Studiul de fezabilitate a energiei eoliene a 2kW acasă?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de Forhorse » 07/03/16, 19:52

un bloc silențios este doar 2 șuruburi încorporate într-o masă de cauciuc, în general nu este foarte rezistent la rupere (nu este făcut să funcționeze în acest sens)
Și mie mi-ar fi frică ...
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de Kenny-K » 07/03/16, 21:11

Nu, acestea nu sunt două șuruburi încorporate în cauciuc !!!
silentuniv435-z.jpg


De ce ar fi mai puțin solid decât un simplu șurub?
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de Kenny-K » 07/03/16, 21:18

Descriere
Operațiune
o Armături: plăci cilindrice.
o Cauciuc natural aderent, de formă cilindrică.
o Fixare sudată: 5 posibilități (piuliță pe o parte, șurub pe o parte, șurub + piuliță, șurub + șurub, piuliță +
nuca).
În Europa, sunt utilizate frecvent standarde de fixare diferite de standardul francez.
Pentru a răspunde mai bine la această diversitate, Paulstra a creat o nouă gamă Radiaflex Europe.
Această gamă este disponibilă în cele 4 versiuni obișnuite și într-o singură versiune: opritor filetat.
Designul piedestalului SE 111 îi conferă următoarele proprietăți fundamentale:
o O elasticitate radială mai mare decât elasticitatea sa axială.
o Prelucrarea cauciucului:
- în compresie (axială),
- în forfecare (radial),
- sau în compresie în funcție de ansamblu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de chatelot16 » 07/03/16, 21:21

deoarece un șurub este o singură bucată de deșeuri: blocul tău silențios este din cauciuc aderat la părțile de fier: are o rezistență ușor limitată, mult mai mică decât rezistența șurubului
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de Kenny-K » 07/03/16, 21:29

Da, tocmai l-am văzut citind documentul până la capăt la fel de mult pentru mine.
O voi suna pe Paulstra pentru a le primi sfatul.
Anunță o sarcină maximă de 70 daN în forfecare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de Forhorse » 07/03/16, 22:37

cu excepția faptului că acolo blocurile dvs. silențioase nu vor funcționa în forfecare, vor funcționa și în tracțiune (mai ales în vânt foarte puternic și, prin urmare, exact când eforturile vor fi cele mai mari) și acest lucru este în afara specificațiilor.
Am deja o idee vagă despre răspunsul pe care ți-l va oferi Paulstra: nu este destinat, nu pot garanta nimic și nu sunt răspunzători în cazul unui accident. Când doriți să lucrați în siguranță cu silențiere, există întotdeauna un alt mijloc de fixare în cazul ruperii plăcuțelor de cauciuc: cablu de oțel, lanț, jug, etc.
Dacă doriți blocuri silențioase care funcționează în tracțiune, trebuie să optați pentru un alt ansamblu (sandwich)
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de Kenny-K » 07/03/16, 22:49

Din păcate ai dreptate ...
Am avut încredere în tatăl meu cu această ocazie, am fost convins că o tijă filetată era înconjurată de cauciuc pe aceste blocuri silențioase. (de aici răspunsul meu inițial la observația lui Chatelot)
Nu credeți că există antivibratori pentru forfecare, tensiune și compresie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de chatelot16 » 07/03/16, 23:41

da, există ansambluri antivibrații cu siguranță pozitivă: bucată restantă care limitează deplasarea în cazul ruperii cauciucului, dar nu este o piesă standard disponibilă ca blocurile dvs. silențioase ... este montarea motorului de la diferiți producători auto

în unele cazuri, punem capete de cablu de oțel pentru a limita deteriorarea în cazul ruperii blocului silențios, dar în cazul dvs. cablurile nu vor fi de mare folos: dacă cauciucul se desface, cablurile vor împiedica căderea alternatorului la pământ dar nu va împiedica lamele să lovească în covor

dacă într-adevăr aveți nevoie de blocuri silențioase, faceți o placă cu un diametru puțin mai mare, cu două ori mai multe găuri: un bloc silențios pe o gaură din 2 și un șurub liber pe celelalte găuri ... gaură prea mare pentru asta șurubul nu se atinge niciodată cu deformarea normală a cauciucului ... și dacă cauciucul slăbește aceste șuruburi suplimentare asigură siguranța

dar nu cred deloc în utilitatea blocului silențios pe o turbină eoliană! trebuie să se întoarcă natural, fără vibrații
0 x
indiferent de
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/21, 13:52
x 2

Re: Studiu de fezabilitate a turbinei eoliene de 2kW acasă?




de indiferent de » 17/01/21, 14:42

O să-mi încerc norocul aici, nu se știe niciodată.

Caut documentație privind asamblarea turbinei eoliene, precum și a controlerului său hibrid. Tipul care mi l-a vândut a avut o problemă cu manualul care este ciugulit de rozătoare mici de la țară. De fapt, trebuie să știu mai ales că este puterea maximă admisibilă în intrarea fotovoltaică.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199