Reforma legislației muncii: stânga săracă lucrătorii?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de chatelot16 » 03/03/16, 13:21

Gaston scria:Și, în sfârșit, chatelot16, sunteți mai degrabă în favoarea acestui proiect de lege sau nu (sau nu vă pasă ...) :?:


Nu-mi pasă, deoarece codul muncii este atât de rău încât blochează totul și ceea ce auzim despre această nouă lege doar schimbă detaliile

pentru o companie viitoare nu văd decât o singură soluție! evita statutul de angajat pentru a evita codul muncii

actualul cod al muncii este fals protector ... complicarea concedierii nu protejează angajatul atunci când împiedică angajarea și produce șomaj

autorizarea concedierii cu un calcul asupra scăderii cifrei de afaceri este o prostie ... încă mai complexă

felul meu de a-l vedea nu este să interzic concedierea, ci să acord drepturi lucrătorului care și-a dat munca unei companii de ani de zile: oprirea muncii pentru că există o lipsă de muncă nu ar trebui să fie un sfârșit de relație cu compania ... o reducere a timpului de lucru poate fi mai bună decât o concediere

o mulțime de șomaj parțial ar costa mai puțin pentru stat, decât unii care lucrează prea mult până la oboseala sănătății și alții cu șomaj de lungă durată, care sunt și bolnavi.

Nu am nicio speranță că actualul guvern poate face ceva bun ... trebuie doar să aștepți să treacă în timp ce îl aștepți pe următorul și cu puțină speranță că următorul va face un miracol pentru că democrației noastre eșuate, a cărei metodă de alegere este ineficientă pentru a apropia oamenii competenți de putere

pentru a merge mai departe, trebuie să inventăm o nouă metodă de democrație care promovează competența și să punem această democrație în practică într-o companie suficient de mare pentru a obține rezultate
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 03/03/16, 13:37

raymon a scris:în final, am fost cel mai bun în informatică acum mă face să transpir să nu înțeleg citatul.


Este butonul ghilimelelor (am spus tremas într-un alt mesaj ... mea culpa) în partea dreaptă sus a fiecărui mesaj ... după aceea este exact ca pe cel vechi forum!

Vei ajunge acolo în cele din urmă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 03/03/16, 13:52

chatelot16 a scris:construiți locuințe pentru a evita lipsa și a reduce prețul chiriei ... și reduceți salariile prin reducerea acestei cheltuieli uriașe în locuințe


A) Există milioane de locuințe vacante în Franța ... dar există și milioane de locuințe slabe (insalubritate, colectoare de energie ...) ... nu există mijloace de a găsi echilibrul corect pe chirii, care sunt adesea prea scumpe în comparație cu bugetul oamenilor ... și proprietarii prea puțin încrezători (pentru a închiria în prezent în regiunea Parisului este doar o nebunie ... trebuie să fii un cuplu de funcționari publici pentru a avea șansa de a fi selectat!)

B) M-am gândit de multă vreme că guvernul este complice la lipsa locuințelor: crește prețurile, chiriile ... și toate acestea sunt intrări fiscale! Statul preferă să primească TVA pentru locuințele noi la 300 EUR (preț "speculativ"), mai degrabă decât 000 EUR ("preț real) ... la fel pentru taxele de înregistrare la% din prețul de vânzare , pentru chiriile impozitate ca venituri asupra persoanelor fizice, pentru impozitarea comisioanelor de la agențiile imobiliare și dezvoltatorii imobiliari ... etc etc ...

Costul mediu al taxei de locuință din bugetul unei familii (fie pentru chirie, fie pentru rambursarea ipotecii) s-a înmulțit aproximativ cu 3 din anii 80 până în prezent

Cu alte cuvinte: astăzi trebuie să lucrați de 3 ori mai mult pentru a vă plăti cazare decât în ​​anii 80 ... în timp ce a avea un acoperiș este o necesitate de bază!

O, da, și băncile sunt complici: în anii 80, o ipotecă era de 8 până la 12 ani ... acum mai mult de 20 până la 40 de ani ... (în Elveția vedem împrumuturile ipotecare deportate copiilor la 50 de ani! !).

Cât de multă dobândă între un împrumut pe 12 ani și un împrumut pe 30 de ani după părerea dvs.?

