Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 18/04/18, 16:47

Julienmos a scris:
Did67 a scris:[plantele perene „nu foarte puternice” (ierburi, de exemplu, care încep din nou în mod normal, ale „buturugului” care rămâne ...).


anuale care formează semințe, de obicei „fine”, nu au acumulat suficientă energie pentru a străpunge un fân în anul următor; unele plante perene (ierburi) fie.


trebuie să crezi că acasă iarbele sunt mai perene decât în ​​altă parte, : Lol: Pentru că nu numai că sunt cele mai invazive dintre toate buruienile pe care le am, dar trec prin orice, inclusiv straturile cu adevărat groase de BRF fals pe care le-am aruncat în jurul zmeurii, unde nu mă opresc să le rup (cu prețul eforturi mari, sunt atât de bine ancorate!), dar îi împinge întotdeauna pe ceilalți ...
și oriunde altundeva, ciugulesc repede pe marginile grădinii de legume (înconjurate de pajiște)
Nu am ciulin, rumex sau nimic, dar aceste ierburi afurisite sunt mai mult decât suficiente pentru fericirea mea, mulțumesc! : Evil: :D


Întrebarea este: este util să le rupem?
nu am raspunsul

Îi lăsăm să crească.
Deja pentru că printre ele există flori foarte frumoase.
Și apoi pentru că asta face acoperirea gratuită pentru vară și că în partea de jos a acestei huse prospețimea persistă mai mult decât dacă ar fi un razibus ....

Apoi, în primăvară ... adică acum avem 2 tactici: vorbesc despre grădina plăcerii
Doamna greșește tot (în partea LUI) ceea ce este mort (și, întâmplător, face foarte mult) și s-a uscat în timpul iernii și apoi îl folosește ca mulci (uh și eu : Hopa: Îl stârnesc, dar nu trebuie să-l spun): în cele din urmă este „fân” ieftin

Imagine
Încă face aproximativ 15 grămezi de ierburi amestecate, frunze și xxx.

Eu, în partea MEA, tăiem numai tulpinile uscate, dar nu îndepărtăm nimic și păstrez această întrepătrundere inextricabilă a SUPRAFEȚEI.

Acestea fiind spuse dedesubt este cu adevărat un lucru nebunesc ... Am făcut câteva plantații la începutul primăverii și la 3-4 cm este o barieră foarte densă de rădăcini mici, al naibii de greu de „deschis”. ..

Mă lupt puțin, astfel încât să lase zone neșlefuite ... nu inutile, deoarece în aceste zone cresc multe violete ... : Evil:

Pe scurt, pentru a reveni la grădina de legume ... este util să întoarceți TOTUL?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/04/18, 17:47

nico239 a scris:
Ar fi foarte interesant să ne uităm la o istorie a agriculturii ....

Am vorbit deja despre asta cu mult timp în urmă, dar aș găsi subiectul fascinant ... și cum am cultivat în evul mediu și cum au făcut italienii, germanii și spaniolii oamenii din nord și sud ... etc.

Ar putea pune multe lucruri în perspectivă.

Nu știu dacă academicienii au analizat problema unei istorii comparative a agriculturii.

Pentru că la vremea aceea întâmplător: produce sau mănânci puțin sau nimic: nu a existat niciun supermarket care să se repună în caz de atacuri de limaci ... : Mrgreen:


Exista ! O carte excelentă!

Marcel Mazoyer și Laurence Roudart: „Istoria agriculturii mondiale de la neolitic la criza contemporană” / Édition du Seuil.

Și a contribuit la geneza ideilor care trăiesc în mine!

Atenție: 500 de pagini dense [dar este o problemă a sistemelor agrare din valea Nilului precum cea a incașilor și, bineînțeles, a diferitelor etape ale agriculturii europene de la neolitic]

Toate gândurile științifice, chiar și cele mai eficiente, se bazează pe presupuneri (explicite sau, mai des, implicite). În această carte perlează credința implicit împărtășită că lucrarea la sol este o îmbunătățire ... Veți înțelege, sunt de acord doar cu 90%!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/04/18, 18:28

nico239 a scris:este util să tragi TOATE?


Tocmai m-am întors de la realizarea filmelor: o încercare de plantare în „buruieni mochetate” (Véronique de Perse), comparativ cu fânul. Tocmai am plantat două rânduri de bulbi mici de ceapă ... Voi încerca alte lucruri: varză? praz? Am folosit rotofilul pentru a „doborî” Véronique.

[Este inspirat de tehnicile agricole numite "prelucrarea cu benzi", prin zdrobirea unei plante de acoperire a solului în față și însămânțarea într-o brazdă foarte mică săpată de o mașină, care semănă în ea, totul într-o singură trecere]

Rândurile mele sunt înclinate, jumătate în fân („fenocultură 1.0”) și jumătate în baldachin viu („fenocultură 2.0”). Astfel vom vedea diferențele ...
1 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de torent » 18/04/18, 19:32

Bună, tocmai am văzut videoclipurile dvs. de întrebări și răspunsuri la conferința dvs. și îmi pun două întrebări:
-spui că fânul nu trebuie aerisit: de ce?
-vorbești despre nitrații care intră în sol în toamnă după plantare și erai pe cale să dai un răspuns atunci când microfonul a decis să-și facă singur. Poți să-mi dai răspunsul pe care l-ai dat?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ahmed » 18/04/18, 19:38

În primul punct, fânul "aerat" permite trecerea luminii, prin urmare nu împiedică creșterea buruienilor; faptul de a fi compactat nu dăunează schimbului de gaze: nu este rezistent la apă.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/04/18, 19:39

1) Pentru că vrem să fie opac și ca buruienile să nu găsească o cale care să-i ghideze spre lumină! Așa de ambalat pentru a face „covor”, dar nu compact ca cartonul pentru ca aerul să treacă ...

