Reglarea curbei de încălzire a cazanului Okofen

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/12/15, 16:10

Cred că „peletele grav arse”, pe care le găsești în cenușă, nu se formează tot timpul.

Acest lucru ar trebui să corespundă aprinderilor, cu, dintr-un anumit motiv, peletele ajung prea greu și / sau nu se aprind suficient de repede. Noile pelete care sosesc îi împing pe cele „vechi”, în proces de ardere, dincolo de zona găurilor de pe disc ... Ele ajung să cadă în scrumieră ...

Cu cât ciclurile sunt mai scurte, cu atât veți avea mai multe faze de aprindere. Deci, nu mai există astfel de „cărbuni” în scrumieră ...

Dar, așa cum am spus, am cicluri la fel de scurte ca ale tale, fără să am aceste pelete arse grav.

Soluția nu se află în „cele mai bune cicluri” (deși acest lucru este de dorit în altă parte).

Ar trebui să găsim cauza acestor „eșecuri”!

Un test simplu, deși puțin plictisitor: cumpărați câteva pungi de pelete „încă”; deschide buncărul și umple-l manual și vezi dacă continuă ...
0 x
stef1
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 04/01/14, 09:34
Locul de amplasare: Regiunea pariziană




de stef1 » 12/12/15, 18:09

ok Voi fi deja monitorizat reducând P la 16 și modificând ACM

dar poate că revizuirea anuală este întârziată și curățarea bună care o însoțește.

Am firul în câteva zile

Mulțumiri
0 x
noob

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 417