Combustibil ED95: 95% bioetanol pentru Diesel!

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16117
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Remundo » 18/02/16, 10:39

Christophe a scris:
Remundo a scris:... chiar am nevoie de mecanici bune în spate ... și asta trebuie să mărească frecarea, degradând astfel performanța mecanic a motorului!


Cu cât raportul de compresie este mai mare, cu atât eficiența termodinamică a motorului este mai bună ...

Sunt de acord (vedeți editorul meu: postările noastre au trecut) : Roll:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Macro » 18/02/16, 10:50

Modificarea raportului de compresie ar fi în conformitate cu scania făcută doar cu o schimbare a pistoanelor (camera de ardere mai puțin voluminoasă în cap) ... Cum susțin vilo și chiulasă eforturile suplimentare ??? Pentru injecție este o poveste de garnitură ... Apoi calculatorul .. este „ușor” să faci ce vrei cu ... Asta a spus sau ai nevoie de un litru de combustibil, va dura aproximativ 2 litri de gnola ...

Dacă îmi activez încălzirea telefonului meu 106 elec E85 (în loc de sp95) pot confirma că puterea calorică este departe de aceeași ...

Pe scurt, fiind dat modificările necesare ale motorului și necesitatea de a crea un nou combustibil ... Nu văd utilitatea lucru ... Cu ajutorul unui motor cu aprindere controlat reglat în mod corespunzător pentru ca acestea ar putea folosi ceea ce există deja. De la E85 ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Christophe » 18/02/16, 10:56

De ce nu folosiți aprindere controlată și injecție adecvată ca pe autobuze CNG? GNV suportă de asemenea rate de compresie foarte ridicate, astfel încât este posibil ca un motor CNG (bine optimizat) să aibă, de asemenea, un raport de compresie mai mare.

Cred ca ar fi mai ieftin sa adaptezi un motor GNV la ED95 ... poate ca este ceea ce se face!

ps: la Strasbourg de la anii 15, nu se achiziționează niciun autobuz nou: parcul trece CNG treptat ... potrivit unui prieten care lucrează la CTS
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Christophe » 18/02/16, 10:59

Remundo a scris: un fel de benzină hibridă cu mecanica / injecția unui motor diesel.


Da, ca un motor CNG, baza diesel cu aprindere prin scânteie.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Macro » 18/02/16, 11:05

John Deere a dezvoltat un motor diesel, care recunoaște toate imaginabile și combustibilii utilizați prin corectarea maparea ... Pentru cel puțin 5 7 ani are .. are grăsime de porc ethannol (aproape). ..
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16117
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Remundo » 18/02/16, 13:03

Băieți, îmi plac atât de mult! :D
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Christophe » 18/02/16, 13:15

Macro a scris:John Deere a dezvoltat un motor diesel, care recunoaște toate imaginabile și combustibilii utilizați prin corectarea maparea ... Pentru cel puțin 5 7 ani are .. are grăsime de porc ethannol (aproape). ..


Oh policarburant diesel, există în armată, deoarece 40 sau 50 ani: AMX 30 exemplu ... prin împotriva schimbării nu a fost ușor, cred că raportul de compresie a fost ajustată (nu este variabilă dar ajustabil atunci când este oprit în timpul schimbării carburantului).

Deoarece maparea da contează, dar are limitele sale!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16117
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: combustibil ED95: 95% bioetanol pentru motorina!




de Remundo » 18/02/16, 15:04

Îmi amintesc de asemenea un tractor New Holland cu GNV ... așteptați: http://www.gaz-mobilite.fr/actus/le-tra ... n-988.html
Cu motorul Nef 6 de la Fiat, nu știu dacă este vorba despre un Diesel sau o benzină „de bază”.

@+
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113