Depozitarea termică a motorului mașinii pentru ECS

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 18/12/15, 18:44

Dacă rezervorul ar fi umplut cu ulei mai ușor decât sarea, am putea urca la 180 de grade și împărțim greutatea la 2. Uleiul ar trebui bineînțeles încălzit de evacuare. Uleiul printr-un schimbător ar încălzi apa din casa.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/12/15, 18:50

Imagine Imagine Imagine

Și / sau un circuit extins și o parte care circulă din uleiul de motor? Dar aceasta poate atinge doar 130 ° C
Pe de altă parte, temperatura gazelor de eșapament luate la colector poate fi de ordinul 300 ° C :!:
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56




de lilian07 » 18/12/15, 19:11

Trebuie să știți că circuitul de evacuare vede 30% din energia uleiului consumată și temperaturile sunt mult mai mari decât cele de 90 ° ale circuitului de apă .... în rezumat 1/3 de energie pentru tracțiune ... 1/3 de energie pentru circuitul de apă de răcire la 85 ° și 1/3 de energie de evacuare la mult mai mult de 250 ° ... suficient pentru a avea o mulțime de posibilități ... .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/12/15, 19:53

există o soluție mai simplă pentru a profita de căldură pentru a vă încălzi casa

mașină hibridă reîncărcabilă și set de generator de cogenerare ... încărcăm bateria mașinii cu grupul de cogenerare, astfel încât să profităm de căldură cu un sistem care poate fi greu și eficient, deoarece este fix și greutatea sa nu dăunează nu

din păcate, în prezent este inutil: dacă avem o mașină hibridă reîncărcabilă, este mai bine să o încărcăm cu energie electrică de la EDF ... niciun generator diesel nu poate face electricitatea mai ieftină decât EDF, chiar numărând recuperarea căldurii

pe de altă parte, este posibil să faceți mai ieftin decât EDF cu un motor cu ardere internă și un gazificator cu lemne, dar salut instalația de gaz

Deci, să facem ce putem cu echipamentul disponibil, hibrid reîncărcabil, încărcat de edf

pentru a obține victorii mici și ușoare fără o mașină hibridă reală: conectați un încărcător de baterii atunci când mașina este în garaj (un încărcător bun cu regulator, nu un dispozitiv de distrugere a bateriei) și opriți alternatorul mașinii, pentru a economisi energie benzină ... reconectați alternatorul numai dacă intenționați să conduceți prea mult fără să vă întoarceți în casă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 18/12/15, 20:35

chatelot16 a scris:niciun generator diesel nu poate face electricitatea mai ieftină decât EDF, numărând chiar recuperarea căldurii


1) În prezent, cu prețul păcurii la 0.5 € este „profitabil” ... chiar și în Franța, unde prețul pe kWh este mic!

1L de păcură = 10 kWh de energie brută

Cogenerare bine studiată = 80% recuperare de calorii

Eficiența medie a motorinei = 33% sau 67% din pierderile termice, dintre care 67 * 0.8 = 54% sunt recuperabile în cogé.

Deci avem pentru 1L de păcură la 0.5 €:
3.3 kWh de energie electrică = 3.3 * 0.15 € / kWh = 0.495 €
5.4 kWh de încălzire = aproximativ 0.25 €

Prin urmare, este interesant acum ... dar evident, păcura trebuie să fie redusă (sau electricitatea scumpă) ...

2) Dacă nu pentru a relua subiectul acestui subiect (deja m-am gândit la asta cu ani în urmă fără să mă dezvolt cu adevărat pentru că am renunțat rapid la idee).

Depozitarea termică prin apă este mult prea scumpă în masă într-un vehicul (iar apa este deja unul dintre cele mai favorabile elemente !!) ... dacă trebuie să aveți o greutate excesivă de 300 kg pentru a recupera echivalentul a 1 sau 2 L de combustibil în fiecare zi nu cred că este profitabil pentru că aceste 300 kg trebuie mutate!

