Lobic Tri-Ring mașină cu piston rotativ

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

BREELE 2009 în fața noastră ZZ




de pascal HA PHAM » 26/11/14, 05:54

Bună dimineața:
Motor sferic cu lame de bataie de Yves BREELLE depus pe 04 08 2009:
http://fr.espacenet.com/publicationDeta ... cale=fr_FR
Un concept de mișcare cu cinematică 3D, este plasat paralel cu mașinile noastre ZZ: arbore cotit „Z”, bătăi controlate, uitați-vă la Yves și Raymond, e curios și mi se pare destul de îndepărtat.
Nicio tehnologie anterioară pentru această mașină ciudată

Extras din 12 din cele 48 de pagini ale brevetului
Este necesar un minim de gandire! :
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Este acelasi Yves BREELLE care a depus acest alt brevet in 1960...adica cu 49 de ani mai devreme.Bine bine domnule BREELLE pentru perseverența dumneavoastră exemplară!

Imagine

TINE MINTE!
În același timp cu Yves, ne-am imaginat și depus 2 brevete pentru această mașină sferică total perturbatoare:
primul „ZZ1”
Imagine
Imagine
al doilea "ZZ2"
Imagine

Nicio tehnologie anterioară pentru cele 2 brevete ale noastre
Imagine

Imagine
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 26/11/14, 11:34

Bună Pascal,

documente frumoase de la domnul BREELE într-adevăr, dar sunteți sigur că este un motor sferic?

Mai degrabă am impresia că este un motor cu piston rotativ oscilant.

Poate că ar fi chiar posibil să-l transformăm într-un motor cu piston rotativ de tip pisică/șoarece
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

motor sferic?




de pascal HA PHAM » 26/11/14, 12:11

Remundo a scris:Bună Pascal,
documente frumoase de la domnul BREELE într-adevăr, dar sunteți sigur că este un motor sferic?
Mai degrabă am impresia că este un motor cu piston rotativ oscilant.
Poate că ar fi chiar posibil să-l transformăm într-un motor cu piston rotativ de tip pisică/șoarece


salut Raymond,

Da, sunt complet de acord cu analiza dumneavoastră, dar acesta este doar unul dintre rezultatele motorului de căutare asociat bazei de date INPI
Prin urmare, terminologia „motor sferic” trece peste toate mașinile unde există cel puțin o parte principală de formă sferică (piston și/sau cameră) cu indicarea acesteia în titlu sau rezumat.

Pe partea echipei noastre de vis, un motor sferic este o mașină în care piesele principale (asemănătoare pistoanelor) se mișcă în 3 dimensiuni într-o anvelopă sferică printr-o cinematică disruptivă.

Prin urmare, filtrul INPI are o plasă foarte mare și încă încerc să public anumite extrase, chiar dacă brevetele filtrate sunt în afara domeniilor noastre de definiții și studii

OBIECTIVUL MEU ESTE „TRILOBIC”:
1° reduce incertitudinea
Fiind sigur că următoarele brevete ale noastre nu se vor confrunta cu stadiul tehnicii
2° dezgropa lucruri frumoase
În spatele fiecărui brevet vechi publicat există o cantitate considerabilă de muncă și acest lucru merită să fie văzut în mod clar.
3° rămâne la curent cu privire la abilitățile noastre de a scrie brevete și de a le înțelege pe cele ale altora

: Mrgreen:

Repun câteva animații frumoase ale motoarelor sferice ale lui Yves:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Al 4-lea brevet LINDE




de pascal HA PHAM » 26/11/14, 18:56

Bună seara,
Un al patrulea brevet LINDE a fost depus pe 4 mai 12 de către ADLER Robert, MAYER Helmut, MAYER Markus și SIEBERT Georg.

De data aceasta există un piston fals înconjurat de lichid ionic, acesta este lichidul care etanșează camera pistonului.
În acest caz, cuplajul mobil care hiper-comprimă Hidrogenul este compus din:
Un piston adevărat care împinge un piston fals, care este înconjurat de o incintă „verticală” de lichid ionic.

