Lobic Tri-Ring mașină cu piston rotativ

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Brevet RENAULT / HA PHAM Régie




de pascal HA PHAM » 28/12/14, 16:40

bonjour,
un alt tip de arheologie industrială... mai personală și mult mai modestă de data asta,
Am găsit primul meu brevet depus pe 13 iunie 1977, la vârsta de 24 de ani și jumătate, în numele fabricilor RENAULT. In 1978 firma RENAULT a extins brevetul in Europa, apoi in SUA, CANADA si in sfarsit la toate tarile industrializate, heh heh, chiar daca e vechi, este pus in piatra.
Invenția a echipat toate mașinile R18 produse de RENAULT în întreaga lume între 1978 și 1995, adică 2 de mașini. Bonusul fix care mi-a fost acordat pentru invenție era la momentul respectiv 028 F, sau aproximativ 964 EUR astăzi. Iată câteva urme emblematice ale brevetului:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

„Fără stadiul tehnicii” desigur!

În curând se vor împlini 38 de ani din toate acestea

Prieteni A+, mai așteptați puțin: am niște lucruri noi destul de frumoase în minte.

"Daca faci lucrurile bine, mai devreme sau mai tarziu ti se vor intampla lucruri bune... daca le faci rau... se va intampla si invers"

Imagine
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 31/10/15, 11:01

Bună Pascal,

Frumoasă retrospectivă!

Și pentru viitor? TVEMGC este repusă în lumina reflectoarelor în videoclipul sicomorean al lunii noiembrie

Editare:
# Legătură permanentă TVEMGC franceză
# Link permanent TVEMGC engleză
# Cea mai bună versiune a TVEMGC Deutsch
# Înlătură permanent TVEMGC Espanol
Dernière édition alin Remundo 01 / 11 / 15, 11: 59, editate 1 ori.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Știri despre turbina cu straturi volumetrice la EMGC




de pascal HA PHAM » 31/10/15, 11:35

Remundo a scris:Bună Pascal,

Frumoasă retrospectivă!

Și pentru viitor? TVEMGC este repusă în lumina reflectoarelor în videoclipul sicomorean al lunii noiembrie


Mulțumesc Raymond,

Bună ziua tuturor;
După lungi luni de tăcere (mai mult de un an!), aceasta este o oportunitate de a face bilanțul.
Există un motiv pentru această tăcere: mașina EMGC face obiectul unor studii contractuale prin intermediul unor mari școli franceze și dosarul face, de asemenea, obiectul unui contract încheiat cu o companie privată... așa că lasă lucrurile să evolueze. confidential si cu incredere.

S-au făcut prototipuri la scară 1/5....Sunt la versiunea nr. 3 de îmbunătățiri.

Prin urmare, vă pot dezvălui versiunea nr. 1 a prototipului fără a încălca contractele de confidențialitate care mă leagă de asociații mei.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Iată-l: în urma parteneriatului cu o companie privată de prelucrare high-tech, sunt capabil să produc piese de tip „EMGC” asamblate cu degajări de operare în intervalul microni.

Un scurt videoclip a fost produs pentru a ilustra funcționarea ciclată a compresiei variabile; această compresie variabilă este unul dintre avantajele principale ale conceptului.
Îți voi posta clipul în curând... promit!

Imagine

A bientôt

Pascal :D
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660




de Exnihiloest » 31/10/15, 12:11

Simt că văd remake-uri ale Wankel Engine.
Aceasta a fost în cele din urmă abandonată: probleme de etanșare greu de rezolvat, pe care nu le avem cu segmentarea în motoarele convenționale, și consum mare. Progresul tehnic ar face posibilă revenirea la acest gen de idee atractivă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re:




de pascal HA PHAM » 06/05/16, 08:55

Exnihiloest a scris:Simt că văd remake-uri ale Wankel Engine.
Aceasta a fost în cele din urmă abandonată: probleme de etanșare greu de rezolvat, pe care nu le avem cu segmentarea în motoarele convenționale, și consum mare. Progresul tehnic ar face posibilă revenirea la acest gen de idee atractivă?


bonjour,
Acest nou concept este foarte diferit de WANKEL în mai mult de un fel, așa cum demonstrează acest rezumat.Câteva fotografii ale modulelor de variație volumetrică ilustrează lucrul, brevetul EMGC, lipsit de stadiul tehnicii, confirmă diferențele fundamentale care îl deosebesc. Mașini rotative WANKEL.
[img] DSCN8463.JPG [/ img]
[img] DSCN8465.JPG [/ img]
[img] DSCN8466.JPG [/ img]
[img] DSCN8467.JPG [/ img]
Trei module volumetrice de turbine cu compresie variabilă (modulele de antrenare nu sunt expuse)
În dreapta două prototipuri mici demonstrative timpurii de EMGC 41 cm3 (scara 1/5).... iar în stânga noul prototip mediu de EMC 2P 2C 500 cm3 (scara 1/2).
COMPRESORUL HYPER BAR ȘI MEGA FLOW

„ce este acel lucru? "

Aceasta este partea rotativă a pistonului/cilindrului a unei noi mașini de tip turbină volumetrică, care permite comprimarea gazelor sensibile la o presiune foarte mare.

