Gravity storage energy

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de lilian07 » 11/01/18, 14:39

La producția pentru solar exact.
Suntem deja uneori foarte jos în Franța, dar există o lipsă de continuitate. După părerea mea, problema stocării va reduce în mod paradoxal și mai mult acest preț chiar dacă face sistemul mai greu.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de sicetaitsimple » 11/01/18, 15:43

lilian07 a scris:La producția pentru solar exact.
Suntem deja uneori foarte jos în Franța, dar există o lipsă de continuitate. După părerea mea, problema stocării va reduce în mod paradoxal și mai mult acest preț chiar dacă face sistemul mai greu.


10€/MWh pentru solar în Franța în 2030? Puțin sceptic, dar hei...

Și după cum spui, îi lipsește continuitatea! În jurul datei de 20 decembrie, soarele este scăzut, uneori este înnorat și ziua durează doar 8 ore.
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de lilian07 » 11/01/18, 17:37

Asta e problema, luna decembrie până la 21 iunie, care pur și simplu mă face să spun 90% din energie regenerabilă, pentru că să merg pe ultimii 10 la sută ar fi un calcul prost. Cu toate acestea, va exista energie eoliană, care va fi foarte eficientă în acest moment (cu ferme de scurtă durată cu unități de 15 Mw) și cu siguranță o stocare (chimică) bună, dar sunt conștient că acest lucru nu ar trebui să fie suficient chiar și cu un habitat foarte izolat. și avand intreaga flota auto electrica....eu sunt unul dintre cei care cred si ca EV-ul ne va reduce dependenta de "nuc" si "carbon"...dar acest lucru este greu de demonstrat.
Ultimele 10 la sută ar fi atunci gaz de cogenerare.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de sicetaitsimple » 11/01/18, 18:18

lilian07 a scris:Ultimele 10 la sută ar fi atunci gaz de cogenerare.


Ei bine, nu exact! Într-un sistem electric cu multe surse regenerabile intermitente, este necesar să existe cele mai flexibile și decuplate complemente posibile de orice constrângeri de funcționare, ceea ce cogenerarea nu este absolut.

Danemarca se confruntă deja cu acest lucru, cu multe dificultăți cu instalațiile de cogenerare existente.
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de lilian07 » 11/01/18, 22:03

Nu prea văd de ce o centrală de cogenerare pe gaz în cei 10% care lipsesc la vârful rece nu ar fi o soluție mixtă.
Înțeleg bine că constrângerea de cuplare ne împiedică să fim la o eficiență de 80% de cele mai multe ori, dar cu un preț atât de mic pe KWh de cele mai multe ori este un pariu sigur că prețul de vârf pe KWh ar fi foarte mare ( de ordin de 50 de ori mai mult poate) si este foarte probabil ca la acel moment (iarna), sa fim la rate de rentabilitate acceptabile si daca nu ne facem griji (pret foarte mare de KWh) atunci am avea energie flexibila dar care funcționează cu o eficiență de 20 până la 30% ca orice altă sursă termică (generator, cărbune, biomasă etc.). Trebuie să vedem care ar fi cel mai puțin mai rău în acest moment (în jurul anului 2030).
Poate că atunci restul de 10% va fi generat de o grămadă de mici producători (microproducție mai mică de 1 MW) care vor veni să alimenteze rețeaua când vom trece de la 10 euro/MWh la 500 de euro.

Este adevărat că este greu de imaginat, pe lângă 90% de energie regenerabilă foarte devreme în tranziția noastră energetică, tipul de energie care ar susține rețeaua.
În orice caz, această energie stocată trebuie să fie flexibilă.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de sicetaitsimple » 11/01/18, 22:40

lilian07 a scris:Nu prea văd de ce o centrală de cogenerare pe gaz în cei 10% care lipsesc la vârful rece nu ar fi o soluție mixtă.


Acolo ridic!

Ai înțeles mai întâi că atunci când am spus că sunt sceptic, am vrut să spun că sunt foarte, foarte, foarte sceptic?

Înțelegeți că și fotovoltaice ieftine vor avea limite fizice într-un sistem electric, cu excepția cazului în care se dezvoltă soluții de stocare (la costuri foarte mari și care „distrug” energia) pe care consumatorul final va trebui să le finanțeze în cele din urmă prin factura sa?

Înțelegi că nu se va dezvolta nicio soluție „gaz” la 10€/MWh (cifra ta), decât dacă este subvenționată excesiv și deci ajunge într-un fel sau altul pe factura consumatorului?

Înțelegeți că în orice caz electricitatea trebuie (cu excepția autoconsumului) să fie transportată, distribuită, impozitată și că nu este deloc gratuită (aproximativ 2/3 din factura dvs. actuală)?

