Tăiați tava dintr-o cabină de duș

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04

Tăiați tava dintr-o cabină de duș




de Matrue » 23/04/15, 20:14

Bună seara, mă deranjează să găsesc o cabină de duș pentru interiorul iurtei mele, deoarece am planificat să o plasez sub mezanin, unde înălțimea este foarte limitată. De asemenea, mă întreb, putem decupa coșul vertical, păstrând suficient pentru evacuare?
Dacă nu, alte idei?

Pentru a vă citi ...
0 x
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04




de Matrue » 24/04/15, 20:28

Uhh, nimeni nu se inspiră din întrebarea mea :-( ??
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 25/04/15, 09:18

bonjour,

O mică diagramă ar putea ajuta la clarificarea situației ...

- Există căzi de duș cu înălțime mică.

- Sau nu am putea săpa în pământ pentru a încorpora tava de duș și scurgerea acesteia? Sau mai bine, instalarea unui duș fără tavă, pe un singur nivel, este la modă, se numește „cabină de duș”.

cdt.
0 x
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04




de Matrue » 26/04/15, 07:34

Mulțumesc, cățile de duș cu cea mai mică înălțime sunt aparent 1.88, care ar fi adunate, ceea ce ar fi potrivit să nu fie decupate, dar să găsească este o altă problemă ...
Tăierea podelei a fost prima mea idee, dar am fost descurajat să o fac pe un forum dedicat instalatiilor sanitare.
Pentru diagramă, ar trebui să fie suficientă o descriere: tavanul este realizat din chevron care susține parchetul de la mezanin și pe sol, un parchet de 24 mm, 10 cm de lână de oaie, apoi o placă de 8 sau 10 osb.
Ideea mea a fost să întăresc osb-ul de dedesubt (este o iurtă pe piloți) și să tai parchetul interior pentru a încorpora tava cabinei (plină).

Cabina de duș nu este potrivită în cazul meu, deoarece iurta mea trebuie să rămână teoretic detașabil, fără ciment. [/ b]
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 26/04/15, 10:19

bonjour,

Nu am putea reduce înălțimea totală (1,88 m) îndepărtând prin tăiere, înainte de asamblare, 5 sau 10 cm de partea superioară la nivelul joncțiunii coșului / receptorului?

În acest caz nu atingem tava / receptorul, priza sau mecanismul din partea superioară a cabinei (balamale sau diapozitive).

Mi se pare fezabil atâta timp cât nu este din sticlă și ar fi potrivită o înălțime interioară redusă de -5 sau -10 cm.

:?:
0 x
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04




de Matrue » 27/04/15, 18:04

De fapt, am găsit deja o cabină de duș mică, la mâna a doua, așa că este deja montată ... trebuie să fie rășină, dacă asta ajută ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 28/04/15, 16:07

Matrue a scris:De fapt, am găsit deja o cabină de duș mică, la mâna a doua, așa că este deja montată ... trebuie să fie rășină, dacă asta ajută ...

Bah ..., cred că este mai ușor să reduci înălțimea totală îndepărtând câțiva cm deasupra coșului, mai degrabă decât atacând coșul în sine.

Altfel, voi arunca prosopul ... :D
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105