Petrolul: profituri comparative ale cisternei Total VS alte industrii din 2001

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Petrolul: profituri comparative ale cisternei Total VS alte industrii din 2001




de Christophe » 22/02/16, 10:59

În timpul proiectului meu de absolvire, am făcut o mică parte introductivă asupra banilor generați de petrol.

Pur și simplu luasem cifrele de profit ale Boursorama și le împărțisem la numărul de angajați, cu alte cuvinte: cât câștigă fiecare angajat al grupului acționarilor.

Am făcut asta pentru 5 multinaționale franceze.

Profesorilor nu le-a plăcut prea mult, așa că această parte nu apare în .pdf publicat pe net.

beneficiile-total-petrolului-elf-fina-pic457.jpg.gif
les-benefices-du-petrolier-total-elf-fina-pic457.jpg.gif (16.63 KiB) Vizualizat de 3301 de ori
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Petrol: profiturile comparative ale petrolierului total VS alte industrii în 2001




de moinsdewatt » 25/05/19, 14:55

TOTAL: „Următorul val de creștere al totalului va fi la costuri mici”

INVESTIR.FR | 24/05

Înainte de următoarea adunare generală, Patrick Pouyanné, CEO al Total, se uită înapoi la ultima sa ofensivă de succes și își explică strategia.


Interviu lung de citit aici
https://m.investir.lesechos.fr/actualit ... 51278.html

Inclusiv acest lucru:

Prețul acțiunii Total este destul de mic. Cum o explici?

Consider că titlul nu este suficient de mare și nu reflectă calitatea rezultatelor grupului. Cred că valoarea acestuia ar trebui să fie mai aproape de 59 EUR decât de 49 EUR. La nivelul actual, acțiunea este o afacere bună. Acestea fiind spuse, este adevărat că a existat o vânzare în ultimele luni care a influențat prețul nostru: Maersk a decis să vândă valorile totale pe care le-am emis pentru a răscumpăra Maersk Oil. Dar fluxul acestui vânzător se va opri și ar trebui să ne apropiem apoi de media obiectivelor analiștilor, care este mai mare la 58-60 EUR.

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281