2) Am explicat că merg din ce în ce mai mult, pe măsură ce solurile mele erau curățate, către o strategie care constă în lăsarea anumitor buruieni să crească (un „gunoi de grajd verde pe care este inutil să-l semene, deoarece crește pe cont propriu”) + supraîncărcare, dacă este necesar , gunoi de grajd verde. Pentru a prinde nitrații și a usca stocul și a preveni levigarea către apele subterane (ceea ce este atât o pierdere pentru grădinar, cât și o poluare pentru băutorul de apă - poate fi la fel!). Deci, nu pun fân pe părțile curățate până la jumătatea lunii ianuarie. Pământul este apoi rece și nitrificarea este complet blocată ...

[Edit: brusc, norocul îl face primul mesaj de la pagina 1 ... Ce aventură, prieteni! Mi s-ar fi spus că nu aș fi pariat un copeck!]
1 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de torent » 18/04/18, 19:49

Bine, mulțumesc pentru răspunsuri.

ps: nu am 1000 de pagini pe fir, este normal?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 18/04/18, 20:12

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:vorbind de păpădie, care este testul tău? Sunt foarte interesat să am salate 365 de zile pe săptămână


Foarte mediu. Foarte foarte mediu. În cele din urmă: pentru a îmbunătăți!

1) Am rupt și brăzdat, apoi acoperit cu fân, foarte târziu ...
2) Rezultate: multe rădăcini deteriorate, etc ... Prin urmare, creșterea generalizată, dar mai degrabă slabă.
3) Așa că am decis să las aceste frunze să se dezvolte anul acesta, să reîncărc rădăcinile și sper să avem o recoltă frumoasă anul viitor.
4) Concluzie: tocmai în acest moment trebuie să colectăm păpădia mică, cu furculiță, pentru a avea rădăcinile „mari”. Instalați într-o brazdă, ca orice legumă. Și lasă-l să se dezvolte, să invadeze. ȘI acoperiți aceste rădăcini „frumoase”, fără a le atinge, în toamnă.
Cred că atunci va fi mai bine!


da cred că ai transplantat păpădii mici și nu le-ai dat suficientă ocazie să se înrădăcineze, dar altfel ai primit frunze decolorate? chiar dacă nu erau uriași, pentru că scopul era acesta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 18/04/18, 20:34

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Ar fi foarte interesant să ne uităm la o istorie a agriculturii ....

Am vorbit deja despre asta cu mult timp în urmă, dar aș găsi subiectul fascinant ... și cum am cultivat în evul mediu și cum au făcut italienii, germanii și spaniolii oamenii din nord și sud ... etc.

Ar putea pune multe lucruri în perspectivă.

Nu știu dacă academicienii au analizat problema unei istorii comparative a agriculturii.

Pentru că la vremea aceea întâmplător: produce sau mănânci puțin sau nimic: nu a existat niciun supermarket care să se repună în caz de atacuri de limaci ... : Mrgreen:


Exista ! O carte excelentă!

Marcel Mazoyer și Laurence Roudart: „Istoria agriculturii mondiale de la neolitic la criza contemporană” / Édition du Seuil.

Și a contribuit la geneza ideilor care trăiesc în mine!

Atenție: 500 de pagini dense [dar este o problemă a sistemelor agrare din valea Nilului precum cea a incașilor și, bineînțeles, a diferitelor etape ale agriculturii europene de la neolitic]

Toate gândurile științifice, chiar și cele mai eficiente, se bazează pe presupuneri (explicite sau, mai des, implicite). În această carte perlează credința implicit împărtășită că lucrarea la sol este o îmbunătățire ... Veți înțelege, sunt de acord doar cu 90%!


Super mulțumesc observ Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 18/04/18, 20:40

Did67 a scris:
nico239 a scris:este util să tragi TOATE?


Tocmai m-am întors de la realizarea filmelor: o încercare de plantare în „buruieni mochetate” (Véronique de Perse), comparativ cu fânul. Tocmai am plantat două rânduri de bulbi mici de ceapă ... Voi încerca alte lucruri: varză? praz? Am folosit rotofilul pentru a „doborî” Véronique.

[Este inspirat de tehnicile agricole numite "prelucrarea cu benzi", prin zdrobirea unei plante de acoperire a solului în față și însămânțarea într-o brazdă foarte mică săpată de o mașină, care semănă în ea, totul într-o singură trecere]

Rândurile mele sunt înclinate, jumătate în fân („fenocultură 1.0”) și jumătate în baldachin viu („fenocultură 2.0”). Astfel vom vedea diferențele ...


Pentru tot ce este „bec” sincer, nu cred că va exista o problemă.

Tocmai m-am dus să-mi văd usturoiul plantat în iarba înaltă (acest zăbrele de ierburi este aproape incasabil, niciodată tăiat, este ca o mini-junglă amazoniană) absolut nicio grijă.

Voi face o fotografie, sunt doar poate puțin mai puțin dezvoltate decât cele ale fânului și încă puțin mai puțin decât cele din solul gol (cele mai bine pregătite pentru cultura lor din „teorie”)

Nu cred că ceapa va fi o problemă ...

Va fi diferit cu semănatul direct, dar voi face câteva teste ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 420