Gândește-te puțin înainte de a te uita doar la prețurile pieței.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de chatelot16 » 11/01/18, 22:48

Este mult mai simplu! fotovoltaica sunt încă prea slabe... putem construi mult mai mult înainte de a avea nevoie de depozitare

dacă avem mai multă energie fotovoltaică, vom încetini doar alte producții

vom vorbi despre necesitatea depozitării atunci când orele de vârf sunt în plină zi pentru că nu vom mai ști ce să facem cu fotovoltaica

atâta timp cât orele de vârf sunt noaptea, aceasta este dovada că nu există suficientă energie fotovoltaică
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de sicetaitsimple » 11/01/18, 22:56

chatelot16 a scris:Este mult mai simplu! fotovoltaica sunt încă prea slabe... putem construi mult mai mult înainte de a avea nevoie de depozitare


Ai dreptate astăzi, dar Lilian07 s-a proiectat în 2030 cu un cost fotovoltaic de 10€/MWh (aceasta este ipoteza ei) și o putere instalată cu siguranță mult mai mare de 50GW sau 100GW, deoarece am fi deja 90% regenerabili (doar pentru electricitate eu gandeste-te, dar este atat de noroiat incat renunt sa mai incerc sa inteleg ceva despre asta).
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de lilian07 » 12/01/18, 09:29

Lui Sicetaitsimple nu-i place simplitatea, si cu riscul de a fi un „troll” cu oameni care folosesc termeni neplacuti.

chiar și fotovoltaice ieftine vor avea limite fizice într-un sistem electric, cu excepția cazului în care se dezvoltă soluții de stocare (la costuri foarte mari și care „distrug” energia)

Ca orice sistem fizic, dar aș spune că PV are mai puțin decât alte forme de așa-numită producție de stoc. Fără complexitate de implementare, fără transport de material, implementare mai reactivă și rapidă, mai puțină întreținere în stare tehnică, mai puțin pericol pentru oameni... și stocarea cel puțin sub formă de baterie este sistemul care distruge cea mai mică cantitate de energie. (comparativ cu producția termică risipitoare care nu poate funcționa fără depozitare altfel) și cu siguranță sistemul care va costa cel mai puțin utilizatorul.
(nu credem astăzi că costul stocării energiei electrice cu o baterie costă în jur de 24 de cenți/KWh)

Înțelegeți că nu se va dezvolta nicio soluție „gaz” la 10€/MWh?


???
Am menționat variații violente ale prețului și în timpul celor 10% de nevoie pe timp de iarnă am fi atunci mai degrabă de 50 de ori mai scumpi, dar nu pentru mult timp (ar fi într-un fel eșecul unui întreg sistem optimizat (inteligent, conectat, reactiv, sobru). , nefocalizat....) pentru a supraviețui vârfului cererii)...

Înțelegeți că în orice caz electricitatea trebuie (cu excepția autoconsumului) să fie transportată, distribuită, impozitată și că nu este deloc gratuită (aproximativ 2/3 din factura dvs. actuală)?


Da, înțeleg că sistemele noastre concentrate pentru a produce 4 până la 6 GW de energie electrică cu o eficiență de 25% nu vor supraviețui deconcentrării și flexibilității surselor multiple.
În plus, factura mea EDF de 6000 de euro pe an îmi arată clar toate taxele și alte transporturi și că sunt conștient că KWh în Franța este artificial scăzut.


Este ideea lui Chatelot să pună multă energie fotovoltaică și eoliană, astfel încât toate soluțiile de stocare și variațiile de preț să devină cu adevărat eficiente, cu marje de randament la sursă încă enorme de explorat....PV, energie eoliană, baterie dar și orice altă energie regenerabilă sistem.

Cred că rămânem prea concentrați pe viziunea noastră actuală a energiei stocate și a deșeurilor, motiv pentru care am menționat că vom consuma mult mai multă energie regenerabilă până în 2030 decât credem. .
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Depozitarea energiei gravitaționale




de sicetaitsimple » 12/01/18, 18:24

lilian07 a scris:
Am menționat variații violente ale prețului și, în timpul iernii de 10% de nevoie, atunci am fi de 50 de ori mai scumpi, dar nu mult timp pentru a supraviețui vârfului cererii)...



O singură remarcă: într-un sistem electric marcat de multe surse regenerabile intermitente, vârfurile și variațiile zilnice a ceea ce numim în engleză „sarcina reziduală”, adică puterea care trebuie acoperită de centralele controlabile (consum redus aproximativ cu „ producția fatală) nu mai sunt neapărat localizate iarna ci sunt distribuite pe tot parcursul anului. De aici, pe lângă flexibilitatea sa slabă, irelevanța cogenerării pentru a furniza această „sarcină reziduală”.

In rest, fara comentarii.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 278