Ultimele cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 14/11/20, 05:09

ah da scuzele mele citisem prea repede „în secolul al XIX-lea” (ceea ce ar fi greșit) în loc de „din secolul al XIX-lea” (ceea ce este corect). Dar, de fapt, deoarece creșterea emisiilor a fost exponențială, chiar dacă în teorie ceea ce s-a întâmplat în secolul al XIX-lea contribuie la încălzire, în practică contribuția principală vine din ultimii cincizeci de ani.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Paul72 » 14/11/20, 12:24

ABC2019 a scris:ah da scuzele mele citisem prea repede „în secolul al XIX-lea” (ceea ce ar fi greșit) în loc de „din secolul al XIX-lea” (ceea ce este corect). Dar, de fapt, deoarece creșterea emisiilor a fost exponențială, chiar dacă în teorie ceea ce s-a întâmplat în secolul al XIX-lea contribuie la încălzire, în practică contribuția principală vine din ultimii cincizeci de ani.



Da, mai mult, poate fi văzut și în curbele de încălzire: merge mai repede de 40 de ani decât în ​​ultimii 100 de ani. Cu o regularitate remarcabilă în timp ce emisiile au crescut cu adevărat (aici tocmai ajungem la un platou) Deci va crește mult timp chiar dacă ne oprim brusc (ceea ce este imposibil)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Paul72 » 14/11/20, 12:26

https://www.lemonde.fr/blog/huet/2020/1 ... limatique/

Chic, cu siguranță vom sparge recordul anual pentru 2016 la următorul El Niño, chiar și scăzut ...
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 14/11/20, 12:42

Paul72 a scris:https://www.lemonde.fr/blog/huet/2020/11/13/2020-en-surchauffe-climatique/

Chic, cu siguranță vom sparge recordul anual pentru 2016 la următorul El Niño, chiar și scăzut ...

Deoarece există doar 8 ppm în plus între 2016 și 2020, ar putea exista și alte cauze ale variabilității, de fapt nu știm. Nici „hiatusul” dintre 2000 și 2015 nu a fost explicat aproximativ, în timp ce CO2 a continuat să crească la fel de mult.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Paul72 » 14/11/20, 21:21

ABC2019 a scris:
Paul72 a scris:https://www.lemonde.fr/blog/huet/2020/11/13/2020-en-surchauffe-climatique/

Chic, cu siguranță vom sparge recordul anual pentru 2016 la următorul El Niño, chiar și scăzut ...

Deoarece există doar 8 ppm în plus între 2016 și 2020, ar putea exista și alte cauze ale variabilității, de fapt nu știm. Nici „hiatusul” dintre 2000 și 2015 nu a fost explicat aproximativ, în timp ce CO2 a continuat să crească la fel de mult.


Nu a existat hiatus, a fost negat de mult timp. Și sper că de când ați înțeles că clima de astăzi este determinată în esență de emisiile cumulate de acum 20 sau 30 de ani (adăugările recente au un impact cu cel puțin până la 30 de ani în urmă). timpul pentru punerea în aplicare a echilibrului termic, ca să nu mai vorbim de emisiile viitoare, pe scurt ...)

Tendința din anii 80 este clară, fără încetinire, chiar și o ușoară accelerare în acest deceniu.
1 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de izentrop » 14/11/20, 21:51

Paul72 a scris:Nu a existat hiatus, a fost negat de mult timp.
Întotdeauna atât de încăpățânat ABC, am crezut că am detectat începutul dezamăgirii, dar nu https://argonautes.club/le-hiatus-exist ... iment.html
Există și alte linkuri, dar acesta este clubul meu preferat :P
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 14/11/20, 22:31

Paul72 a scris:
ABC2019 a scris:
Paul72 a scris:https://www.lemonde.fr/blog/huet/2020/11/13/2020-en-surchauffe-climatique/

Chic, cu siguranță vom sparge recordul anual pentru 2016 la următorul El Niño, chiar și scăzut ...

Deoarece există doar 8 ppm în plus între 2016 și 2020, ar putea exista și alte cauze ale variabilității, de fapt nu știm. Nici „hiatusul” dintre 2000 și 2015 nu a fost explicat aproximativ, în timp ce CO2 a continuat să crească la fel de mult.


Nu a existat hiatus, a fost negat de mult timp.

întrucât am discutat despre asta în deceniul 2010, chiar și în raportul IPCC, care demonstrează că măsurătorile și interpretările nu sunt nicidecum stabilizate și fiabile. Mai mult, hiatusul a dispărut din măsurătorile terestre, dar nu din măsurătorile prin satelit.

