Experiența dvs. în renovarea energiei

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Eliot75
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/10/15, 10:14

Experiența dvs. în renovarea energiei




de Eliot75 » 27/10/15, 10:24

bonjour,

În prezent lucrez cu mai mulți antreprenori francezi și suntem interesați de renovarea energiei. Încercăm să înțelegem principalele dificultăți întâmpinate în timpul lucrărilor de renovare / eficiență energetică la domiciliu. Încercăm să înțelegem mai bine aceste dificultăți pentru a crea un serviciu inovator și eficient.

Prin urmare, vă contactăm pentru a avea părerea dvs. pe această temă: nu ezitați să ne împărtășiți surprizele bune sau rele pe care le-ați putut avea în timpul lucrului acasă, precum și punctele de blocare pe care le puteți avea. descurajat de întreprinderea acestei lucrări. Scopul nostru este să dezvoltăm o soluție care să vi se potrivească!
Nu ezitați să răspundeți direct pe forum

Vă mulțumim!

Elliot.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 09/11/15, 18:14

Ceea ce mă face reticent să folosesc azi o afacere este lipsa de seriozitate a jumătății dintre ele. 4 companii au intervenit cu mine:
Instalatorul solar (sunt în proces), o companie de zidărie (manopera, lucrările efectuate și consumabilele care nu corespund facturilor de ofertă), care a intrat în faliment (instanța comercială îmi oferă un motiv pentru cererea dată raportul de „expertiză, dar nu voi fi plătit pentru că nu este prioritar), instalatorul tâmplăriei care subcontractează zidarul (a trebuit să reglez închiderea golfului care s-a închis prost) și inginerul de încălzire care mi-a pus insertul (bun munca, în sfârșit).
La soacra mea, nici instalatorul de încălzire, nici electricianul nu au terminat lucrarea. După ce au primit 2/3 din ofertă, au plecat spre alte site-uri. Și din moment ce soacra mea nu are bani să ia măsuri ... A pierdut chiar și ajutorul ANAH pe care ar fi trebuit să o aibă, deoarece munca nu a fost terminată ...
Un raport TV a dat peste 50% o rată de manoperă slabă.
Astăzi îmi renovez casa în timpul vacanțelor, weekendurilor și serilor.
Instalația mea electrică a fost verificată de Véritas (telecomunicație și, prin urmare, instalația a fost testată), iar tehnicianul a găsit-o de sus. El mi-a dat doar sfaturi pentru aparatul de trăsnet: a pus conductorul cât mai mare pentru a-l conecta la pământ.
Fie că este vorba de instalații sanitare, cadru, izolație, plăci de gips-carton, fac totul singur. Și nivelul de mână în timp ce masonii o fac uneori cu ochiul (rezultă un stâlp de ușă înclinat de 8cm / 2m, adică cu 4% în sus).
Când calculez cu cota TVA, ipoteticul credit fiscal și ce costă un profesionist în care nu voi mai avea încredere și care riscă să mă ia pentru un c .. prefer să fac în ritmul meu și singur - chiar.
Dezavantajul este că mă aflu mai puțin pe tastatură, dacă nu căutăm practici practice și că sunt mai mult în acțiune.
Ultimul punct, calificat, certificat EDF / GDF sau alții, odată ce artizienii își au ștampila, fac ceea ce își doresc și ceea ce își doresc cel mai mult sunt banii rapid.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/11/15, 18:42

este marea mizerie

construirea unei modalități de a economisi energie ar trebui să fie o activitate bună, din păcate, tristul bazar al creditului fiscal și obscurantismul de reglementare încurajează escrocii și putrezesc piața

statul a ratat complet ce să facă

ar fi fost necesar să favorizăm construcția unui material bun și vânzarea de materiale bune bine disponibile, pentru a favoriza munca meșterilor și a handymanului

din păcate, statul a vrut să favorizeze doar activitatea meșterilor care îndeplinesc standarde restrictive ... și escrocii sunt cei mai buni de a profita de reglementările întortocheate

prin urmare, statul a favorizat escrocii și a descurajat oamenii plini de bunăvoință și pricepere
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660




de Exnihiloest » 09/11/15, 19:19

Am apelat recent la două companii solide să înlocuiască un cazan și să înlocuiască un număr mare de obloane cu altele izolate mai bine. Mai rămâne o ușă din față pentru a merge.

