Recenzii la bord pentru camera de asigurare

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 14/12/15, 11:46

camerele de bord nu sunt interzise în Franța,

după ce, desigur, pot interveni întrebările privind drepturile de imagine,

dar vom folosi în mod logic aceste imagini doar pentru a rezolva problemele rutiere ... nu pentru a filma vecinul gol. :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 14/12/15, 11:58

Ben pentru mine ar fi necesar ca camera să fie la capătul unui catarg mic pe mașină și să filmeze la 360 ° ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 14/12/15, 19:25

Macro a scris:
Pentru că în Franța este interzis să filmezi vocea publică sau cu alții când ești persoană fizică sau chiar companie ... O cutie de supraveghere video a fost plantată în urmă cu câțiva ani la vecinii muncii mele. ..


Confirm. Camera care monitoriza intrarea anexă la unitatea în care lucram fusese instalată și „reținută” în mișcări, astfel încât să nu poată mătura trotuarul (în exterior).

Există obligația de a posta că există supraveghere video.

Mai mult, mi se pare că dosarul trebuie declarat și că există o procedură de distrugere automată după o anumită perioadă.

Deci este foarte reglementat.

Chiar și sub asediu, camerele de supraveghere sunt declarate și există proceduri pentru distrugerea filmărilor ...

Pentru mine, toate acestea provin dintr-o judicializare, o individualizare, o americanizare, o uberizare a societății bolnave ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 14/12/15, 22:01

Proliferarea camerelor de supraveghere evocă dualitatea coajă / ​​pieptar: este eficientă împotriva micilor infracțiuni spontane (altercație, accident) și a celor mai stupizi delincvenți.
Dar pentru cazurile mai grave, este posibil să se recurgă la remedii ușoare: farfurii false, vehicul furat, pasaport sau deghizare ...

Este exact ca identificarea amprentei care a încurajat purtarea mănușilor și identificarea ADN-ului care poate fi ușor amestecată prin împrăștierea momelilor ...

După cum am spus pe bună dreptate V-, este o escaladare a judicializării. Acesta abordează doar consecințele, în timp ce este marca unei decăderi care trebuie oprită urgent.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660




de Exnihiloest » 15/12/15, 18:31

elefantul a scris:Toate aceste camere, fixe sau la bord, toate aceste tehnologii de poliție: ADN, urmărirea telefonului mobil etc., mă irită.
Ele ne limitează considerabil zona de libertate.
Am trăit foarte bine fără înainte.


La asta m-am gândit și eu. Dar „înainte”, am fost mai puțin confruntați cu rea-credință. A fost o vreme când o simplă strângere de mână a încheiat un contract. Astăzi este necesar în mai multe exemplare, toate semnate și parafate pe fiecare pagină. Și nu de asta va avea loc.

Reducerea spațiului nostru de libertate este consecința proliferării mincinoșilor, înșelătorilor, escrocilor, interlopilor, teroriștilor, care acționează fără rușine sau rușine și nu își asumă responsabilitatea atunci când sunt prinși. Și această proliferare este însoțită de reacție, printre altele, de proliferarea camerelor.
"Ochiul era în mormânt și se uita la CainDar astăzi nu mulți oameni cred în ochiul lui Dumnezeu. Rămâne cel al camerei.
Dar cu multe restricții, deoarece, desigur, statul își rezervă procedura ca prioritate, cetățeanul nu ar mai eșua să se protejeze, cel care acasă nici măcar nu are dreptul să înregistreze o conversație telefonică acasă. fără știrea apelantului!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 15/12/15, 18:55

Exnihiloest a scris:
Reducerea spațiului nostru de libertate este consecința proliferării mincinoșilor, înșelătorilor, escrocilor, interlopilor, teroriștilor, care acționează fără rușine sau rușine și nu își asumă responsabilitatea atunci când sunt prinși. Și această proliferare este însoțită de reacție, printre altele, de proliferarea camerelor.


Care este motivul pentru o astfel de creștere a bandiților de tot felul?

: Lol:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 21/12/15, 23:59

toată lumea bună seara,

Abia instalat, a doua zi: accidentul ...! (fără vătămări grave)

ACTUL 1
- Am cumpărat un card micro-SD de 32 GB sâmbătă cu 9 € (ca să-l pun în camera de bord).
- Duminică am instalat cardul în camera de bord și l-am configurat. Mi-am spus repede că a fost cam prea mult "distrăgătoare"în câmpul meu vizual, mai ales la început, și că nu trebuie pus mai ales într-un loc unde poate fi vizionat în timp ce conduc. Deoarece relaxează atenția. Așa că am mutat camera din poziția sa originală , pentru a o pune puțin pe cealaltă parte a parbrizului și a evita orice ispită.
- după aceea, o scurtă călătorie de 20 de minute. La sfârșitul a 300 m de noapte, în timp ce lumina era ca tungstenul, toate culorile portocalii, camera, spre surprinderea mea, și-a calibrat balansul de alb pe tonuri neutre.
- apoi întoarceți-vă acasă pentru a vizualiza videoclipurile.

