu voce tare doar ceea ce mulți, vai, gândesc în liniște.

Problema este, după părerea mea, în altă parte, este că mass-media mainstream a devenit o mașinărie foarte puternică de manipulare a maselor și de fabricare a unui singur gând obligatoriu, iar asta fiind împotriva curentului acestui gând, fie că este vorba despre covid, Ucraina, Macron, sau alte subiecte, ajunge să necesite mult curaj, dacă nu nebunie; pe care alții le vor considera o prostie.
3 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 22/03/22, 09:14

Did67 a scris:Vezi: https://www.auvergne-agricole.com/le-ph ... -le-relais

și: https://www.sagepesticides.qc.ca/Recher ... tiveId=157

[din prietenie va pun aceste doua elemente: pare eficient, corect folosit, pentru invazii puternice si pe termen scurt deoarece produsul se strica foarte repede; pericolul este departe de zero, dar nici nu este dramatic.
Cu siguranță voi lăsa asta forum deveni greață și deschis pro-facho - vezi propaganda deschisă a lui Christophe pentru Zemmour; Nu vreau să devin, la 69 de ani, colaborator! Christophe are dreptul să fie un neo-facho, un bătrân amărât, are dreptul să aibă neuronii deteriorați de substanțe - etanol sau altele sau, mai simplu, pe fondul vorbei fără minte între troli; el are, într-o democrație, dreptul de a exprima idei referitoare la cea mai grosolană prostie; el are, într-o democrație, într-un cuvânt, dreptul de a fi prost, chiar foarte prost și de a-l exprima. Întrucât am dreptul să nu particip la această vărsătură în locul exprimării ideilor... Mi-a luat prea mult timp să iau o decizie, deoarece Europa a durat prea mult să reacționeze la Putinism]


Oh! Vestea bună a zilei! Potagismul a fost singurul motiv pentru care am rămas aici. Vă alătur la acest pas.
3 x
elman46
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 16/02/22, 11:26
x 55

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de elman46 » 22/03/22, 12:02

VetusLignum a scris:
Did67 a scris:Cu siguranță voi lăsa asta forum deveni greață și deschis pro-facho - vezi propaganda deschisă a lui Christophe pentru Zemmour; Nu vreau să devin, la 69 de ani, colaborator! Christophe are dreptul să fie un neo-facho, un bătrân amărât, are dreptul să aibă neuronii deteriorați de substanțe - etanol sau altele sau, mai simplu, pe fondul vorbei fără minte între troli; el are, într-o democrație, dreptul de a exprima idei referitoare la cea mai grosolană prostie; el are, într-o democrație, într-un cuvânt, dreptul de a fi prost, chiar foarte prost și de a-l exprima. Întrucât am dreptul să nu particip la această vărsătură în locul exprimării ideilor... Mi-a luat prea mult timp să iau o decizie, deoarece Europa a durat prea mult să reacționeze la Putinism]



Din partea mea, nu sunt sedus de Zemmour, din moment ce mi se pare că în afară de ura lui față de arabi, negri și musulmani, nu prea sunt multe de atras de la el, iar xenofobia este ceva ce detest, deoarece duce inevitabil la violență. si nefericire.

Dar acestea fiind spuse, având în vedere cum rusofobia a devenit legiune în câteva zile, îl relativizez pe Zemmour; este departe de a avea monopolul urii; și oricum, majoritatea francezilor urăsc arabii și negrii, așa că Zemmour spune cu voce tare doar ceea ce mulți, vai, gândesc în liniște.

Problema este, după părerea mea, în altă parte, este că mass-media mainstream a devenit o mașinărie foarte puternică de manipulare a maselor și de fabricare a unui singur gând obligatoriu, iar asta fiind împotriva curentului acestui gând, fie că este vorba despre covid, Ucraina, Macron, sau alte subiecte, ajunge să necesite mult curaj, dacă nu nebunie; pe care alții le vor considera o prostie.


Este ciudat grădinăritul aici : Cheesy:
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de yves35 » 25/03/22, 04:32

bonjour,

elman46 a scris:
VetusLignum a scris:
Did67 a scris:Cu siguranță voi lăsa asta forum deveni greață și deschis pro-facho - vezi propaganda deschisă a lui Christophe pentru Zemmour; Nu vreau să devin, la 69 de ani, colaborator! Christophe are dreptul să fie un neo-facho, un bătrân amărât, are dreptul să aibă neuronii deteriorați de substanțe - etanol sau altele sau, mai simplu, pe fondul vorbei fără minte între troli; el are, într-o democrație, dreptul de a exprima idei referitoare la cea mai grosolană prostie; el are, într-o democrație, într-un cuvânt, dreptul de a fi prost, chiar foarte prost și de a-l exprima. Întrucât am dreptul să nu particip la această vărsătură în locul exprimării ideilor... Mi-a luat prea mult timp să iau o decizie, deoarece Europa a durat prea mult să reacționeze la Putinism]



Din partea mea, nu sunt sedus de Zemmour, din moment ce mi se pare că în afară de ura lui față de arabi, negri și musulmani, nu prea sunt multe de atras de la el, iar xenofobia este ceva ce detest, deoarece duce inevitabil la violență. si nefericire.

Dar acestea fiind spuse, având în vedere cum rusofobia a devenit legiune în câteva zile, îl relativizez pe Zemmour; este departe de a avea monopolul urii; și oricum, majoritatea francezilor urăsc arabii și negrii, așa că Zemmour spune cu voce tare doar ceea ce mulți, vai, gândesc în liniște.