Deși desigur am negociat, cei doi tineri vânzători pe care i-am văzut nu erau dealeri de covoare. Aveau abilități tehnice și nu te luau pentru naivități manipulative (nivel cel puțin Bac + 3 cred, vezi școala de afaceri).

Așa că am făcut afaceri și nu am fost în niciun fel dezamăgit de calitatea muncii, chiar dacă nu sunt în măsură să evaluez beneficiul economic (nu l-am făcut pentru asta).
Așa că, spre deosebire de alți vorbitori, observ că există companii care aleg materialele potrivite și fac o treabă excelentă, dar trebuie să plătiți prețul. Fără creditul fiscal, este puțin probabil să fi început.
Dacă aș fi făcut treaba singură, aș fi petrecut de patru ori mai mult timp și deloc sigur că rezultatul ar fi fost mai bun. Totuși, timpul are un preț, foarte scump chiar și pentru o viață umană, care sfătuiește și echilibrul.

Singurele puncte de blocare sunt prețul de plătit pentru calitatea pe de o parte, și limitele soluțiilor tehnice.
Suntem surprinși să ratăm soluții nu din cauza imposibilității tehnice, ci datorită puținelor solicitări pentru tipul de produs. Companiile par să fie blocate cu produse de pe raft și incapabile să se adapteze. Acestea se instalează, dar nu se adaptează sau sunt mici, separarea dintre producție și instalare este completă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 10/11/15, 11:40

bonjour,

Primăria orașului meu a lansat în 2012 o operațiune de încurajare a renovării. A fost creat un serviciu, precum și o asociație și au fost organizate mai multe întâlniri de informare.
În plus, a fost întocmită și oferită părților interesate o listă de companii partenere identificate ca fiind competente.

Pentru început, întâlnirile organizate, cu siguranță interesante, dar mărturiile au arătat că site-urile de succes au fost în principal pentru că proprietarul știa deja bine subiectul și putea face alegeri obiective (soluții alese, materiale, prețuri, ...), precum și '' monitorizarea și verificarea lucrărilor.

Se pare că neofitul în materie nu a putut să spună dacă această sau acea ofertă sau consiliere a companiei au fost consecvente, în acest caz unele companii au vândut soluții și sfaturi improprii, dar au făcut totul pentru a convinge că produsele lor sunt adecvate. (alegerea materialelor de izolare, alegerea solarei termice / electrice, ...)

Serviciul municipal a furnizat, de asemenea, o listă de parteneri identificați ca fiind competenți în raport cu obiectivele stabilite, statutul stabilit și procedura care trebuie urmată înainte, în timpul și după lucrări:

1. Diagnosticul performanței energetice,
2. eventual contactați spațiul Info Energie pentru a obține informații despre aceste recomandări sau despre asistența financiară la care puteți solicita,
3. Contactați diferiții profesioniști care vor trebui să intervină
4. Pachet financiar
5. Realizarea lucrărilor
6. Evaluarea performanței energetice după lucrări, cu vizită la 2 ani de la lucrări

În realitate, după ce am încercat experiența, este un adevărat curs de obstacole, în special pentru că partenerii independenți identificați au acordat în principiu doar un acord cu privire la adeziunea lor la proiectul municipalității și când le avem Contactat, a fost foarte dificil să ajungem la datele de contact pentru fiecare comerț, iar companiile au avut tendința de a ne sfătui de alți parteneri cu care lucrau mai degrabă decât de cele recomandate de serviciul primăriei.

În cele din urmă, fiecare studiu preliminar sau sfat a fost supus facturării (minim admis de câteva sute de euro), iar la final costurile anterioare lucrărilor păreau deja semnificative, fără a fi posibil să le evaluăm cu exactitate și să știm ce și cum ar servi.

A existat o comunicare semnificativă cu multe documente distribuite, dar toate aceste documente păreau mai teoretice și pavate cu bune intenții, mai degrabă decât cu adevărat obiective și concrete. (Tocmai am găsit câteva dintre aceste documente dacă sunteți interesat (*)).

La scurt timp după ce am petrecut câteva zile încercând să punem în practică dispozitivul, am aruncat prosopul și am trecut printr-o companie care nu era în dispozitiv. Era mai simplu chiar dacă, până la urmă, un anumit număr de locuri de muncă erau deranjat.

