Iluminarea cu LED-uri pe cablurile întinse

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de izentrop » 09/02/16, 22:58

chatelot16 a scris:pentru a calcula eficiența, este deci esențial să măsurați puterea, de exemplu cu un contor de consum pe o priză.
Acest lucru nu este absolut garantat cu factor de putere degradat sau surse de alimentare capacitive. Aveți nevoie de un RMS adevărat cu o lățime de bandă mare, cum ar fi un analizor de rețea, care merită :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de chatelot16 » 09/02/16, 23:12

Măsurarea rms are sens doar măsurarea unui curent sau a unei tensiuni separat

pentru a măsura puterea trebuie să faci înmulțirea curentului de tensiune în timp real... iar contoarele mici de energie de pe o priză o fac destul de bine, aproape la fel de bine ca și contorul EDF ca să-l putem folosi pentru a măsura performanța dispozitivelor

daca avem dubii putem masura curentul si tensiunea si cu osciloscopul digital si facem calculele... dar atata timp cat contorul de energie de pe priza si contorul EDF sunt de acord consider ca este bine
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de izentrop » 09/02/16, 23:40

Majoritatea LED-urilor de 230 V de putere mică au o sursă de alimentare capacitivă. Ați măsurat vreodată acest tip de lampă cu un contor de energie? Imagine

Ai vorbit despre alimentare de 22 kHz, cunoști PWM?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de chatelot16 » 10/02/16, 00:02

acest tip de contor de energie măsoară corect lămpile de condensator 220v: nu am văzut nicio aberație

dar lămpile cu condensator de 220V au un defect mare! condensatorul servește ca detector de paraziți: funcționează bine cu un sondă 220V sinusoidală, dar atunci când există interferențe de la un dispozitiv mare de comutare condensatorul trimite totul în gura LED-urilor și sunt solide, se colorează puțin închideți lovitura: ceea ce arde mai întâi este rezistența în serie cu condensatorul ... această rezistență nu se încălzește în alimentarea sinusoidală, dar arde în caz de tranzistor repetat.

cand vorbesc de LED-uri in alternanta 24V nu are nimic de a face pentru ca este un circuit LED special deci fara perturbatii straine

Nu vad legatura cu pwm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de Grelinette » 10/02/16, 17:27

Ne pare rău să introduc întrebarea mea (pe leduri) în acest subiect, dar nu am găsit cum să creez un subiect nou în nou forum ! ...
Vreau să adaug lumini de poziție pe fiecare parte a unei remorci cu plat mare, precum și în colțuri pentru a fi mai vizibile noaptea și pentru a facilita manevrele. M-am gândit să pun Leds care consumă mai puțin și să dureze a priori mai mult decât obișnuitele becuri incandescente, foarte fragile, cu contacte false false.
A priori va trebui să vând fiecare LED pe contacte deoarece probabil nu vor fi furnizate pentru a se adapta suporturilor pentru becurile convenționale ale remorcii.
Dar este posibil să puneți leduri și unde să găsiți leduri de 12 volți potrivite pentru acest tip de utilizare?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de Gaston » 10/02/16, 17:32

LED-urile care înlocuiesc becurile auto pot fi găsite aproape peste tot acum... și se potrivesc bine în prize : Mrgreen:

Am cumparat cateva de pe site www.ledperf.com, dar nu este singurul (departe de asta)
0 x
Ce!
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/02/16, 15:16

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de Ce! » 10/02/16, 17:53

Abia o zi fără consultarea forum cum au revărsat mesajele! Deci ma simt pierduta!!!!

izentrop a scris:De ce nu-ți schimbi planurile, două 5

Cand vorbesti de 5x50 W vorbesti de halogeni?? Pentru că recunosc că îmi doresc foarte mult să merg cu LED-uri! Dar daca nu imi lumineaza suficient sufrageria trebuie sa imi spui imediat!!! ;-)

Pentru a rezuma, realizarea unui „kit” de spoturi pe cabluri LED întinse ar arăta astfel:
- optez pentru un transformator de acest tip: https://www.econologie.com/shop/aliment ... p-227.html (nici prea mare, nici prea mic pentru a-mi alimenta șina)
- Adaug cabluri
2,5mm² cable.jpg
Cablu 2,5mm².jpg (5.02 KiB) Vizualizat de 3991 ori

- Iau 8 locuri
Spots.jpg
Spots.jpg (10.33 KB) Vizualizat de 3991 ori

- și 8 becuri LED care se potrivesc bine (5W)!
Turnul este jucat pentru a forma primul meu set de 8 pete pe cabluri întinse? sau lipsesc elemente pentru ca totul sa functioneze?? Spune-mi dacă greșesc!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de Christophe » 10/02/16, 18:02

Acest! a scris:Abia o zi fără consultarea forum cum au revărsat mesajele! Deci ma simt pierduta!!!!


Dar nu, nu, nu ar trebui :)

Sfat: folosește notificările configurabile din profilul tău pentru a te simți puțin pierdut (valid și pentru toți ceilalți membri)
0 x
Ce!
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/02/16, 15:16

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de Ce! » 10/02/16, 18:14

Multumesc pentru sfat !!!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: iluminat LED pe cabluri întinse




de izentrop » 10/02/16, 22:02

Acest! a scris:Pentru a rezuma, realizarea unui „kit” de spoturi pe cabluri LED întinse ar arăta astfel:
- optez pentru un transformator de acest tip: https://www.econologie.com/shop/aliment ... p-227.html (nici prea mare, nici prea mic pentru a-mi alimenta șina)
- Adaug cabluri
2,5mm² cable.jpg

- Iau 8 locuri
Spots.jpg

- și 8 becuri LED care se potrivesc bine (5W)!
Turnul este jucat pentru a forma primul meu set de 8 pete pe cabluri întinse? sau lipsesc elemente pentru ca totul sa functioneze?? Spune-mi dacă greșesc!
Salut, chiar m-am inselat, ma gandeam la 5 X 5 W.
Pentru a afla dacă nu lipsește nimic, trebuie să-l sunați pe Paulmann.
La capetele cablurilor trebuie să existe suporturi și conexiuni electrice.
Nu pot vedea imaginile de pesite-ul lor (debit putrezit).

Unghiul de fascicul al acestor lămpi este de 30°, pentru 450 lm, veți avea 525 lux la sol, asta corespunde unei iluminari foarte bune ;)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161