Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 19/04/18, 09:47

Did67 a scris:
1) Lovage: inițial, o „găleată” cumpărată; apoi colectarea semințelor și însămânțarea ...

2) Zmeura, dacă sunt „înălțătoare” (= producție aproape continuă), sunt sensibile la secetă (produc rădăcini puțin adânci). Florile avortează de îndată ce este cald și uscat. Producția se oprește. Așa că da, trebuie să le udați.

Ceilalți, la o ciupire, cu excepția cazului în care amenință să enerveze, îi puteți lăsa: produc o producție mare, la sfârșitul primăverii / începutul verii. Seceta nu îi afectează prea mult ...

3) Da. Aceste varze au petrecut iarna afară (varză „varză”, varză „1 de cap”, varză siberiană) ... Fără nicio măsură de precauție. În afară de „ceapă de sămânță” (ceapă „uitată” în timpul recoltei; găsite la desfășurarea fânului; grupate în două rânduri pentru a le avea în același loc; sunt în al doilea an și vor merge la sămânță. ..


Ok impecabil mulțumesc.

Zmeura este teoretic un pick-me-up, în toate cazurile cumpărate ca atare.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de olivier75 » 19/04/18, 10:01

Machouette71,

Unii grădinari de piață MSV o fac, dar mai mult în ceea ce privește plivirea, este necesar ca acesta să fie suficient de umed pentru a menține viața solului, ceea ce reprezintă avantajul acoperirii față de biomasă.

Olivier.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 19/04/18, 11:20

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:... dar altfel ai primit frunze decolorate? chiar dacă nu erau uriași, pentru că scopul era acesta


Da, desigur. Pur și simplu, erau puțin împrăștiați. Rădăcinile, deja mici, în plus, dau mai multe lăstari în jur, pentru că am făcut greșeala de a tăia frunzele înainte de a îngropa ...


Cred că ai făcut-o invers, dacă îmi permiteți, v-ați transplantat păpădia prea târziu sau prea mic, pentru a le acoperi cu fân, sau este nevoie doar de un an întreg pentru a umple rădăcinile
pe scurt, este un test concludent, deoarece obiectivul a fost atins și plin de lecții pentru a face mai bine anul viitor și pentru a-i ajuta pe cei care doresc să încerce

după ce există poate și varietatea, coajele capucinului pot face frunzele mai lungi decât păpădia de luncă, deoarece este un soi selectat, așa că trebuie continuat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/04/18, 11:44

Suntem de acord...

[Eșecul de a avea prea multe idei „în minte”, dar să nu le realizăm cam așa ... când este prea târziu. Și uneori să fii în altă parte]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/04/18, 11:46

nico239 a scris:
Zmeura este teoretic un pick-me-up, în toate cazurile cumpărate ca atare.


Deci, pentru a pune sub perf (picurare) pe lângă acoperirea cu un material cu o tendință mai lemnoasă decât fânul (BRF, amestec de rumeguș + tăieturi de iarbă) ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
stylo67
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 19/05/17, 08:48
Locul de amplasare: judetul Alsacia Franche
x 27

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de stylo67 » 19/04/18, 16:32

Did67 a scris:...

3) Da. Aceste varze au petrecut iarna afară (varză „varză”, varză „1 de cap”, varză siberiană) ... Fără nicio măsură de precauție. În afară de „ceapă de sămânță” (ceapă „uitată” în timpul recoltei; găsite la desfășurarea fânului; grupate în două rânduri pentru a le avea în același loc; sunt în al doilea an și vor merge la sămânță. ..


Bjr Didier tocmai am aceleași varze și ezit să le tai la nivelul solului care este metoda ta pentru a le lăsa să urce în semințe sau să le taie sau altele ..... mulțumesc pentru răspuns
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 19/04/18, 16:57

Did67 a scris:
machouette71 a scris:Bonjour à tous,

Nou în acest sens forum și începător la fel de bine în grădinărit, precum și în fenocultură, sunt de aproximativ două luni că te-am citit și m-am informat cu videoclipurile.
Coperta mea a fost în vigoare pentru o perioadă scurtă de timp (martie), deoarece am descoperit metoda la începutul anului.
Mi-am spus că pentru a accelera încălzirea solului, am putea pune o prelată neagră peste fân timp de 3 săptămâni. Până la jumătatea lunii mai. Ar putea afecta acest lucru viața solului? Din cauza temperaturii sub prelată?

Mulțumesc și îmi pare rău dacă întrebarea a fost deja pusă. O zi frumoasă și însorită. : Cheesy:

Carolina


Este o „tactică” pe care mi-am imaginat-o. Dar tot nu este executat !!!

