Autorizație pentru catarg de măsurare a vântului?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Autorizație pentru catarg de măsurare a vântului?




de chatelot16 » 09/02/16, 17:37

bonjour

Am nevoie de permis pentru a monta un catarg de măsurare a vântului?

are o înălțime mult mai mare de 12m, deoarece la 12m este inutil: scopul catargului este tocmai de a măsura la înălțime diferită pentru a-l alege pe cel potrivit: catargul trebuie, așadar, să fie cât mai înalt posibil

mulțumesc celor care cunosc regulile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: catarg de măsurare a vântului




de Gaston » 09/02/16, 17:59

Articolul 98 din Legea urbanismului și locuinței nr. 2003-590 din 2 iulie 2003 clarifica regimul juridic aplicabil turbinelor eoliene:

Următoarele nu sunt supuse nici unei autorizații de construire și nici unei declarații de lucrări:
  • turbine eoliene cu o înălțime mai mică de 12 metri (art. 98 din legea 2003-590 din 2 iulie 2003 și art. R. 421-1 din codul de urbanism);
  • catarge de măsurare cu o înălțime de 12 metri sau mai mică (art. R. 421-1 din codul de urbanism).
Următoarele sunt supuse unei simple declarații de muncă:
  • catarge cu o înălțime mai mare de 12 metri (art. R. 422-2 din codul de urbanism).
Sunt supuse unei autorizații de construire:
  • turbine eoliene cu o înălțime mai mare sau egală cu 12 metri (art. L. 421-1-1 din codul de urbanism introdus de articolul 98 din legea de urbanism și habitat).
Pentru a determina aceste praguri, înălțimea care trebuie luată în considerare este cea a structurii incluzând catargul și nacela, cu excepția dimensiunii lamelor (art. L. 421-1-1 din codul de 'urbanism).

Sursa: Circulara din 10 septembrie 2003 referitoare la promovarea energiei eoliene terestre
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de Christophe » 09/02/16, 19:11

Mulțumesc Gaston pentru răspunsul detaliat!

Uh 12 m e inutil ??? Ah bine ?? ... Depinde unde !! 12m pe un punct culminant sau la mare este deja bun pentru a face mici turbine eoliene!

Astăzi am trecut în fața unui cântec de turbine eoliene care suflă la 50 km / h și 80 km / h în rafale ... trebuie să fi fost nu departe de puterea lor maximă, capătul palelor a fost probabil mai mare de 100 km / h poate fi 150 ... greu de estimat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de chatelot16 » 09/02/16, 19:18

vă mulțumesc pentru răspunsul precis

sub 12m facem ce vrem și asta nu mă interesează pentru că arborii mei sunt mai înalți și nu îmi voi tăia copacii pentru a da vânt unei turbine eoliene!

pentru covor de măsurare: declarație de muncă! este bine, este doar o declarație! nu o cerere de autorizare ... deci mai sunt multe de declarat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de Christophe » 09/02/16, 19:20

Doriți să intrați în energia eoliană industrială?

O legătură cu furtuna actuală?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de chatelot16 » 09/02/16, 19:34

Christophe a scris:Mulțumesc Gaston pentru răspunsul detaliat!

Uh 12 m e inutil ??? Ah bine ?? ... Depinde unde !! 12m pe un punct culminant sau la mare este deja bun pentru a face mici turbine eoliene!

Astăzi am trecut în fața unui cântec de turbine eoliene care suflă la 50 km / h și 80 km / h în rafale ... trebuie să fi fost nu departe de puterea lor maximă, capătul palelor a fost probabil mai mare de 100 km / h poate fi 150 ... greu de estimat ...


aceasta este capcana energiei eoliene!

12m deasupra unui deșert plat este ideal, dar deasupra unui deal de 20m suntem în turbulența cauzată de deal și avem un vânt turbulent bun pentru nimic, doar bine pentru a sparge echipamentul

casa mea este la un moment culminant, dar cu clădiri mari de fermă și copaci mari ... bucură-te de copaci pentru că îmi protejează clădirile de vânt! iar copacii mei produc lemn care garantează profitabilitatea ecologică!

Vreau să fac un catarg de măsurare pentru a vedea cât de înaltă ar fi o turbină eoliană

un catarg de măsurare de 20 sau 30 m va fi suficient de puternic pentru a susține o mică turbină eoliană experimentală, care va produce ceea ce vreau și va permite vecinilor să vadă că nu face niciun zgomot

iar mai târziu catargul de măsurare va deveni definitiv

dacă nu e prea ineficient și îl desprind
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de Grelinette » 09/02/16, 19:37

..și dacă doriți să faceți fără nicio declarație, iată soluția:
http://www.koreus.com/video/eolienne-ballon-helium.html

Mai mult, un balon mare simplu umflat cu heliu care susține o turbină eoliană cu axă verticală, nu trebuie să fie atât de complicat de implementat? ... și poate chiar mai economic și mai ușor decât un catarg gigantic!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de chatelot16 » 09/02/16, 20:02

da da vantul ma face sa ma gandesc la turbine eoliene dar fara iluzie! o turbină eoliană trebuie să fie profitabilă cu vânturi medii ... vânturile excepționale de furtună nu sunt profitabile pentru că sunt excepționale, trebuie doar să se sprijine fără să se rupă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de chatelot16 » 09/02/16, 20:10

stii pretul heliului? și porozitatea plicurilor de dirijabil, care este o groapă financiară?

Am lucrat la aeroportul din Angoulême în jurul unui dirigibil ... așa că știu că nu există nicio speranță pentru o turbină eoliană profitabilă

pe de altă parte, un parapantă specială ar putea fi folosită ca turbină eoliană la mare înălțime, dar acesta este un alt subiect pe care îl voi prezenta atunci când a progresat puțin, deoarece există parapante pe econologie
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Autorizație pentru măsurarea vântului catarg?




de Christophe » 09/02/16, 20:17

chatelot16 a scris:12m deasupra unui deșert plat este ideal, dar deasupra unui deal de 20m suntem în turbulența cauzată de deal și avem un vânt turbulent bun pentru nimic, doar bine pentru a sparge echipamentul


Nu prea sunt de acord ... pentru că, în calitate de pilot cu parapanta, vă pot spune că o pantă care este bine expusă la soare va crea un lift care ar putea fi exploatat, aceasta se numește briza văii (și seara aceasta inversă: briza pantei).

În Chamonix pe partea Brevent vara (orientat spre sud), este groaznic! 20 km / h constantă (în plus față de vântul vremii)

După aceea, un deal înalt de 50 m nu va fi suficient (deși vara va ajuta în continuare) pentru a crea suficient potențial AMHA!

După un efect de vortex sau mai degrabă acceleratorul de vânt (ușurarea naturală !!) poate îmbunătăți foarte mult lucrul! O trecere expusă situată între 2 stânci mari este un bun exemplu!

Decorațiunile simple cu parapanta, adică neapărat „ras” de toată vegetația spre deosebire de restul creastei, sunt un pic de accelerator al vântului ...

Îmi amintește de munții solari despre care am vorbit aici: solare fotovoltaice-/ turnuri de aerogeneratrices-o-Vortex-efect-sinteza-t3801.html
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 316