Ar fi interesant să comparați înregistrările fiscale legate de imobiliare în comparație cu anii 80 ... nu este ușor de găsit ...

C) Nu sunt sigur că această politică de lipsă voluntară de imobile nu este legată de rambursarea datoriei publice.

ps: Îmi amintesc un tablou de Jean Marc Jancovici, încă în franci, așa că este datat: activitatea care creează cea mai mare valoare adăugată pe oră de lucru sunt ... agenții imobiliari și dezvoltatorii ... de multe ori mai mult decât companiile petroliere dacă memoria îmi servește corect ... pe de altă parte, clasamentul nu a luat în considerare comercianții ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de chatelot16 » 03/03/16, 20:22

Christophe a scris:
raymon a scris:în final, am fost cel mai bun în informatică acum mă face să transpir să nu înțeleg citatul.


Este butonul ghilimelelor (am spus tremas într-un alt mesaj ... mea culpa) în partea dreaptă sus a fiecărui mesaj ... după aceea este exact ca pe cel vechi forum!

Vei ajunge acolo în cele din urmă!

de aceea am preferat un alt stil în care toate butoanele aveau nume în franceză, pe care le-am putea repeta pentru a le explica ... cu singurul buton grafic, este mai greu de explicat

preferința mea pentru acest stil care nu mai este disponibil nu a avut nimic de-a face cu estetica lui ... a fost doar preferința pentru franceză, mai degrabă decât desenul pentru analfabeți
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 04/03/16, 14:09

Știu și aveți dreptate, dar odată cu încheierea fazei de învățare, versiunea web „conceptuală” 2.0 este mai plăcută!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Gaston » 04/03/16, 15:28

Petiția se apropie de un milion de semnături :!:

La viteza actuală, probabil că o va atinge înainte de mâine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 04/03/16, 16:04

Mai sunt încă peste 20 de milioane de muncitori de convins ... în fine, asta nu face o mare parte din lucrătorii care semnează ...

În cele din urmă, ca pentru orice alegeri actuale, în sfârșit! Democraţie? Mouhahaha :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de chatelot16 » 04/03/16, 20:08

oricum acest președinte și acest guvern au murit ... nu va putea face nimic înainte de următorul

Este trist ! un președinte care nu face nimic la început pentru că nu are experiență și care nu face nimic la final pentru că vine sfârșitul

când un instalator începe o treabă și se dovedește a fi incompetent să o facă, este dat afară în fund! când un președinte face campanie pentru a fi ales și se dovedește a fi de neconceput ca un mincinos, nu există nicio sancțiune: iar precedentul fiind aproape la fel de nul pare să vrea să se reprezinte pe sine ... va ajunge să aleagă pix ...

durata fixă ​​de 7, apoi 5 ani este o prostie ... dacă din întâmplare am avut un președinte bun, el ar trebui să fie păstrat cât mai mult timp posibil, pentru a nu pierde timpul în alegeri ... trebuie concediat imediat pentru a nu pierde 5 ani în țară!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 04/03/16, 20:26

chatelot16 a scris:durata fixă ​​de 7, apoi 5 ani este o prostie ... dacă din întâmplare am avut un președinte bun, el ar trebui să fie păstrat cât mai mult timp posibil, pentru a nu pierde timpul în alegeri ... trebuie concediat imediat pentru a nu pierde 5 ani în țară!


Îmi place raționamentul tău uneori ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 09/03/16, 20:16

Scurtă revistă a presei din ziua acțiunii împotriva reformei muncii:

19:35 - Aproximativ 224.000 de persoane au manifestat în Franța împotriva reformei propuse a legislației muncii, potrivit unei estimări a Ministerului de Interne, în timp ce sindicatele au identificat între 400.000 și 500.000 de manifestanți.


Vedere a Franței:
http://www.lemonde.fr/societe/article/2 ... _3224.html
http://www.capital.fr/a-la-une/actualit ... il-1107262

Vedere a Belgiei:
http://www.lesoir.be/1144759/article/ac ... ale-direct
http://trends.levif.be/economie/politiq ... 76477.html

Zi în special vizibilă urmată de ... studenți și liceeni ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112