Membru nou: Kuranes :)

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Kuranes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/04/15, 20:47




de Kuranes » 17/04/15, 13:56

Inaccesibil în sensul lipsei de motivație, am petrecut mai multe mese la rând, m-am înfometat, pentru a mânca apoi o salată și unul sau două fructe.

Nu am îndrăznit să dau linkuri și referințe direct, așa că aș face un subiect în timp ce încercam să rămân neutru, de genul: „dacă asta te interesează, există asta ... dar nu întreba eh, nu tastați, nu tastați! " : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 17/04/15, 14:01

Kuranes a scris:Inaccesibil în sensul lipsei de motivație, am petrecut mai multe mese la rând, m-am înfometat, pentru a mânca apoi o salată și unul sau două fructe.
Oricât de mult înțeleg lipsa motivației, am și dificultăți în înțelegerea alegerii salatei ... ceea ce necesită multă muncă, cu excepția cazului în care folosiți o salată de catering, dar în acest caz, orice fel de mâncare preparat congelate, conservate, ...) pot face și el trucul :?:
0 x
Kuranes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/04/15, 20:47




de Kuranes » 17/04/15, 14:28

Salată de supermarket, în plastic. Nu s-a pus problema alegerii, ci doar un spirit de supraviețuire fără să ne gândim la ce constă ... înghițirea celor mai accesibile pentru o perioadă relativ scurtă de timp. Prea mult timp pentru a face mese congelate, conservate sau chiar preparate.

Cu toate acestea, după câteva luni cu mine shake-uri de masă, poate că a-mi face o mică masă nu m-ar deranja atât de mult.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 17/04/15, 14:42

Christophe a spus:

Uh, nu înțeleg relația cu dezbaterea?


Citește din nou prima postare a prietenului nostru.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/04/15, 18:14

Nu știu prea multe despre subiect (care este la ani lumină distanță de comportamentul meu alimentar), dar este anorexie, nu. :?:

Nu sunt judecător sau critic, ci doar încerc să înțeleg.

Există latura socială, comportamentală pe care o văd în cuvintele tale, există altceva. :?:

Acum mănânc la birou, deoarece mâncarea din cantină nu este comestibilă. Dar sufăr puțin din cauza lipsei de prietenie, a acestei reduceri a timpului de lucru și a împărtășirii cu alte persoane (fără a mânca cu colegii din același birou) și apoi a fi informat despre ce se întâmplă. în altă parte.

Pe scurt, undeva, comportamentul meu derivă și se apropie de al tău ...
În general aduc „bento-ul meu” cu resturi din ziua precedentă, plus fructe, un produs lactat ... Dar consum și uneori lucruri praf (supă asiatică sau nu), tăiței într-o oală sau castron. ...
În principiu, este doar pentru a depana, dar mă ajut deseori ... :se încrunta:
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: membru nou :)




de SixK » 17/04/15, 18:41

Kuranes a scris:Bună seara
De aproximativ șase luni urmez o dietă completă sub formă de pulbere (pentru a fi amestecată într-un agitator, cu apă). Mult mai sănătos decât dieta mea anterioară, nu o recomand tuturor din cauza alergenilor și a unei viziuni complet diferite a alimentelor pe care este absolut necesar să o adopți (și să îi faci pe ceilalți să accepte) ... dar chiar ocazional, poate ajuta în multe domenii. Și marile economii.

Ești serios când spui că a mânca pudră este mai sfânt decât a mânca mâncare adevărată?

Și pentru economii, cât cheltuiți pe mâncare (în final pulbere) pe săptămână / lună?

OK, nu poți avea prea multă încredere în mâncarea cumpărată la supermarket, dar când ești un industrial care face pudră, nu cauți cele mai sfinte alimente ...
Așadar, aveți toate șansele să aveți o pulbere bine încărcată cu OMG-uri, cu puțin concentrat de pesticide, puțin praf, făină de animale, etc ... tot ceea ce face ca conținutul să fie ieftin.

Dacă este doar o chestiune de timp, există o grămadă de rețete ușoare care costă de 10 ori mai puțin decât lucrurile gata făcute și cu siguranță mai puțin dăunătoare sănătății.

Du-te, Un morcov (deja spălat dacă vrei să economisești timp) + un cuțit pentru a face așchii de morcov + oțet + ulei + sare. Să ne înnebunim, o picătură de muștar sau o picătură de lămâie.
Și iată morcovul violat timp de 2 zile ușoare, mai puțin de 5 minute, mai puțin de 50 de cenți ...
Haide, ai mijloacele, o lovitură / mandolină, vei economisi tot timpul (cu excepția poate pentru curățenie)
Adăugați 2 măsline, Morcov rapit cu măsline! :)
Puteți refuza după cum doriți, cu tot felul de legume pentru a începe ...

După gust, nu are nimic de-a face cu un lucru industrial.

