Reforma legislației muncii: stânga săracă lucrătorii?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
arnangu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 24/07/15, 22:26

Reforma legislației muncii: stânga săracă lucrătorii?




de arnangu » 20/02/16, 21:03

Cum se face că întotdeauna sub un guvern de stânga se reduc drepturile angajaților ?????

Nu înțeleg prea mult, acolo?

O petiție circulă pe change.org cu privire la noua lege a muncii. Deja semnat de peste 100 de oameni .......
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 20/02/16, 22:45

Webmaster din 2002 (și profesionist din 2006): cred că petițiile de pe Internet sunt aproape inutile (cu excepția recuperării adreselor de e-mail de către organizatori)!

arnangu a scris:Nu înțeleg prea mult, acolo?


Chiar nu intelegi? Nici eu: pentru că nu este nimic de înțeles! Marile partide istorice de stânga sau de dreapta: este kif kif bourico în plata puterilor financiare (băncile în primul rând)! Pe scurt, este ciuma sau holera! Când francezul obișnuit înțelege acest lucru ... vom fi făcut un pas înainte în democrație pentru o schimbare reală în societate!

În acest sens forum, acum mulți ani, în 2006, am făcut un mini studiu interesant despre evoluția salariului minim în monedă constantă: economie-finanțe / evoluția-salariului-minim-orar-în-bani-constanți-t2785.html

Și am observat asta salariul minim a crescut mai mult când dreapta era la putere !


Iată diagrama pe perioade politice:

Imagine

Ar putea fi necesar să faceți o actualizare din 2005 pentru a vedea cum a evoluat de la ...
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Raymon » 26/02/16, 10:09

În ceea ce privește petiția privind drepturile muncii, aceasta progresează destul de mult. Suntem la 607. Pe site explicăm clar ce vor să facă impresionant. Este sigur că 000 milion de semnături nu au nimic de făcut, dar 1 sau 4 poate să nu fie același, numărul crește din ce în ce mai repede.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 26/02/16, 11:23

Bine, am fost întotdeauna foarte sceptic cu privire la utilitatea petițiilor de pe internet ... cu excepția așa cum am spus mai sus: colectarea informațiilor personale pentru organizatori ...

De ce nicio petiție nu s-a bazat vreodată doar pe adresa IP ?? (cu filtrele anti bot care evident merg bine). Ar fi suficient !! Nu, de fiecare dată când trebuie să oferiți un e-mail și, eventual, un nume și prenume ... vedeți mai multe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Gaston » 26/02/16, 12:01

Christophe a scris:De ce nicio petiție nu s-a bazat vreodată doar pe adresa IP ?? (cu filtrele anti bot care evident merg bine). Ar fi suficient !! Nu, de fiecare dată când trebuie să oferiți un e-mail și, eventual, un nume și prenume ... vedeți mai multe ...
Asocierea unei adrese IP = o persoană nu funcționează atât de bine.

Unii furnizori de servicii Internet au adrese IP dinamice și, dimpotrivă, dacă sunt mai multe într-o gospodărie, puteți semna de mai multe ori de la aceeași adresă IP, nu?

Și cu lipsa de adrese IPv4, începem chiar să împărtășim adrese : Roll:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 26/02/16, 12:11

Un IP asociat cu un cookie bine programat și care ar fi suficient ... după aceea sunt cu siguranță unii care ar semna de mai multe ori la fel ca mulți oameni au mai multe adrese de e-mail, ceea ce le permite să semneze de mai multe ori și la orice petiție!

În caz contrar, IPV6 este deja în poziție ... nu mai există nicio limită (cel puțin pe Pământ)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Raymon » 26/02/16, 17:14

Sincer, ei știu deja ce cred, RG au un dosar bun care mă privește un pic mai mult puțin mai puțin grijă.
Desigur, putem semna de mai multe ori, dar de acolo trebuie să tacă și să le lase să facă orice.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 26/02/16, 18:23

raymon a scris:RG-urile au un dosar bun despre mine, puțin mai puțin, mai puțin îmi pasă.


Un pic paranoic acolo, nu? Raymonul meu ??

Deja RG nu există de multă vreme: https://fr.wikipedia.org/wiki/Direction ... %C3%A9raux

În scopul raționalizării, RG și Direcția de Supraveghere Teritorială (DST) au fuzionat la 1 iulie 2008, pentru a deveni Direcția Centrală de Informații Interne (DCRI) și, ca atare, cel mai important serviciu de informații interne francez2 . O parte din prerogativele sale este, de asemenea, încredințată noii subdirecții de informații generale (SDIG), creată în cadrul Direcției centrale a securității publice (DCSP), ramura „curse și jocuri” a RG fiind, în ceea ce o privește, transferată la direcția centrală a Poliției Judiciare (DCPJ).


Atunci nu cred că ești atât de „rău” încât ești atât de blocat ... după înregistrare este sigur că în prezent este un lucru relativ!

Unde vă puteți consulta propriul dosar? Sunt interesat !! laugh out Loud
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Ahmed » 26/02/16, 18:43

RG sau alt titlu nu schimbă funcția care rămâne. Nu este nevoie să fie „rău” pentru a fi atribuit un fișier ... Pentru a realiza acest lucru, este suficient să consultați arhivele acestor fișiere care sunt accesibile după 50 de ani: ar fi surprinzător dacă spiritul de formularea lor s-a schimbat mult.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reforma legislației muncii: stânga este sărăcirea lucrătorilor?




de Christophe » 26/02/16, 19:17

50 de ani? În era internetului, unde totul merge de 10 ori mai repede: le-am putea crește la 5, nu? Istoria pe care o pot consulta pe a mea (care nu trebuie să fie foarte ocupată ... sunt drăguț ... dar oricum economist)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185