Un brevet fără stadiul tehnicii!

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Și deja, puțin mai târziu, un brevet chinezesc depus pe 12 ianuarie 2011 inspirat de brevetele pistonului lichid LINDE, aici lichidul este injectat „periodic” în camera de deasupra pistonului:
link de brevet:
http://fr.espacenet.com/publicationDeta ... cale=fr_FR

Rezumat / rezumat:

Un compresor de gaz compensat de lichid include un compresor de gaz cu piston (1) și o sursă de lichid (2). O gaură de introducere a lichidului (6) este prevăzută într-un pasaj de intrare (4) al compresorului de gaz cu piston (1) și / sau într-un capac de capăt (5) al compresorului de gaz al pistonului (1).). Sursa de lichid (2) este conectată la tubul de introducere a lichidului (6) printr-o supapă de control al lichidului (7) pentru a permite introducerea cantitativă a lichidului din sursa de lichid (2) într-un cilindru al compresorului de gaz cu piston (1) într-un perioada inițială a unei curse de aspirație sau a unei curse de compresie.

Prima pagină a brevetului, diagramă și notificare de absență a tehnicii anterioare! :

Imagine
Imagine
Imagine

vocabular descriptiv:
nu este un compresor cu piston lichid, nici un compresor cu o incinta lichida a pistonului fals....este un compresor cu etansare cu injectie lichid deasupra pistonului.<....

A+
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re: Turbină volumetrică la EMGC: Raport de cercetare OK




de pascal HA PHAM » 27/11/14, 09:48

bonjour,
ca fiind in brevetele altora aproape ca le uit pe ale mele, in ceea ce priveste cea a EMGC examinatorii au aliniat nu mai putin de 7 brevete in background tehnologic fara sa existe unul opus in anticipare

Memento istoric al acestui brevet „EMGC”.

pascal HA PHAM a scris:bonjour,

S-a primit raportul de cercetare prealabil susținut de experții INPI, acesta se referă la noua turbină volumetrică de la EMGC:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

ÎN SINTEZĂ ȘI REZUMAT:

Nicio altă mașină de același tip nu a fost identificată până în prezent cu caracteristicile intrinseci revendicate de revendicarea nr. 1 din brevetul depus la 09

Eliminați recompensa .... și motivația puternică pentru următoarele depuneri de brevete.

- lumea teoretică a mașinilor ciclice rotative, fie că este volumetrică sau nu, este un blocaj gigantic și găsirea unui spațiu virgin mic este un curs de obstacole: muncă, dăruire și determinare frenetică pentru cei care se aventurează acolo
elementul monolitic complex în starea sa primitivă:
Imagine
În caz contrar, vedeți restul și textul original al brevetului pe blogul meu IPERNITY prin acest link:
http://www.ipernity.com/blog/pascalhapham/375041
Pascal
[/ Quote]

Pe demonstratorul de dovadă a conceptului finalizat în octombrie 2014 putem măsura progresul realizat: forma elementului monolitic inițial a evoluat fundamental

Și acesta este doar începutul, vor urma în curând evoluții interesante concretizate prin brevete suplimentare....răbdare!

: Idee: : Idee:
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Brevetul RICHARDOT Simon din 1987




de pascal HA PHAM » 29/11/14, 12:46

bonjour,

Pentru cei care vor să înțeleagă mai bine.
De ce brevetul RICHARDOT citat „D1” în contextul tehnologic nu a fost prioritizat „X” sau „Y”

6 pagini emblematice din cele 10 foi ale acestui brevet RICHARDOT:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

SINTETIC
Este un brevet frumos...dar
pe fundalul :
transmisia centrală/priza de putere ridică prea multe întrebări
pare dificil să asamblezi 3, 4 sau chiar mai multe elemente (aici fiecare element este dublu, pe EMGC sunt elemente simple)
este foarte dificil să adăugați un dispozitiv de compresie variabilă la funcționare completă/încărcare completă.

pe formular:
Afirmația nr. 1 nu este suficient de discriminatoare și, din păcate, rămâne „editorial” prea laconic în comparație cu stadiul tehnicii la acea vreme (1987)

ÎN CONCLUZIE
Simon RICHARDOT a fost foarte aproape de a fi impecabil.