Dezavantajul major este încetinirea circulației aerului, după părerea mea ... Dacă stratul de fân este suficient de gros, cred că va „bloca” supraîncălzirea ...

vremea este frumoasă și am găsit o carte bună, așa că fac ca substanța gri să funcționeze așa cum spune bărbatul din carte
și m-am lăsat să cred că fenocultura este o nouă abordare a grădinii de legume, deci nu ar trebui să încercăm să inventăm noile tehnici care merg cu ea?
iar tehnicile de însămânțare trebuie să facă parte din aceasta
Mă întorc la grădina de legume încă de anul trecut și, prin urmare, mă întorc și la secțiunea de grădină din centrele de grădină și anul trecut am constatat că gama de plante care trebuie transplantate a fost într-adevăr extinsă cu fasole, de exemplu .. .
Deci, pentru mine în fenocultură, semi-line trebuie să-și trăiască ultimele zile, deschiderea brazdei este un lucru și, deoarece fânul este un paradis de liniște pentru melci în alții, ei ciugulesc prea ușor ceea ce punem la îndemâna lor, în timp ce rămân ascunși departe de prădători
paysan.bio ne povestise despre răsadurile sale de morcovi într-o găleată și că apoi le-a așezat acolo unde era loc, deci nu numai că este posibil, dar nu ar deveni norma? nu că cred că pot trece foarte ușor

după cum am văzut, distanțele dintre rânduri pot fi reduse, dar din moment ce Didier mi-a plantat șalotii (fără măsurare) vremea a fost bună, a fost ușor, am explicat mai sus că am făcut minimul, iar liniile au fost făcute una după aceea cealaltă și apoi mi-am spus „i-ai spus lui Didier că poate închide rânduri și tu nu ai făcut-o” și da gestul fiind la fel de ancorat, liniile mele erau separate aproape ca „înainte”, am avut mai multă grijă de ceapă : Mrgreen:

Deci, cu o însămânțare într-o găleată, trebuie să putem să nu facem prelata și să putem să transplantăm când solul este mai cald și, mai presus de toate, voi încerca din nou în acest an să transplant direct în fân, fără a ajunge neapărat la sol.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/04/18, 17:14

stylo67 a scris:
Bjr Didier tocmai am aceleași varze și ezit să le tai la nivelul solului care este metoda ta pentru a le lăsa să urce în semințe sau să le taie sau altele ..... mulțumesc pentru răspuns


Le las până la sfârșitul înfloririi. Din păcate, am o îndoială dacă sunt sau nu hibrizi (nu cred, dar nu sunt sigur). După înflorire și contribuția lor la biodiversitate, păstrez una, cea care se află de-a lungul cărării (astfel încât să nu fie în mijloc) pentru semințe.

Deoarece „miezurile” sunt foarte dure (și, în procesul de descompunere, sunt goale, prin urmare, refugii superbe pentru melci), le rup și le pun într-un loc unde nu mă vor deranja. De exemplu, sub coacăze negre. Acolo, ei pot lua tot timpul pe care vor să se descompună ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/04/18, 17:18

Moindreffor a scris:
Deci, cu o însămânțare într-o găleată, trebuie să putem să nu facem prelata și să putem să transplantăm când solul este mai cald și, mai presus de toate, voi încerca din nou în acest an să transplant direct în fân, fără a ajunge neapărat la sol.


Semănatul morcovului s-a făcut.

Azi am semănat fasolea verde în cupe ...

Deci, da, acesta este unul dintre motivele serioase ...

Dar „domnul”, pe care mi se pare că îl cunoaște, spune și el: „Fiecărei grădini de legume ale Leneșului”! Și una dintre plăceri, cred, este să-ți găsești creativitatea. Plăcerea creativității, odată cu teama de a nu face ceea ce trebuie! Acum, îmi închei prelegerile cu ambiția de a deveni „grădinari eliberați” (ceea ce înseamnă tot „amestecul” de rețete, „mi s-a spus că ...” din „trebuie să faci așa ...”, pseudo-religii și credințe adevărate) ... [Vezi sfârșitul discuției mele în St-Jean de Sixt, pe Youtube]
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 19/04/18, 17:34

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
Deci, cu o însămânțare într-o găleată, trebuie să putem să nu facem prelata și să putem să transplantăm când solul este mai cald și, mai presus de toate, voi încerca din nou în acest an să transplant direct în fân, fără a ajunge neapărat la sol.


Semănatul morcovului s-a făcut.

Azi am semănat fasolea verde în cupe ...

Deci, da, acesta este unul dintre motivele serioase ...

Dar „domnul”, pe care mi se pare că îl cunoaște, spune și el: „Fiecărei grădini de legume ale Leneșului”! Și una dintre plăceri, cred, este să-ți găsești creativitatea. Plăcerea creativității, odată cu teama de a nu face ceea ce trebuie! Acum, îmi închei prelegerile cu ambiția de a deveni „grădinari eliberați” (ceea ce înseamnă tot „amestecul” de rețete, „mi s-a spus că ...” din „trebuie să faci așa ...”, pseudo-religii și credințe adevărate) ... [Vezi sfârșitul discuției mele în St-Jean de Sixt, pe Youtube]


acesta este motivul pentru care mă gândesc să merg la găleți pentru a o face în felul meu și mai ales pentru că „transplantul de pătrunjel aduce ghinion” Sufer asta din nou
50 de ani la sfârșitul anului, este timpul să vă eliberați mintea

și din vina ta, am din ce în ce mai puțin dorința de a mă întoarce la muncă, de îndată ce închid ochii, la umbră (Soarele îmi este interzis) în șezlongul meu, mă văd cultivând o grădină mai mare, nu departe autosuficiență, un pui de găină, câțiva iepuri (soției mele nu-i place) nu prea departe de mare pentru a putea merge la pescuit când s-a terminat puiul

Ei bine, vom fi mulțumiți de șezlong, piscina autoportantă și secția de pescărie din supermarket și grădina mică, vom vedea restul pentru pensionare

fasolea verde în cupă pe care am testat-o, fără diferență cu însămânțarea directă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187