Buzz pentru econologie? Să căutăm idei ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/01/16, 11:15

Cunoscând prețurile industriale, am putut constata că esența unei structuri de prețuri este profitul intermediarilor și TVA.

Nu consider că profitul este nelegitim: costurile sunt acolo, trebuie acoperite, dar este destul de evident că o vânzare directă de la producător va fi mai ieftină decât atunci când există un importator / distribuitor și un comerciant cu amănuntul.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/16, 11:27

izentrop a scris:Am putut vedea un disc ascuțit adaptat la o sapă de legume cu roți. La fel ca instrumentele pentru semănatul direct sub acoperire. http://www.ets-fatton.com/904-1135-thic ... -roues.jpg

Poate înainte și înapoi de câteva ori dacă stratul de tăiat este gros.

Sau instrument manual simplu cu disc. Ideea este asta dar cu un singur disc ascuțit și fără lama


Am încercat, chiar înainte de zăpadă, un sistem de disc ascuțit, dezvoltat de inginerul responsabil cu programul de dezvoltare a grădinăritului ecologic menționat ...

Aceasta a fost dezvoltată pentru mulci ...

Cu fân, nu funcționează. În orice caz, sub această formă de disc simplu ascuțit!

Fânul este de fapt destul de plictisitor de tăiat, mai ales primăvara, este deja înmuiat, dar fibros ... Și pentru că, pentru a nu fi nevoit să prăiți / să buruienească, trebuie să tăiați curat, fără a amesteca fânul, acest n nu este atât de ușor.

Cred că dacă ar avea loc o dezvoltare profesională, este necesar să mergi direct pe partea mașinilor de tuns iarbă, dar cu discuri verticale ... Și acolo, se întoarce la câteva mii de rotații / minut și este inerția iarba care o face să se taie curată. Ca un rotofil ... Deci, mă gândesc la asta pentru mai târziu. Chiar am deja o idee destul de precisă ... Dar aici vom fi în câteva mii de euro!

Deocamdată, „Sillon'net” meu este pentru uz casnic. Și, prin urmare, manual. Fără motor. Prototipul oferă rezultate foarte bune ... Perfect pentru ceea ce vreau să fac cu el. În afară de rafinarea fabricării sale, nici o problemă! În materiale, trebuie să fi avut pentru aproximativ cincisprezece euro ...

Aștept idei despre modul de comercializare a mașinii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/01/16, 14:30

plicul soleau este util atunci când păstrați ideea secretă, pentru a avea dovada datei invenției și pentru a nu risca să plătiți royaltie celui care depune un brevet pentru același lucru

din momentul dezvăluirii unei idei, nu este posibil niciun brevet: prezentat pe a forum este o dezvăluire! prin urmare, nu există riscul ca altcineva să facă un brevet, chiar dacă inpi nu vede dezvăluirea într-un forum și să accepte brevetul, va fi suficient să arăți dovada acestei dezvăluiri pentru ca brevetul să fie invalid

deci dacă îți arăți ideea pe mai multe forum nimeni nu mai poate breveta!

rămâne deci să producem la un preț corect și să vindem cu costuri minime ... Cred că magazinul de ecologie ar putea fi unul dintre vânzători

pentru a evita ca altcineva să facă pentru dvs. există un alt mijloc de protecție: este modelul înregistrat

modelul înregistrat este realizat la INPI ca brevetul, modelul înregistrat nu împiedică un concurent să utilizeze același principiu, ci doar interzice realizarea unei copii autentice pentru a profita de notorietatea produsului original: este necesar plătiți costul modelului depus atunci când succesul începe să sosească

Cred că pentru acest tip de instrument simplu este mai presus de toate necesar să-l fabricăm cu cea mai bună eficiență posibilă pentru a-l vinde la un preț rezonabil și niciun alt producător nu va găsi profitabil să facă același lucru
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/16, 15:48

OK.

Prin urmare, modelul depus nu mă va avansa prea mult. Trebuie doar să înlocuiți mânerul rotund din lemn nu un mâner pătrat din aluminiu și voila! Și dacă trebuie să depun toate modelele posibile, nu am terminat!

La grelinette, cum îl protejase pe tip? Înainte, într-adevăr, vedem astăzi înfloriri de imitații!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/01/16, 17:23

nu, modelul înregistrat este mai puțin prost decât atât ... nu este suficient să schimbi un detaliu neimportant, este suficient să reproduci principiul care face instrumentul recunoscut pentru a fi acuzat de falsificare

un mare constructor de instrumente nu se va deranja să facă un instrument fără piață, dar dacă instrumentul dvs. fabricat în cantități mici începe să se vândă și să devină cunoscut, atunci cineva îl poate fura. idee prin fabricarea în cantități mai mari: aici poate fi utilizat modelul înregistrat

avantajul modelului depus pe brevet: putem depune atunci când dorim, chiar dacă fabricăm de ceva timp, în timp ce brevetul poate fi depus numai dacă nu a fost dezvăluit niciodată, deci nu a fost vândut niciodată

Nu am citit cele 100 de pagini ale subiectului tău și nu am văzut unde ai vorbit despre instrumentul tău
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/01/16, 18:04

Did67 a scris:
b) pentru „nu bogați”, există modalitatea de asociere a autoconstruitorilor (precum cea menționată mai sus) și modul de fabricare și vânzare artizanală „la preț echitabil” (viabil din punct de vedere economic, dar fără bilele placate cu aur); Am pe cineva care mă ajută chiar acum să definesc această ultimă posibilitate.

Dar te ascult!

Habar n-am câți oameni ar putea interesa acest lucru!


Ei bine ... chiar și ușor abordat, trebuie să doară ....Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/16, 18:14

chatelot16 a scris:
Nu am citit cele 100 de pagini ale subiectului tău și nu am văzut unde ai vorbit despre instrumentul tău


Este o dezvoltare foarte recentă. Leneș, neavând pierdut speranța de a fi încadrat printre „leneșii foarte mari”, m-am săturat să deschid brazdele așa cum am descris în primele pagini ...

Și așa am inventat „Sillon'net” care vă permite să faceți acest lucru fără să vă obosiți.

Până atunci, am menționat doar „Sillon'net”. Nedescris. Nu este fotografiat.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 20/01/16, 18:26

Leneș: persoană care, paradoxal, se străduiește să evite orice muncă ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/16, 18:42

Da .... În sfârșit, nu !!!

Sincer.

Va suna foarte pretențios, dar „ideile îmi vin așa”. De multe ori în timp ce mergi! [oxigenul care ajunge la creier ???] Îi spun soției mele: „Știi, cred că mi-am dat seama cum să fac asta, sau asta ...” și, în continuare, „voi încerca!” .
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 20/01/16, 19:14

Desigur, dar asta nu corespunde conotației peiorative care este, în general, atașată acestui calificativ.
Tocmai prin abandonarea muncii putem restabili funcțiile imaginației, venerării și creativității: există deci o schimbare pozitivă în activitatea psihică și nu doar negativitatea.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 409