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: membru nou :)




de Am citro » 17/04/15, 20:35

SixK a scris:OK, nu poți avea prea multă încredere în mâncarea cumpărată la supermarket, dar când ești un industrial care face pudră, nu cauți cele mai sfinte alimente ...
Putem mânca Sfânt (Halal, Kosher, ...) fără a mânca sănătos. :? „Sfințenia” alimentelor nu prejudiciază în niciun fel starea sa sanitară.
SixK a scris:Deci, aveți toate șansele să aveți o pulbere încărcată cu OMG-uri, cu puțin concentrat de pesticide, puțin praf, făină de animale, etc ... tot ceea ce face ca conținutul să fie ieftin.
Mult mai probabil, chiar și atunci când majoritatea alimentelor sunt contaminate, alimentele industriale permit depășirea multor constrângeri :?
Întrucât minunatele reglementări europene nu au mijloacele pentru a fi verificate de organisme independente, întregul sistem funcționează pe „încredere” (nu, nu visezi).
Am dat cheile gospodăriei vulpilor. :|
0 x
Kuranes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/04/15, 20:47




de Kuranes » 17/04/15, 21:14

citro a scris:Nu știu prea multe despre subiect (care este la ani lumină distanță de comportamentul meu alimentar), dar este anorexie, nu. :?: Nu sunt judecător sau critic, ci doar încerc să înțeleg.

Nici o problema :) Da, este anorexie. Cu siguranță, alte simptome contribuie la aceasta. Încă uneori simt această lipsă de dorință de a-mi face următoarea masă, dar spre deosebire de anul trecut, nu omit niciodată mai mult de o singură masă.

Acum mănânc la birou, deoarece mâncarea din cantină nu este comestibilă. Dar sufăr puțin din cauza lipsei de prietenie, a acestei reduceri a timpului de lucru și a împărtășirii cu alte persoane (fără a mânca cu colegii din același birou) și apoi a fi informat despre ce se întâmplă. în altă parte.
Pot să înțeleg știind că nimeni din jurul meu nu are aceeași dietă: dacă nu mă forțez să mănânc mâncare tradițională, atunci refuz sistematic invitațiile la cină, restaurant, familie etc. iar oamenii se plâng de dieta mea și este suspect să vină cu agitatorul tău că te forțezi să consumi timp de 20 de minute în timp ce se bea în treizeci de secunde, în timp ce ceilalți își taie carnea și sortează legumele.

Pe scurt, undeva, comportamentul meu derivă și se apropie de al tău ...


Exact!

În general aduc „bento-ul meu” cu resturi din ziua precedentă, plus fructe, un produs lactat ... Dar consum și uneori lucruri praf (supă asiatică sau nu), tăiței într-o oală sau castron. ...
În principiu, este doar pentru a depana, dar mă ajut deseori ... :se încrunta:

Mă gândeam doar să merg la o masă bentō cu câteva luni înainte de începerea dificultăților mele alimentare, mi-a plăcut ideea. Pe de altă parte, dorința de a pregăti o masă pentru a doua zi, nu cred că aș fi reușit dacă aș fi încercat.

SixK a scris:Ești serios când spui că a mânca pudră este mai sfânt decât a mânca mâncare adevărată?
Vai, nu am spus exact asta. Mai sfânt nu știu (fiind ateu și foarte ignorant despre sfințenia mâncării pentru diferitele religii : Mrgreen:) dar mai sănătos, din partea mea Da! Pe termen scurt, da. Pe termen lung, de fapt, nimeni nu știe exact cum va reacționa corpul în câțiva ani, dar prefer mult asta decât să mă țin de o dietă periculoasă în care există o mare lipsă de zaharuri, proteine, fier etc. au făcut parte din viața de zi cu zi.

În ceea ce privește rețetele rapide, asta este deja prea mult. Nu este doar o chestiune de timp de gătit. Să uităm deci morcovul.

Cheltuiesc în jur de 160 de euro pe lună.

Așadar, aveți toate șansele să aveți o pulbere bine încărcată cu OMG-uri, cu puțin concentrat de pesticide, puțin praf, făină de animale, etc ... tot ceea ce face ca conținutul să fie ieftin.

Uite, nu încerc să conving pe nimeni sau să anunț că aceasta este mâncarea viitorului pe care toată lumea o poate mânca. Este doar singura metodă de hrănire pe care o pot tolera, alta decât cea IV, și o prezint aici.

Dar, deoarece vreau să fiu productiv în același timp, cel mai bine este să renunț la IV și să mă concentrez pe ceea ce este accesibil. Rețetele ieftine / sănătoase / rapide se pot îmbrăca pentru că absolut nu au ajutat mulți ani, indiferent dacă sunt sau nu naturale ... cu alte cuvinte: nu se potrivește, chiar forțând.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 18/04/15, 02:50

Scuze pentru sfânt, oboseală ... :)

OK, da, dacă e bolnav.
Latura bună a lucrurilor, 160 Euro / lună nu este complet ruinătoare și atunci dacă te face deja să te simți bine, este deja un pas spre „vindecare”.

Probabil că am cunoscut primele simptome ale anorexiei la un moment dat, plus gustul pentru nimic, meseria de rutină, neinteresantă.
Privind în urmă, trebuie să fi fost la un pas de epuizare, dar bine acasă, micul dejun a fost întotdeauna sacru! :)

Ți-aș spune să-ți schimbi stilul de viață (nu vorbesc despre mese, nu oricum mai întâi), dar nu este sigur că există o legătură cu „boala” ta.

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.

Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 18/04/15, 06:25

bonjour,

Și această pulbere, bea fierbinte sau rece?

Fără publicitate, pot avea site-ul producătorului acestor produse, vă rog?

Am găsit acest lucru: http://www.journaldunet.com/economie/ag ... lent.shtml Există expresii care sunt la fel ca unele dintre ale tale în postările tale.

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 280