Cum să detectați o scurgere pe un circuit solar?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
atacator
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 08/05/06, 12:07

Cum să detectați o scurgere pe un circuit solar?




de atacator » 24/12/15, 18:58

bonjour,

Am circuitul solar al încălzitorului meu de apă care scurge ușor, aproximativ 1 l pe lună. Cred că scurgerea este atât de mică încât nu pot vedea de unde se scurge, apa evaporându-se aproape instantaneu. Există un truc pentru a detecta scurgerea?
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Cum să detectați o scurgere pe un circuit solar?




de yves35 » 24/12/15, 22:26

Bună seara,

mai ai timp să-l ceri lui Moș Crăciun să-ți aducă o cutie de produse folosită de instalatori pentru a controla un circuit (nu numele în minte). Este necesar să goliți totul, să scoateți rezervorul de expansiune de pe circuit (dacă nu suportă 6 bari) și să se umfle la 6 bari, apoi pulverizați pe toate conexiunile. Apoi du-te să cauți soția ta o înghețată care se află în cutiile de umbră de ochi (mărește și îți permite să vezi în spatele armăturilor și sudurilor)

Atunci când există o scurgere, aceasta face bule. Varianta ieftină: apă de la robinet + lichid de spălat

Yves
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 25/12/15, 13:12

În multe antigel, un trasor fluorescent este prezent tocmai pentru a detecta scurgerile.
Vedeți dacă lichidul din circuitul dvs. conține ceva și, dacă da, tot ce trebuie să faceți este să inspectați conductele cu o lampă UV
NB: următorul fluorescent poate fi adăugat mai târziu în circuit dacă nu conține deja unul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165