Nu știam despre brevetul lui când l-am depus pe al meu aproximativ 25 de ani mai târziu!

Respect pentru dumneavoastră domnule RICHARDOT, iar dacă întâmplător m-ați citit brevetul dumneavoastră mi-a dat alte idei interesante.....nu ezitați să mă contactați!

Imagine

Pascal HA PHAM
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

brevetul YANDA din 1975




de pascal HA PHAM » 30/11/14, 10:57

bonjour,
În fundalul tehnologic al brevetului meu EMGC, cu puțin înainte de brevetul domnului RICHARDOT, se află cel al lui Léon YANDA depus în februarie 1974 (cu 40 de ani mai devreme!):
Imagine


cherry on the tort....în fundalul tehnologic al brevetului lui Léon YANDA, se află cel depus la 28 aprilie 1874 de Charles H. PALMER:

Imagine

este un document foarte frumos care ne duce înapoi cu 140 de ani.

NOTĂ:
și din nou cu 12 ani mai devreme (16 ianuarie 1862) Alphonse Beau de ROCHAS și-a depus brevetul de ciclu în 4 timpi....un alt francez Etienne LENOIR s-a remarcat la 24 ianuarie 1860 prin depunerea brevetului nr. 43: „pentru un motor extins de arderea gazului de iluminat aprins de electricitate”!

Imagine
Imagine

„Alphonse și Etienne, ajutor... ne este dor de voi!”
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

chouclotroid




de pascal HA PHAM » 30/11/14, 12:53

Un ultim concept nou de mașină înainte de masă:
Chouclotroidul roșu cu mai multe niveluri de variație a gazelor abdominale
Imagine
Imagine
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

diamant deformabil + pistoane pe periferie circulară!




de pascal HA PHAM » 30/11/14, 14:44

hai sa fim din nou seriosi:
brevetul depus de domnul Landon A. DOWDEY la 18 decembrie 1927....
combină diamantele deformabile și cinematica pistoanelor care evoluează într-o periferie circulară!
Chiar cred că există ceva de explorat în acest frumos obiect conceptual:
Imagine
A+
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: diamant deformabil + pistoane pe periferie circulară!




de Remundo » 30/11/14, 15:07

pascal HA PHAM a scris:hai sa fim din nou seriosi:
brevetul depus de domnul Landon A. DOWDEY la 18 decembrie 1927....
combină diamantele deformabile și cinematica pistoanelor care evoluează într-o periferie circulară!
Chiar cred că există ceva de săpat în acest frumos obiect conceptual

nu este suprinzator.

Eu însumi m-am gândit la acest mecanism diamant deformabil pentru a controla mișcările pisici/șoarece ale pistoanelor rotative. Pentru că medianele diamantului deformabil pulsator au o mișcare de pisică și șoarece.

Apoi, tot ce rămâne este să pulsați diamantul. Acest lucru se face cu ușurință, de exemplu, pe o cameră bilobată.
Imagine

Există multe alte metode de a obține pisica/șoarecele: legături montate pe trenuri epiciclice, articulații universale neomocinetice, angrenaje necirculare (cu raport cinematic variabil)... nu exhaustiv.

Prietenul nostru Daniel de Sousa dezvoltă ceva în acest moment...

Imagine
http://www.youtube.com/watch?v=NaPMaFSsgrk

Site-ul lui in general merita aruncat o privire!! O mulțime de arhive mecanice foarte interesante, plus o activitate de inginerie independentă.

"dds78 Passion Engines Alternativa"
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151