Studiul de fezabilitate a energiei eoliene a 2kW acasă?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42

Studiul de fezabilitate a energiei eoliene a 2kW acasă?




de Kenny-K » 11/12/15, 01:44

Bună ziua tuturor și vă mulțumesc anticipat pentru ajutor, sugestii sau corecturi.
Instalez o turbină eoliană pe 2kW pe care vreau să o conectez la rețeaua mea de domiciliu, aș dori să știu părerile dvs. despre fezabilitatea proiectului meu și pe diagrama de conexiune pe care mi-am planificat-o.
Iată elementele instalării mele:
- turbină eoliană 2000W 96V pe cablu tip 8m la marginea câmpului
- Protector de supratensiune trifazat
- Regulator de sarcină și rezistență de frânare
-8 baterii 12V / 150Ah
- Invertor de undă sinusoidală pură 96V / 2000W
- Cutie de protecție împotriva injecțiilor în rețea
-Comutator auto sursă 3600VA

1) Am înțeles principiul funcționării unei turbine eoliene conectate la rețea fără revânzare la EDF?
Iată ce cred eu:
Întreaga mea instalație casnică este conectată la invertor prin intermediul invertorului automat la sursă normală. (EDF ca sursă de rezervă)
Când consum mai multă energie decât invertorul poate furniza sau dacă bateriile sunt încărcate prea ușor, invertorul sursă trece la EDF.
Teama mea este de a supraestima capacitățile invertorului sursă puțin prea mult asupra capacității sale de a comuta atunci când consum mai mult decât capacitatea oferită de invertor.

2) Următorul circuit este corect?
Turbina eoliană către dispozitivul de supraîncărcare Triph surge rezistor de frânare spre regulator + baterii spre invertor spre cutie de protecție a rețelei către invertor sursă (sursă normală și EDF) spre rețea internă.

3) Invertorul meu are o mulțime de terminale ...
Un terminal de baterie + / - (pentru mine ar fi inutil, deoarece bateriile mele sunt deja conectate la regulatorul de încărcare, poate pentru utilizarea invertorului cu un grup EG?)
Un terminal de „intrare” GNL (pentru mine, intrarea regulatorului de încărcare și împământare)
Un bloc terminal de ieșire GNL (pentru mine, ieșire la cutia de protecție, apoi la invertor sursă)
3 prize 16A de sex feminin (alimentați ceva punctual lângă invertor ??)
O priză de intrare Shucko (alimentare cu invertorul, dar de ce? Cum să fii autonom în acest caz?)

4) secțiunea de cablu folosită între turbina eoliană și instalație este de 2.5 mm pe o lungime de 20 m, acest lucru mi s-a părut bun pentru amperajul maxim pe fază, este corect?

Iată rezumatul situației,
Totul pare un pic prea simplu, așa că vă mulțumesc pentru clarificări dacă nu sunt pe calea greșită. *

Kevin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/12/15, 16:44

Bine ați venit Kenny

Ridic subiectul, pentru că mă tem că a trecut neobservat.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13625
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1499
A lua legatura cu:




de izentrop » 11/12/15, 17:10

bonjour,
8 m nu este mult.
Sunteți localizat sau în relație cu harta vântului
Dernière édition alin izentrop 11 / 12 / 15, 17: 14, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6428
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1587




de Macro » 11/12/15, 17:14

2.5mm² ... Este ric pentru 2000W sub 96V ...
Dar bine la 8m înălțime, există șanse mici să le poată scoate ... Dacă nu este argeles ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/12/15, 17:57

Problema vântului regulat și fără vârtejuri (în vârful unui deal cu nimic deloc, în jur, fără casă) este esențial !!

În caz contrar, renunțarea este bună pentru portofel !!

Turbinele eoliene mari respectă întotdeauna această regulă !!
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 11/12/15, 18:23

bonjour,

Sunt pe un platou foarte vântos în valea Eure, fără niciun obstacol (doar câmpuri cât pot vedea ochiul, nici o casă sau un copac) așa că 8m mi se pare bine.
După ce am folosit structura de aluminiu ASD290 pentru catarg, pot să mă întorc până la 12m, dacă este necesar.
Pentru secțiunea de cablu folosită, cineva îmi poate explica cum să calculez amperajul maxim pe fază?
Vă mulțumim pentru răspunsuri, dar îngrijorarea mea se referă cu adevărat la trecerea prin invertorul sursă.
Are cineva o instalație similară?
0 x
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 11/12/15, 18:28

Podișul nu este desigur în vale .... ci mai sus.
Dar nici eu nu sunt în Argelès.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6428
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1587




de Macro » 11/12/15, 18:49

Kenny-k a scris:Pentru secțiunea de cablu folosită, cineva îmi poate explica cum să calculez amperajul maxim pe fază?

10A pe mm²
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Kenny-K
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 10/12/15, 23:42




de Kenny-K » 11/12/15, 18:52

Mulțumesc Macro, dar m-am referit la invers.
Cum se calculează intensitatea maximă pe fază în cazul în care turbina eoliană (2000W / 96V) se învârte la viteză maximă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2479
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 355




de Forhorse » 11/12/15, 22:22

2000W la 96V este cu puțin mai mult de 12A (dacă sunteți trifazat) nu este imens, dar trebuie să știți totuși căderea de tensiune admisă.
vederea 2.5mm² pare, de asemenea, puțin corectă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148