Repararea motorului asincron: blocuri și deplasări cu siguranță

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 04/08/15, 15:20

Christophe a scris:Bin înlocuiți-l pe cel din vârful acestui subiect pentru a pompa într-un flux (1.5 bari de presiune la ieșire ar fi fost suficient)...dar acolo e greșit cred.


Înălțimea de aspirație (între flux și pompă)
înălțimea de livrare (între pompă și punctul în care este necesar 1.5 bar
și debitul necesar la punctul de refulare la 1.5 bar

Vom neglija pierderile de presiune pentru ca nu vei fi zgarcit pe sectiunea conductelor...

produsul pompat este apa...
Serrat este această apă încărcată cu sedimente?

Există vreo modalitate de a vă aduce pompa cât mai aproape de fluxul menționat? deoarece înălțimea de aspirație a unei pompe determină foarte semnificativ presiunea acesteia la refulare, de aceea de foarte multe ori pompa este scufundată în fundul puțului...

Cea mai ieftină și mai fiabilă soluție este adesea o fiară de pivniță goală care împinge o rezervă și apoi suprapresiune la cerere.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 05/08/15, 10:56

Macro a scris:Înălțimea de aspirație (între flux și pompă)
înălțimea de livrare (între pompă și punctul în care este necesar 1.5 bar
și debitul necesar la punctul de refulare la 1.5 bar


Aproximativ 2.5 m

Când am spus 1.5 bari era la ieșirea pompei, ceea ce înseamnă că trebuie să citesc mai puțin de 10m, deci presiunea de ieșire de cel puțin 0.5 bari (pompa de udare a grădinii). Secțiunile sunt destul de mari.

Macro a scris:produsul pompat este apa...
Serrat este această apă încărcată cu sedimente?


Poate fi usor aglomerat...dar destul de clar de cele mai multe ori (se vede fundul la 30-40 cm fara probleme). Turbiditatea este destul de bună, așa că...

Macro a scris:Cea mai ieftină și mai fiabilă soluție este adesea o fiară de pivniță goală care împinge o rezervă și apoi suprapresiune la cerere.


Da, m-am gandit si la pompa dubla si asta ar oferi o siguranta suplimentara: deja am ars o pompa din lipsa apei... conducta de aspiratie neamorsata si pompa care nu s-a oprit.. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 05/08/15, 11:19

Daca curentul nu este departe de o priza electrica si nu ai un sprinkler care necesita presiune mare (si orificii nu prea mici) poti gasi pompe de vid pentru pivnita care isi vor face treaba foarte bine.singure...am una cumparata de la un camion de exterior care macereaza de ani de zile in gaura de apa din Karmin...Pai are doar 4 m inaltime dar alesesem modelul care poate trece de corpuri mari straini...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 05/08/15, 11:59

Am si eu unul dar cred ca merge doar pana la 6 m...deci insuficient in cazul meu...daca daca il pui in serie cu altul...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85