Problema este, după părerea mea, în altă parte, este că mass-media mainstream a devenit o mașinărie foarte puternică de manipulare a maselor și de fabricare a unui singur gând obligatoriu, iar asta fiind împotriva curentului acestui gând, fie că este vorba despre covid, Ucraina, Macron, sau alte subiecte, ajunge să necesite mult curaj, dacă nu nebunie; pe care alții le vor considera o prostie.


Este ciudat grădinăritul aici : Cheesy:


nu te gandesti atat de bine...
de la un grădinar ucrainean:
https://www.odilejacob.fr/catalogue/psy ... 001360.php

Yves
1 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
Avatar de l'Utilisateur
Yool
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 225
Înregistrare: 16/08/19, 10:23
Locul de amplasare: Pas de Calais
x 44

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Yool » 01/04/22, 15:55

bonjour,

Mă gândeam și eu să las asta forum de ceva vreme. În plus, am venit din ce în ce mai puțin având în vedere întoarcerea anumitor replici...

nu mai stau pe asta...
0 x
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Milano » 24/04/22, 17:56

bonjour,

Mai este timp pentru acest sezon să desfășoare fân pe pământ pe care tocmai l-am tăiat iarba cât mai scurtă pentru a face o grădină de legume?
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de yves35 » 27/04/22, 06:54

bonjour,

Milano a scris:bonjour,

Mai este timp pentru acest sezon să desfășoare fân pe pământ pe care tocmai l-am tăiat iarba cât mai scurtă pentru a face o grădină de legume?


intreaba a facut
https://potagers.forumactif.com/

Yves
0 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Exnihiloest » 03/05/22, 20:53

Did67 a scris:Înainte de a fi alungat și trimis în Gulag - singurul răspuns pe care îl au fachosii - aceste câteva cuvinte:

În curând mă vei găsi pe: https://potagers.forumactif.com/

Îi invit pe umaniștii, pe cei care încă mai cred în valori, pe cei care urăsc prostia, pe cei care nu confundă „discuția” cu „trollingul”, pe cei care visează la o lume mai bună, care nu este o dictatură, să mă „Alătură-te... Îi invit și pe cei care mai au simțul umorului – rar râd pro-Putin, vociferează... Îl imită pe Hitler la Congresul de la Nürnberg fără să reușească vreodată! Era încă regele. Fasciști!

Desigur, mi se va spune, așa cum face Putin, că trebuie să fiu denazificat. Christophe va spune poate că este aici să mă salveze?

Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip


Nu urmăresc știrile de zi cu zi pe site, dar nu am putut vedea nimic despre leneși în grădina lor de legume. Și din moment ce Did67 mi s-a părut o persoană sensibilă cu care se putea discuta inteligent, rămânând în același timp rezonabil, ceea ce nu este dat tuturor de aici, m-am întrebat cum a reușit să ajungă într-un forum unde propaganda neruşinată de extremă dreaptă este peste tot. Așa că am căutat cele mai recente postări ale lui și iată-le. Ei bine, nicio surpriză, s-a descurcat destul de rezonabil, plecând, fără teamă să facă un inventar cât mai relevant al instalațiilor despre... zgomotoșii autoproclamați denazificatori. Ne putem doar abona.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Obamot » 04/05/22, 03:35

Nu e frumos să scuipi în supă. Did67 și-a făcut un nume datorită acestui lucru forum... Nu este rău intenționat!
Deși înțeleg: să o lași așa nu este foarte onorabil, pentru că nu este justificat, există o eroare în cauză.

Am scris-o aici:

Obamot a scris:Nu există nimic de extremă dreapta în remarcile nimănui aici, este pură defăimare, care a fost alimentată, fără îndoială, de Guy prin mesaje personale (răzbunare? Văd doar asta, nu am salit peste PM-urile lui... nu a putut să-ți spună lucruri de fata ta!)

Extrema dreaptă, în cea mai mare parte, este ceea ce a reprezentat guvernul marionetă al lui Macron, președintele lumii bancare și financiare, și „bani nebuni de făcut cu farmaciile” (bani ascunși cine știe unde), din moment ce a constrâns-forțat poporul Franței să se injecteze cu terapie genetică, încălcând dreptul internațional și Codul de la Nürnberg și care a promulgat legi draconice... Practicile sale sunt cuplate cu o politică penală care a constat în a împiedica oamenii să primească tratament... Și printre cei care fac aceste acuzații rușinoase, nu am văzut mulți care au vorbit împotriva acestor practici scandaloase și fără precedent în timpul republicii a V-a...

În vocile opoziției, laitmotivul era clar, era: „Totul în afară de Macron”, ceea ce i-a determinat pe mulți francezi să voteze pentru orice candidat care l-ar putea bloca. Nu înseamnă că asta forum să fie îmbrăcat cu orice etichetă politică...
Dacă Mélenchon ar fi fost în turul doi, cel forum ar fi fost etichetat ca a „semn îngrozitor al stângacilor”.

Blédina bla-bla-bla, mereu nevoia asta ireprimabilă de a te răzbuna în orice....

PS: aceeasi observatie cu conflictul provocat de SUA/NATO, oricum nu ati inteles nimic despre aceste subiecte profunde. bistro / listare-de-troll-of-forum-t16381-560.html # p499253

Aceasta este o neînțelegere.
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141