Și sper că de când ați înțeles că clima de astăzi este determinată în esență de emisiile cumulate de acum 20 sau 30 de ani (adăugările recente au un impact cu cel puțin până la 30 de ani în urmă). timpul pentru punerea în aplicare a echilibrului termic, ca să nu mai vorbim de emisiile viitoare, pe scurt ...)

uh nu, clima este în esență determinată de fluxul solar și de circulația oceanică și atmosferică :) și s-a schimbat foarte puțin de milenii, suntem încă într-un climat oceanic temperat în Franța, nu?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 14/11/20, 22:34

izentrop a scris:
Paul72 a scris:Nu a existat hiatus, a fost negat de mult timp.
Întotdeauna atât de încăpățânat ABC, am crezut că am detectat începutul dezamăgirii, dar nu https://argonautes.club/le-hiatus-exist ... iment.html
Există și alte linkuri, dar acesta este clubul meu preferat :P

da este bine spus în link-ul tău
Mai recent, din 1998, am observat o evoluție similară a temperaturii suprafeței care pare să se stabilizeze și să se întrerupă, numit în general de către oamenii de știință și mass-media „Hiatus” sau „Pauza”.

oh, băiete, au greșit atunci :) dar promit, este ultima dată, ca toate celelalte!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 15/11/20, 06:30

Paul72 a scris:Nu a existat hiatus, a fost negat de mult timp. Și sper că de când ați înțeles că clima de astăzi este determinată în esență de emisiile cumulate de acum 20 sau 30 de ani (adăugările recente au un impact cu cel puțin până la 30 de ani în urmă). timpul pentru punerea în aplicare a echilibrului termic, ca să nu mai vorbim de emisiile viitoare, pe scurt ...)

Tendința din anii 80 este clară, fără încetinire, chiar și o ușoară accelerare în acest deceniu.

PS nu asta se spune în articolul dat de izentrop. Pentru Trenberth, în orice caz, a existat o pauză, pe care o explică prin DOP (oscilație pașnică).

Pentru Trenberth, variabilitatea interanuală a temperaturii suprafeței Pământului este parțial determinată de El Niño și de oscilația sudică a Pacificului ecuatorial. Anul 1998 este cel mai fierbinte observat de când există înregistrări meteorologice fizice (Cu toate acestea 2015 a fost mai cald decât 1998), corespunde El Niño din secolul 1997-98. În timpul acestui excepțional El Niño, apele calde au acoperit aproape în totalitate suprafața Pacificului tropical și au alimentat atmosfera cu energie sub formă de căldură latentă legată de o evaporare intensă. Această căldură latentă de evaporare, preluată din ocean, a contribuit la răcirea sa durabilă mai mult de zece ani, din 2000 până în 2014, dând Pacificului ecuatorial aspectul unui fenomen La Niña aproape permanent, cu vânturi alice intensificate.

Trenberth evidențiază astfel o variabilitate de aproape zece ani în Pacific, care poate fi legată de DOP „Oscilația Decadalului Pacific”, el însuși integrabil în IPO „Oscilația Pacificului Interdecadal”. Această răcire prelungită a Pacificului ecuatorial poate explica răcirea hiatusului. Pentru Trenberth DOP este elementul esențial care ghidează cele două hiaturi cunoscute ale secolului XX.

ceea ce numiți accelerare este, așadar, la fel de probabil din cauza sfârșitului acestei perioade de hiatus, deoarece încălzirea secolului al XIX-lea a fost probabil sfârșitul și sfârșitul Micii ere glaciare. Rețineți că modelele numerice nu surprind niciunul dintre aceste cicluri naturale și că nu se știe nimic despre ciclurile posibile de perioade mai mari decât perioada de studiu a climatologiei moderne.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de izentrop » 15/11/20, 08:24

ABC2019 a scris: încălzirea secolului al XIX-lea a fost probabil sfârșitul și ieșirea Micii ere glaciare. Rețineți că modelele numerice nu surprind niciunul dintre aceste cicluri naturale și că nu se știe nimic despre ciclurile posibile de perioade mai mari decât perioada de studiu a climatologiei moderne.
:şoc: Ba! doresc să nege în continuare elementul principal care provoacă încălzirea globală.
După aceea râzi de cei care nu înțeleg „al doilea principiu” și de cei care nu acceptă ineficiența „hcq pe covid sau h pe boală”.

Curăță-ți casa, bunul meu domn. : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142