Grădinărit cu Luna: pentru sau contra?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13625
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1499
A lua legatura cu:

Grădinărit cu Luna: pentru sau contra?




de izentrop » 15/12/15, 11:05

bonjour,
Să nu poluăm subiectul lui did67 ;)
Pentru mine nu există nicio îndoială, luna nu are niciun efect notabil asupra plantelor http://www.snhf.org/images/stories/4_Le ... une_bd.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/12/15, 12:43

Ar trebui să faci o excursie la triburile animiste din Asia de Sud-Est... : Cheesy:

Acolo ai întâlni aceste lucruri abia de credibile, sunt sigur că ai avea coșmaruri de veghe, sunt chiar povești cu spirite rătăcitoare, ținuturi bântuite în care nimic nu crește, povești cu vindecători morți care s-au întors în trupurile lor de câteva ori. zile după ce au rămas. neînsuflețiți - în timp ce în tot acest timp, ei fuseseră văzuți în timpul unei „scăpări” (în afara corpului) în cealaltă parte a țării pentru a trata pe cineva (corpul lor „fizic” fiind rămas în același loc) - și care au fost înviați după moartea lor oficială și cazuri de decese premature ale occidentalilor care nu au putut susține acest lucru "noua realitate„Diametral opus cu al lor!
Deci „Luna plină” și... semințele care se ridică cel mai des: puf puf puf, e rutină...
Te rog nu te duce acolo... : Mrgreen:

modul „off” de gradul doi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/12/15, 13:59

Îți mulțumesc că ai respectat firul în care dezvolt ceva foarte cu picioarele pe pământ: cum să faci grădină fără muncă și „mai mult decât organic”...

Dar există călătorii mai simple decât cea sugerată aici!

De Crăciun, ia „The Eyes of My Goat” (pentru patine ieftine, vorbesc de Moș Crăciun, trebuie să existe o ediție de buzunar pentru foarte puțini bani), de Eric de Rosny...

Acest iezuit povestește într-un mod foarte „științific” (iezuitic, ce!) experiențele sale cu „spiritele” din Camerun... și „necazul”.

Și pe drum, citește, în aceeași colecție, „Memoria indiană”, de Tahca Ushte... După cum indică și numele, „memoriile” unui șef indian, adunate de Richard Erdoes, înainte de moartea sa.

Mă întorc pe lună.

În grădina noastră pentru mine și soția mea (e la fel, împărțim, lucrăm des împreună... Eu spun asta pentru că uneori, în cuplurile moderne, fiecare are jumătatea lui - grădină, adică!)

- soția mea urmează calendarul lunar

- Stau pe el... deși îmi imaginez o influență!

- Nu am observat niciun fenomen evident legat de luna...

- soția mea este uneori convinsă că un anumit lucru observat este legat de asta: „vedeți!”

[Vezi ceea ce crezi sau crezi ceea ce vezi? Aceasta este uneori întrebarea!]

- Intenționez să efectuez un experiment, repetat, în această vară, pentru a explora întrebarea făcând-o mai obiectivă: toate rândurile vor fi semănate la fel, o jumătate de lungime conform calendarului lunar; cealaltă jumătate la „contra-calendar” (în mod intenționat, prin urmare); alternăm jumătățile pentru a anula efectele de margine sau de teren...

- aceasta se va repeta la fiecare semanat, fiecare plantare...

- Voi observa, voi nota, voi fotografia...

Ne vedem iarna viitoare. Eu sunt curios.

Deocamdata va rog sa respectati celalalt thread care, in lipsa datelor, nu il tine cont!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6426
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1586




de Macro » 15/12/15, 14:44

Personal...am deja probleme cu gradinaritul cu mainile....Deci cu luna... : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/12/15, 15:08

O mulțime de specii sunt influențate științific de Lună:
reproducerea coralilor marini,
28 de cicluri de zile lunare ale femeilor umane,
etc ..
De înțeles cel puțin în mări cu maree puternică!!
Cu mult mai puțin pentru plante, cu excepția cazului în care există o amintire de acum 400 de milioane de ani în mări, posibilă în genele noastre!!
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6426
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1586




de Macro » 15/12/15, 15:38

dedeleco a scris:,
28 de cicluri de zile lunare ale femeilor umane,


Ciclul mediu de 28 de zile....Dar (cu excepția câtorva cazuri observate în cazul detenției mai multor femei pentru un singur bărbat) nu sunt toate sincronizate.... În timp ce ciclul lunar este același pentru toate.. .
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/12/15, 15:42

Da, există chiar și femei inumane : Cheesy: la Luna plină.

Deci semintele!!!

Imagine


Nu, nu domnule, acela este corect din punct de vedere politic Imagine și fără HS, fără atingere! Imagine
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 15/12/15, 16:27

si chiar daca luna revine la fiecare 28 de zile este pentru ca este bine reglata. Nu am putut găsi nimic mai bun! :?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13625
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1499
A lua legatura cu:




de izentrop » 15/12/15, 16:50

Macro a scris:Personal...am deja probleme cu gradinaritul cu mainile....Deci cu luna... : Mrgreen:
+1
Imagine

Influența luminii lunii pline fără nori nesemnificativă pentru fotosinteză. cea a gravitației apare doar pe mase foarte mari: marea dar nu un lac și cu atât mai puțin o plantă.

Concluzie notabilă din pdf: „dacă acest efect există, este atât de slab încât poate fi ușor mascat sau chiar anulat prin utilizarea unor practici agronomice adaptate și a soiurilor îmbunătățite”
dedeleco a scris:O mulțime de specii sunt influențate științific de Lună:
reproducerea coralilor marini,
28 de cicluri de zile lunare ale femeilor umane,
etc ..
se referă la regnul animal, deși nu urmăresc exact calendarul lunar pentru menstruație și este o chestiune de supraviețuire pentru corali https://fr.wikipedia.org/wiki/Reproduct ... le_lunaire, și schizofrenii ... dar pentru plante?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/12/15, 19:08

Janic a scris:si chiar daca luna revine la fiecare 28 de zile este pentru ca este bine reglata. Nu am putut găsi nimic mai bun! :?

Dimpotriva... atunci cand este reglat nu se mai ridica! : Mrgreen:
Este aceasta dovada că a crescut înainte de a fi plin?! Imagine

Ne vedem data viitoare ... Imagine Imagine
Dernière édition alin Obamot 15 / 12 / 15, 19: 14, editate 2 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85