Calculul colțului tabelului:

300 L de apă cu o deltă de răcire de 40 ° (ceea ce nu este suficient de rău, deoarece apa de încălzire sau sanitară trebuie să fie în jur de 40 ° C, prin urmare stocarea la 80 ° C) conține o energie de:

300 * 4.18 * 40 = 50 MJ sau 1.2 L combustibil ...

Posibil începeți cu un material de schimbare de fază care poate fi mai interesant în funcție de temperatura de topire, a se vedea de exemplu: https://www.econologie.com/forums/materiaux- ... 11286.html

Aceasta ar putea fi o alternativă care să reconcilieze masa și energia stocată ...

Sau recuperați caloriile din blocul motorului ... care ar trebui să se apropie de 150 până la 200L echivalent apă ... și să nu necesite supraponderalitate la bord! S-ar putea să fie ceva de făcut ... dar nu este câștigat (aveți nevoie de un schimbător de căldură cu plăci, 2 pompe de circulație ... pentru a câștiga echivalentul a 1L de combustibil pe zi? Da, de ce nu ... dar ai nevoie și de un garaj pentru a face acest lucru și atunci când mașina este în garaj deja „încălzește” casa indirect fără a trece printr-un astfel de sistem ... pe scurt, nu a câștigat ce!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Mulțumesc pentru iluminat




de fabio.gel » 18/12/15, 20:50

Multumesc pentru informatii.

Prin urmare, problema masei de apă este prezentă.
Motoarele ar trebui să se încălzească mai puțin ...
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 18/12/15, 20:51

raymon a scris:Dacă rezervorul ar fi umplut cu ulei mai ușor decât sarea, am putea urca la 180 de grade și împărțim greutatea la 2. Uleiul ar trebui bineînțeles încălzit de evacuare. Uleiul printr-un schimbător ar încălzi apa din casa.


Nu, deoarece capacitatea de căldură a uleiului este mai mică decât apa ... în ordinea a jumătate ... deci 1L de ulei la 180 ° se răcește cu 100 ° C este același ca '1L de apă la 90 ° se răcește cu 50 ° C (și la 180 ° C există mult mai multe pierderi și cu greu le veți avea pe o mașină ...)

Apa este cel mai interesant element pentru depozitarea și transportul căldurii ... numai sodiul este mai bun (în materialul „publicului larg”) ...

Oh, nu, după verificare, H2 se descurcă mult mai bine! https://fr.wikipedia.org/wiki/Capacit%C ... e_massique

Nu știam asta! 1 kg de H2 sub formă de gaz echivalează cu 3.4 kg de apă! Și H2 poate fi obținut cu ușurință ... stocarea acestuia permanent este încă diferită ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Vă mulțumim pentru iluminat




de Christophe » 18/12/15, 20:52

fabio.gel a scris:Multumesc pentru informatii.

Prin urmare, problema masei de apă este prezentă.
Motoarele ar trebui să se încălzească mai puțin ...


Da ...

Oh, nu ar trebui să se încălzească mai mult :)

Dacă am avea 500 ° C, am putea păstra în abur supraîncălzit! Acolo devine frumos : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

La sfatul lui Christophe




de fabio.gel » 18/12/15, 20:57

La sfatul lui Christophe, am înlocuit apa cu hidrogen.

Vezi video

https://www.youtube.com/watch?v=ZOQ2wOdaJRQ

: Mrgreen:
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/12/15, 21:01

hei hei, da asta e problema cu hidrogenul, este: BAAAAOOOOUUUM.
Imagine

Ai editat pe H2 dar ceea ce ai spus a fost chiar mai bun decât ceea ce crezi, 5kg de hidrogen = 1 plin de benzină ...!

Toyota Mirai (și același lucru pentru Honda) transformă hidrogenul din rezervor în energie electrică la cerere.

Dar cum obțineți hidrogen?
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 200