Proiecții de încălzire globală în 2100 de către NASA

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Proiecții de încălzire globală în 2100 de către NASA




de Christophe » 11/06/15, 14:44

0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 11/06/15, 16:30

Una dintre consecințele incongruente ale diviziunii muncii este că va exista mereu un număr tot mai mare de specialiști care să disece în studii meticuloase cele mii și una de moduri în care ne organizăm colectiv anihilarea, fără ca nimeni să fie atât de mișcat de aceasta încât să zădărnicească radical acest lucru. proiect dezastruos... :se încrunta:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/06/15, 18:32

Din păcate, mă tem că, în mintea puternicilor și factorilor de decizie, acest lucru a fost deja „pliat” de mult timp.
Și această stare de spirit este întâlnită frecvent și în „toată lumea”.
Există chiar și o expresie pentru aceasta: „După noi, potopul”.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 11/06/15, 18:48

Desigur! Aceste studii, ca multe altele, au unicul obiectiv de a evalua diferitele scenarii posibile, odată admis că limitarea emisiilor noastre de gaze cu efect de seră va fi redusă doar puțin sau deloc...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 11/06/15, 21:06

Ceea ce nu mă surprinde deloc, banii au întâietate asupra tuturor.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 12/06/15, 13:51

Clima: G7 solicită „o reducere semnificativă” a emisiilor de CO2

LEXPRESS.fr cu AFP la 08

Cele șapte puteri industriale și-au stabilit un obiectiv de reducere a emisiilor cu 40% până la 70% până în 2050, comparativ cu 2010.

Cu câteva luni înainte de Cop21, problema schimbărilor climatice va fi luată în serios de liderii noștri politici? Luni, liderii G7 au anunțat că cer o reducere semnificativă a emisiilor de CO2 în acest secol.

Concret, cele șapte puteri mondiale reunite chiar în acest moment în Bavaria s-au angajat, „la vârful gamei”, la o reducere a emisiilor cu 40% până la 70% până în 2050, față de 2010. Acest obiectiv ar trebui să corespundă cu un răspuns global la schimbările climatice. Cu un ideal: „realizarea unei economii globale cu emisii scăzute de carbon pe termen lung”.

Știri primite cu entuziasm de François Hollande. În această după-amiază, Președintele Republicii a salutat „angajamentele ambițioase și realiste”. O dinamică pe care va încerca să o mențină până în decembrie la Paris. „Toate intervențiile de astăzi au făcut posibilă atingerea obiectivelor pe care mi-am dorit să le pot plasa în acest G7”, a spus el. Un mesaj susținut de omologul său american, Barack Obama. Președintele SUA a salutat progresul către un „acord robust” privind clima la Paris.




http://www.lexpress.fr/actualite/monde/ ... 87403.html
0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157