Ultimele cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de ABC2019 » 17/12/21, 14:58

GuyGadeboisLeRetour a scris:(Există un singur tip nebun ca Bouzo care să creadă pentru o clipă că ne-am putea bucura de delapidarea, manipularea, minciunile și glumele recurente ale lui) :(

roooh din nou? dar ce sanatate!!! : Lol:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de GuyGadeboisTheBack » 17/12/21, 15:02

(Hei, un bătrân om de știință care o ia razna și începe să vorbească prostii... ah dar tot e clovnul !!!!) : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de ABC2019 » 17/12/21, 15:28

GuyGadeboisLeRetour a scris:(Hei, un bătrân om de știință care o ia razna și începe să vorbească prostii... ah dar tot e clovnul !!!!) : Mrgreen:

dar oprește-te te vei epuiza, și în plus te surd! : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de GuyGadeboisTheBack » 17/12/21, 18:44

(Îmi place să mă uit un nemernic * după ce m-am scufundat cu grijă... spectacolul este frumos... latura mea sadică și antisocială, fără îndoială...) 8)

* Nu, nu, Macro, nu... : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de ABC2019 » 17/12/21, 18:56

un taur adevarat aceasta marioneta din padure !!!!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de GuyGadeboisTheBack » 17/12/21, 19:00

(Postarea scuttled: 15: 28 Răspunsul "taurului": 18: 56 ... CQFD ....) : Mrgreen:
0 x
OlivierD
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 11/04/06, 14:52
Locul de amplasare: 78 nord
x 11

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de OlivierD » 17/12/21, 23:10

Ei bine, da, trăiesc sub un ghețar... toți trăim sub ghețari, cei care umplu râurile și pâraiele topindu-se încet în timpul verii. ultimele cifre pe care le-am văzut dau 2100 pentru sfârșitul ghețarilor, dar sunt din 2019 și știm cu toții că lucrurile merg mult mai repede decât cele mai pesimiste prognoze...
sunteți conștient de faptul că gheața care se topește, schimbând faza absoarbe multă energie și că atunci când nu mai există gheață de topit, toată această energie va fi absorbită de suprafața întunecată care se află sub gheață...
Mă gândesc la copiii mei, dispariția a jumătate din populație se va face într-o durere chinuitoare și crezi că ai tăi vor scăpa de ea? sau nu-ți pasă, nu mie.
0 x
700W de PV în autoconso cu router tignous...
Permacultura nu poate fi improvizată în 15 zile, să-l ascultăm pe Arthur Keller, și să nu uităm să votăm programul care ne apără cel mai bine interesele!
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de ABC2019 » 18/12/21, 07:15

olivierd a scris:Ei bine, da, trăiesc sub un ghețar... toți trăim sub ghețari, cei care umplu râurile și pâraiele topindu-se încet în timpul verii.

Există ghețari în izvoarele Loarei și Senei, ești sigur?
ultimele cifre pe care le-am văzut dau 2100 pentru sfârșitul ghețarilor, dar sunt din 2019 și știm cu toții că lucrurile merg mult mai repede decât cele mai pesimiste prognoze...

ah de unde stii asta? tot spui „știm cu toții”, dar dacă am ști cu toții, oamenii de știință ar trebui să știe și mai multe, așa că de ce ar spune 2100 dacă nu este 2100? încă o dată, de unde îți iei certitudinile?

sunteți conștient de faptul că gheața care se topește, schimbând faza absoarbe multă energie și că atunci când nu mai există gheață de topit, toată această energie va fi absorbită de suprafața întunecată care se află sub gheață...

Așadar ?
Mă gândesc la copiii mei, dispariția a jumătate din populație se va face într-o durere chinuitoare și crezi că ai tăi vor scăpa de ea? sau nu-ți pasă, nu mie.

Nu-mi pasă, nu văd de ce copiii mei ar muri într-o durere chinuitoare, ce va muri mai întâi?

mic reamintire despre decesele cauzate de catastrofe climatice... mult mai puțin numeroase decât acum 100 de ani!!!


https://ourworldindata.org/natural-disasters

dar omenirea nu a dispărut acum 100 de ani...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de GuyGadeboisTheBack » 18/12/21, 13:53

Întotdeauna aceleași erori, aceleași prostii din nou și din nou, aceleași întrebări de rahat. Nu e nevoie să spunem că trebuie să ne distrăm la cina cu Bouzo între oameni „mai interesanți” !!! : Roll:
0 x
OlivierD
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 11/04/06, 14:52
Locul de amplasare: 78 nord
x 11

Re: Cele mai recente cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale




de OlivierD » 01/01/22, 18:23

ABC2019 a scris:

mic reamintire despre decesele cauzate de catastrofe climatice... mult mai puțin numeroase decât acum 100 de ani!!!


https://ourworldindata.org/natural-disasters

dar omenirea nu a dispărut acum 100 de ani...


dar stai linistita, nu va disparea, vor disparea doar persoanele care au nevoie de fluxuri permanente de aprovizionare! ceilalti vor supravietui
măslin
0 x
700W de PV în autoconso cu router tignous...
Permacultura nu poate fi improvizată în 15 zile, să-l ascultăm pe Arthur Keller, și să nu uităm să votăm programul care ne apără cel mai bine interesele!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214