În sfârșit, rețineți că la nivelul ofertelor primite pentru același șantier (renovarea acoperișurilor cu instalarea izolației), prețurile au variat de la simplu la mai mult de triplu! (ca să nu mai vorbim de niște citate de dimensiuni ridicate minunate).

(*) Trimiteți-mi un e-mail în parlamentar dacă doriți să vă trimit documentele referitoare la acest sistem de ajutor municipal pentru renovare.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/11/15, 10:56

Regulile sunt întotdeauna aceleași:

- publică specificații la care trebuie să se facă referire în oferte, atașate ofertei.
- includeți condițiile de plată în caietul de sarcini și în ofertă
- evaluați neașteptatul și verificați dacă cererea este completă (în contractele publice, companii precum neașteptatul, pentru că sunt efectuate fără ofertă)
- să includă perioade de execuție, date și termene în ofertă (cunoașterea timpului de execuție vă permite să negociați poziția de muncă)
- solicitați mai multe oferte
- întrebați prietenii și vecinii cu care sunt mulțumiți
- cunoașteți în avans prețul materialelor
- înlesniți-vă la plățile în avans: 15% când comanda este maximă când întârzierile sunt lungi. Propuneți alte formule, cum ar fi plata materialelor la sosire pe site, de exemplu, lichidări prin rate.
- compensați absența depozitelor cu garanții bancare
- conectați întotdeauna plățile cu finalul bun: cele neplătite trebuie să permită plății unei alte companii pentru a termina lucrarea.

a fi filozof:

credeți că o afacere care are nevoie de avansuri confortabile nu este „confortabilă” financiar.
spuneți-vă că o companie care nu este în măsură să se aboneze la o specificație nu este de încredere

a fi „vacă”

întrebați antreprenorul de îndată ce se întocmește estimarea dacă a postat lucrători cu Syldaves sau borduri (directiva Bolkenstein) și folosiți-i pentru a reduce componenta forței de muncă: costă între 15 și 20 de euro pe oră mare maxim, nu este nevoie să plătiți 40 sau 50 de euro pe oră.

Ei bine, bineînțeles, dacă este pentru șantiere de 2.000 de euro, vei fi trimis diavolului, dar când va fi 20.000 ...

Pentru lucrătorii transfrontalieri:

cere preturi belgiene ..... : Mrgreen:

un lucru:

în Belgia, contabilii au acces la baza de date a autorităților fiscale, ceea ce le permite să știe dacă companiile sunt în stare bună pentru TVA, impozite și contribuții la asigurările sociale. Important pentru că puteți fi responsabil în comun pentru impozitele neplătite.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
GrayBibile
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 23/11/15, 13:51

Enfin




de GrayBibile » 23/11/15, 14:08

aceasta este în sfârșit o întrebare foarte relevantă și interesantă. Ca mulți, nu sunt singurul care are un ochi rău asupra artizanilor renovării energiei. Când încă locuiam în nordul țării, fie s-a încheiat în proces, fie s-a încheiat cu plata a 2/3, dar recuperarea doar a unei părți minuscule a sumei, sau nimic deloc. A fost dificil să revindeți casa pentru a locui în sud-est, cu acest șantier perpetuu acasă. Acum, nu mai avem o problemă pentru că ginerele este un meseriaș și cunoaște mediul, așa că ne sfătuiește mereu cu privire la oamenii în care are încredere. Abia după ce am avut locuri de muncă foarte frumoase, care merită banii noștri. Am făcut o mulțime de lucrări de încălzire, acoperiș, perete și pivniță pentru a reduce consumul de energie.
0 x
Inovez și în instrumentele mele. Mai multă energie electrică, acum este troliu portativ portabil
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 23/11/15, 14:53

Chiar și profesioniștii recunosc această realitate de prea multe defecte, care sunt rele pentru profesioniștii serioși, distrugând toată încrederea și anxietatea, ca și pentru teroriști !!!
Energie regenerabilă: practici de marketing înșelătoare dezvăluite de DGCCRF
http://www.batiactu.com/edito/environ-5 ... dium=edito

Dacă doriți să evitați, trebuie să știți mult mai multe decât avantajele, puneți multe întrebări și având în vedere complexitatea tehnică care explodează pentru tot, este foarte dificil să știți totul !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 484