D-wave Google cuantice calculator și NASA!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de Exnihiloest » 06/12/20, 21:15

izentrop a scris:...
În cursa pentru volumul cuantic
O astfel de măsură a volumului cuantic - dragă IBM - este un indicator al puterii globale pentru calculul cuantic care nu ia în considerare doar numărul de qubit-uri fizice, ci elemente precum numărul și exact conectivitatea qubit-urilor, rata de erori.
...

Este într-adevăr o provocare evaluarea puterii unui computer cuantic. Nu este vorba de numărul de operații pe secundă și acesta este și motivul pentru care comparația cu un computer convențional nu este ușoară, va depinde de tipul de calcul care trebuie efectuat.
Putem spune totuși că un computer cuantic ideal are puterea sa care crește exponențial cu numărul de Qubits.

Cred că ar trebui să meargă foarte repede în următorii 10 ani, pentru hardware. Pentru algos, au trecut cel puțin 20 de ani de când au început cercetările, deoarece putem simula un computer cuantic cu un computer clasic (evident viteză mai mică). Dar de acolo până la asta există o mulțime de instrumente disponibile pentru a dezvolta aplicații practice mari și dezvoltatori bine pregătiți, sunt mai puțin optimist.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de Christophe » 09/12/20, 20:15

Aceleași informații de FS:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de Christophe » 19/02/21, 14:29

Uh ... informațiile par serioase !! :şoc: :şoc: :şoc:



5000 $ pentru un mic computer cuantic! :şoc: :şoc: :şoc:

https://trustmyscience.com/premier-ordi ... ini-spinq/

Dar noul lor computer cuantic Gemeni (noua versiune) este mai mic ca niciodată și, mai presus de toate, mult mai ieftin. „Se așteaptă ca această versiune simplificată să intre pe piață în al patrulea trimestru al anului 2021, deci poate fi mai accesibilă pentru majoritatea școlilor K-12 din întreaga lume”, explică echipa de cercetare. Prețul mașinii contrastează puternic cu cel al computerelor cuantice comerciale actuale, care pot costa în jur de 10 milioane de dolari și pot procesa peste 50 de qubiți. Detaliile tehnice ale sistemului au fost publicate pe serverul arXiv.

Rezonanță magnetică nucleară pentru o operație cuantică simplificată

Pe de altă parte, și de așteptat, Gemenii sunt mult mai puțin puternici, capabili să proceseze doar 2 qubiți (un qubit fiind echivalentul cuantic al unui bit clasic de computer). Se bazează pe o tehnologie complet diferită numită „rezonanță magnetică nucleară”. Acest lucru funcționează prin captarea moleculelor special selectate într-un câmp magnetic puternic, apoi canalizarea acestora cu impulsuri de radiofrecvență pentru a manipula rotirile atomilor pe care le conțin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de GuyGadeboisTheBack » 19/02/21, 14:33

Este interesant din punct de vedere tehnic, dar atât de ineficient încât nu va interesa niciun client (?) „Normal” IT. Deși, dacă asta poate face ca Candy Crush să se învârtă ... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de Christophe » 19/02/21, 14:41

Eu primesc queudale : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

... habar n-am de o corespondență între quBits și Tflops ... dacă cineva ar putea să ne lumineze?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de GuyGadeboisTheBack » 19/02/21, 15:26

Christophe a scris:Eu primesc queudale : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

... habar n-am de o corespondență între quBits și Tflops ... dacă cineva ar putea să ne lumineze?

Citește bine articolul linkului tău, se explică. Pe scurt, dar se spune clar că pentru moment nu ajunge la glezna * unui computer „clasic” de bună calitate. Și pe partea mai ușoară, mai presus de toate. : Cheesy:
* Pentru majoritatea aplicațiilor, cercetătorii recunosc că Gemenii nici măcar nu se apropie de un computer convențional de ultimă generație ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de Christophe » 19/02/21, 15:31

Mulțumesc că am citit, dar asta nu răspunde la întrebare ...

În opinia mea, răspunsul nu este simplu, ca de obicei în cuantică ... ABC poate?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de GuyGadeboisTheBack » 19/02/21, 16:12

În calculul cuantic, un qubit sau qu-bit (cuant + bit; pronunțat / kju.bit/), uneori scris qbit, este un sistem cuantic pe două niveluri, care este cea mai mică unitate de stocare a informațiilor cuantice. Aceste două niveluri, denotate \ left | 0 \ right \ rangle și \ left | 1 \ right \ rangle conform formalismului Dirac, fiecare reprezintă o stare de bază a qubitului și, prin urmare, îl fac analogul cuantic al bitului. Datorită proprietății de suprapunere cuantică, un qubit stochează informații calitativ diferite de cele ale unui bit. Din punct de vedere cantitativ, cantitatea de informații gestionată de un qubit este practic mai mare decât cea conținută într-un bit, dar este accesibilă doar parțial în momentul măsurării. Conceptul de qubit, deși a fost discutat încă din anii 1980, a fost oficializat de Benjamin Schumacher în 1995.
(wiki)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de Christophe » 19/02/21, 18:26

Oh bine !!! Am văzut-o, am citit, nu am înțeles nimic ...

Christophe a scris:
După părerea mea, răspunsul nu este simplu


QED!

Dar nivelul GHz?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: D-wave computerul cuantic de la Google și nasa!




de ABC2019 » 19/02/21, 20:50

numărul de q biți nu vă oferă informații despre viteza de calcul, depinde de sistemul pe care l-ați pus în urmă pentru a le citi! ar fi mai degrabă un echivalent în număr de CPU.

cu N q-bit puteți, în principiu, să procesați 2 ^ N calcule odată. Faptul că crește exponențial cu N, ceea ce, în principiu, face computerul cuantic mult mai puternic: cu 15 q-biți puteți procesa 32 de operații la un moment dat și cu 000, 30 miliard ... cu excepția faptului că un număr mare de q-biți este foarte complicat de manevrat, deoarece pierde foarte ușor coerența cuantică esențială pentru a face calculul (practic pentru a o face foarte foarte simplă trebuie să vibreze „împreună” fără a fi deranjați de nimic și că nu este atât de evident).

Ei bine, cu 2 q-bit este total ridicol ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170