Plantă în creștere rapidă, opusă?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Plantă în creștere rapidă, opusă?




de Christophe » 24/05/15, 12:42

Buna,

A trebuit să tai un copac în grădina mea (pentru că începea să atingă liniile electrice ...), griji: ascundea opusul cu sufrageria vecinilor. Prin urmare, caut o plantă cu creștere rapidă și suficient de „stufoasă” pentru a ascunde acest opus ...

În cele din urmă, o înălțime de la 3 la 4 m înălțime va fi suficientă.

Imagine

Am knotweed japonez într-un alt colț al grădinii, dar nu este suficient de stufos ... după aceea, nimic nu ar împiedica să pun puțin lângă alte plante ...

Aveți vreun sfat sau sfat cu privire la speciile de plante?

mulțumesc
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 24/05/15, 13:57

Knotweed japonez este stufos, dar nu suficient de înalt pentru a îndeplini criteriile dumneavoastră.
Va fi dificil să găsești o plantă care crește rapid și este limitată la 3/4 M ...
Vă sugerez să instalați un suport (plasă de sârmă, spalier ...) și să faceți o urcare de liana acolo; volubilisul (sau bobul de fasole!) se va așeza rapid și apoi puteți folosi o viță perenă care va crește mai încet (există o alegere).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 24/05/15, 14:31

Bambus, dar devine rapid copleșitor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/15, 16:43

M-am gândit și la bambus, care rămâne „cu frunze” iarna.

Am un Fargesia rufa, care nu este invaziv în mod natural, deși oricum crește oricum! Nu sugește ca ceilalți.

http://www.moneden.fr/article/fargesia- ... wwodF7oAAw

http://www.florum.fr/fargesia-rufa/5620 ... ie-zp.html

Este, de asemenea, un bun refugiu pentru păsări ...

Dar este nevoie de câțiva ani pentru a ajunge la dimensiunea finală.

Pentru celelalte, alegeți o specie care are imediat o înălțime de 3 m și montați o barieră anti-rizom.

http://tissnet.fr/barriere-anti-racine- ... tAod02sAUA

Puneți-l la loc înclinând ușor spre exterior, ca un fel de bazin conic. Prin urmare, rizomii care se lipesc de el vor crește și nu vor înconjura de jos. De două ori pe an, mergeți și tăiați cu o pică care ar încerca să treacă peste vârf!

[Ofer site-urile cu titlu ilustrativ, fără o notificare specială]

În cele din urmă, pentru Ardenele dvs., care sunt puțin dure în climă, discutați problema rezistenței (rezistența la frig) cu un pepinier local!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 24/05/15, 17:53

Arundodonax.

8) randament ridicat la funcționare și magnific.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/15, 18:23

În Ardenele belgiene, nu dau prea mult din pielea lui: mă tem că, dacă va petrece o iarnă sau două, al treilea va fi fatal!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 24/05/15, 18:57

se potrivește cu minus 15 în pământ. ar trebui să fie suficient.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 25/05/15, 02:38

Vă propun:

Miscantul între 2.4 m și 3.2 m Dar nu se va ascunde de a doua săptămână a lunii iunie. Voi confirma când ale mele ating dimensiunea maximă.
Avantajul nu este prea rapid, plantele nu sunt prea scumpe și în 3 ani ar trebui să ai ceva corect dacă ai plantat la + - 70 cm în toate direcțiile.
Problema este că, dacă nu lăsați tulpinile din anul precedent, totul s-ar putea răsturna într-o ploaie puternică, mai ales dacă este vânt.

Le Lierre Înălțimea va depinde de suportul său. 5 m fără griji 8, dacă vă place.
Avantajul este verde tot timpul anului. plantele nu sunt foarte scumpe. puteți lua chiar butași și le puteți înrădăcina. Vă sfătuiesc să utilizați oricum clonex, rata de succes este apoi de 100%. Un minut de întreținere, trebuie doar să tăiați o dată pe an, odată ce partea superioară a suportului este atinsă. Pentru 3 M se numără între 3 și 4 ani. Grosimea capacului văzut va fi limitată la min. Numărați 40 cm cu ridicata
Albinele se vor bucura de toamnă.

Problema este că funcționează, așa că trebuie să plănuiești să cosi.
Suportul trebuie să fie foarte solid, iedera este grea mai ales după vreme ploioasă.

Hamei Înălțimea poate fi de la 4 la 6 m, sprijinul se poate face ieftin. Dacă într-o zi faci bere, poate fi util.
Peste 2 sau 3 ani plantele vor face un ecran frumos.

Plictiseala pe toată înălțimea nu va fi atinsă până la sfârșitul lunii iunie. Te vei ascunde doar 2 sau 3 luni pe an.

Pentru o primă vară, însămânțată fasole cățărătoare, unele pot ajunge la 3 m. asigura suport.



altfel arțarul crește foarte repede, și fagul. Problema este că atunci când trebuie să le tăiați, devine rapid scump, atât timp cât există clădiri în jur. Și există frunze de colectat în toamnă.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 25/05/15, 09:16

Va trebui să stabilesc „specificațiile”: rezistență, plantă sezonieră sau nu, cu sau fără suport ???

În funcție, ar exista soluții mai potrivite decât altele ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/05/15, 12:19

Vă mulțumesc pentru aceste propuneri diferite și îmi pare rău pentru timpul meu de reacție.

Pe specificații:

a) Nu doresc să asamblu o structură
b) Rezistență necesară (-20 ° C)
c) Sol destul de sărac, acid și stâncos = orice să-ți placă! (miscantul pe care mi l-a dat iepure acum câțiva ani a durat 2 ani ... totuși este în aceeași regiune ca mine)
d) Și pentru a umple totul: în acest loc am doar 30 până la 40 cm de teren arabil, dedesubt este terasament ...

Altfel anticipasem tăierea copacului și am plantat deja 2 aluni acum câțiva ani, dar pentru moment nu sunt suficient de înalți (dar de când erau la umbra copacului împușcat ar trebui să crească mai bine acum).

Prin urmare, cred că voi încerca knotweed, deoarece îl am la îndemână și este rustic (de la rădăcini) ... dar va fi necesar să-i controlez invazia ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118