ACTUL 2
- azi, îmi iau mașina dimineața, am avut câteva sarcini de făcut în apropiere ...
- Îmi spun, "ah, frumos, am de gând să instalez camera de bord„care încărcase toată noaptea;
- așa că îl instalez, mă urc la volan, abia 2 km și sunt lovit de un motociclist, care a comis 6 sau 7 infracțiuni:
1) trecerea liniei albe duble,
2) conduceți în direcția din mijlocul pistei mașinilor care vin în față,
3) conduceți noaptea cu farul defect oprit;
4) urcați pe o linie de mașini ca aceasta (întrucât în ​​zona mea este interzis să faceți acest lucru și nici să vă strecurați cu motocicleta);
5) am ajuns să lovesc vehiculul meu de pe flancul stâng când nu a fost posibil să-l văd venind;
6) apoi refuzul de a completa un raport de accident;
7) refuzul de a aștepta poliția;
8} lovește și aleargă (pleacă pe bicicletă);
9) re-traversarea liniei albe duble;
10) rulați din nou în direcția din mijlocul pistei vehiculelor care vin în direcția opusă (pentru a cădea înapoi ca gimkhana) și aceasta cu un mormânt deschis.

Ei bine, băieți, să știți că sunt un motociclist la bază - ceea ce înseamnă că în mașină, Îmi permit ÎNTOTDEAUNA să fiu trecut de biciclete pentru a le oferi câmpul liber și asta mă face să „salut” în mod regulat - dar trișează moartea așa dăunează imaginii bune a celor bune cu 2 roți!

Din fericire am un martor care i-a notat plăcuța de înmatriculare și camera mea de bord care l-a prins în zbor sau putem vedea clar că conduce în direcția din mijlocul benzii ...

Deci cred că vă va ajuta, vă mulțumesc din toată inima lui Remundo! Fără el nu mi-aș fi luat responsabilitățile atât de repede și aș fi pierdut scoopul! Și mai presus de toate un document important pentru asigurări și pentru aplicarea legii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/12/15, 00:34

S-ar putea să fi fost chiar norocos că nu te-a lovit.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/12/15, 08:38

S-a apropiat ... Nu a fost ușor când a scăpat liber.

Dar am fost doi (cu martorul) care din fericire au avut timp să ridice farfuria. Și cred că îl vom găsi, pentru că avea o cască de aceeași culoare strălucitoare ca și scuterul său (acesta este un detaliu care poate indica faptul că cele 2 roți nu au fost furate). Am fost în negocieri cu tipul acesta când s-a ridicat, pentru a-i spune că poate este rănit mai grav decât credea, că și el a avut pagube, că a făcut pagube. , că nu putea pleca așa, că era mai bine să aștepte și poliția de pe marginea drumului. Acolo s-a îndepărtat brusc și a plecat.

Poate voi posta videoclipul undeva mai târziu. Trebuie să găsesc o modalitate de a estompa plăcile vehiculului și de a emite anumite pasaje care oferă informații private.

Întrebare de asigurare (pentru a reveni la titlul firului)
Putem face tot felul de presupuneri despre cauzele zborului său:
- avea farul oprit (nemaivăzând că vine când era întuneric, ar fi un motiv serios)?
- băuse sau luase substanțe ilicite?
- Nu era el în regulă cu actele sale (permis de călătorie, permis de muncă?) Sau i s-a interzis intrarea pe teritoriu?
- era conștient că a încălcat regulile de circulație și nu a vrut să fie învinuit?
- a întârziat la serviciu?
- nu-și plătise primele de asigurare?

Și pentru acest ultim punct, în colțul meu, dacă un greșit nu își plătește prima. Asigurarea trebuie să ramburseze daunele (un vehicul nu poate fi condus fără asigurare conform legii.) Deși știu că în Franța, există o mulțime de șoferi care conduc fără permis și, din moment ce placa de înmatriculare este dedicată vehicul și nu către deținător, oricine nu a plătit poate conduce în continuare cu farfuriile sale.
La noi este imposibil, poliția vine să adune farfuriile acasă, dacă titularul nu și-a plătit primele! : Lol:

În cele din urmă observ și repet că utilitatea camerei de bord, după această situație neașteptată, nu poate fi contestată! :!: :o

@ Ahmed, dacă ar fi existat 2 camere (încă una în spate) am fi putut furniza dovada a ceea ce a făcut două roți pentru a scăpa de vigilență (din fericire am un martor de încredere).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 22/12/15, 09:00

În Franța, nu este obligatoriu completarea unui raport de accident (deoarece prin definiție este un raport „amiabil” între două părți). Pe de altă parte, să nu vă opriți și să nu vă comunicați identitatea atunci când sunteți implicat este o infracțiune.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 253