„De ce această provocare? "

Pentru o greutate egală un kilogram de hidrogen gazos conține de aproape 3 ori mai multă energie decât un kg de benzină sau motorină ..... și odată consumat într-o celulă de combustibil eliberează doar apă. Cu toate acestea, există o mare problemă deoarece 1 kg de hidrogen gazos la presiunea atmosferică „normală” ocupă aproape 12 M3! iar o mașină cu hidrogen de dimensiuni medii consumă 1 kg la 100 km ... imaginați-vă puțin pentru a parcurge 600 km ar fi nevoie de un rezervor de 72 M3! este imposibil. Toyota apoi Honda, apoi producătorii germani sunt acum capabili să stăpânească fabricarea rezervoarelor de 150 litri conținând 6 kg = atunci gazul trebuie comprimat la mai mult de 750 de bare ..... niciun compresor de curent nu reușește să o facă corect ... de aceea mi-am imaginat această invenție brevetată.

CONCLUZIA ÎN CONTEXTUL SĂU:

Studiez această mașină în versiunea sa de compresor dihidrogen (gazos). provocarea fiind de a putea umfla rezervorul unei viitoare mașini ecologice 750% electrice dotate cu pilă de combustie la 100 de bari, pentru a-i oferi 600 km de autonomie.

„750 de bare,... 600 km de autonomie... E foarte puternic. Există concurenți? »

Standardele americane au stabilit deja timpul maxim de umplere cu 6 kg - sau 150 de litri de H2 la 750 de bari - în 150 de secunde - sau un rezervor plin în 2 minute și jumătate
In aceste conditii nimeni nu poate umple corect rezervorul in mai putin de 3 minute si in debit strans (de la 80 de bari la 750 de bari) toti producatorii de compresoare de pe planeta sunt la fata locului si nu reusesc decat foarte repede.

Notă: 80 de bari este presiunea minimă de transport pentru gazele sensibile din conductele de gaz actuale.

Organizarea compresiei variabile ar/pare la fel de interesantă și adaptată la motoarele tradiționale cu ardere externă și cu ardere internă, dar asta e altă poveste... și asta va fi pentru mai târziu.

„Deci, aceasta este o problemă hiper-strategică din două puncte de vedere? »

Da... dar autoritățile publice par să ignore asta.

NOTA 1: UN WANKEL nu are caracteristicile fundamentale pentru a satisface/a fi eligibil pentru provocarea de compresie variabilă HYPERBAR MEGA DEBIT
NOTA 2: din motive de confidentialitate care ma leaga de asociati, nu voi comunica - pentru moment - natura exacta a profilurilor evolutive ale ultimelor mele aparate.

Pascal HA PHAM
jointes pièces
DSCN8467.JPG
DSCN8466.JPG
DSCN8465.JPG
DSCN8463.JPG
1 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de pascal HA PHAM » 26/09/16, 16:37

Salutare tuturor,
Du-te câteva știri! : Wink:
câteva fotografii rapide ale sistemului de acționare al mașinii „EMC 2P 2C”.
Particularitatea conceptului acestei noi mașini volumetrice este compresia sa variabilă în funcționare completă / sarcină maximă.
Acest antrenament analogic este conceput după cum urmează:
prin analogie cu o cale ferată, înfășurați șinele pe un tambur = acesta devine butoi, apoi ghidați acest tambur / butoi în rotație rapidă cu 3 perechi de roți de vagon ale căror axe sunt setate la 120°.
axele și distanțierele țevii „zburătoare” vor antrena apoi bielele perforate ale modulului volumetric central.
Compresia variabilă se realizează prin alunecare laterală și relativă a celor 2 module.
Mașina la scară 1/2 vă permite apoi să treceți de la o rată de compresie zero la o rată de compresie extrem de ridicată fără a întrerupe funcționarea.

In prezent prototipul meu are 500 cmc si este aproape complet.

Testez meticulos toate elementele și modulele,
unul cate unul, inainte de asamblarea finala.....si testare.

modulul de acționare curent = proiectat să se rotească rapid (foarte repede) la viteză aproape stabilă....cu un cilindru central „plutitor” care are un diametru mai mare de 300 mm
DSCN3064.JPG

DSCN3062.JPG

DSCN3061.JPG

modulul volumetric curent = 500 cm3
DSCN0123.jpg

DSCN8530.JPG

unele piese în piese de schimb
DSCN0182.JPG

DSCN1882.JPG

DSCN2497.JPG

Glisierele care permit unul sau altul dintre module și puținele părți esențiale pentru comenzile mașinii încă lipsesc.

A+ 8)
jointes pièces
DSCN2497.JPG
2 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re: mașină cu piston inel tri lob




de pascal HA PHAM » 08/01/17, 19:14

în 2007:

pascal HA PHAM a scris:: Idee:
prima idee ..
SALUT…. ! „Este prima soră a TRI LOBIQUE”:
aceasta este „TP GEO” sau turbină versatilă cu contoare în stări opuse. Cerere de brevet depusă la INPI PARIS la 12/11/2007 sub nr. 07 07904.
Autorizația de divulgare și utilizare a sosit ieri este datată 28/11/2007.


bonjour,
După vreo 9 ani de așteptare... atât de mult încât nu am mai crezut în asta, INPI m-a autorizat să revizuiesc revendicările brevetului meu 07 07904, inclusiv act.
Iar caracterul inventiv este în sfârșit recunoscut.
Acest lucru mi-a dat aripi să încep să construiesc un prototip funcțional în toamna lui 2016.
După cum arată fotografiile, acest prototip este aproape terminat.
P1030381.JPG

P1030378.JPG

P1030379.JPG

P1030377.JPG

P1030380.JPG

P1030376.JPG

P1030375.JPG

prezentare rapidă a caracteristicilor acestei mașini timpurii direct din conceptul brevetat la sfârșitul anului 2007:

HYDROLIENNE "TPGEOP"?
Nou prototip! DA!
Este practic terminat!
doar came și pârghiile sale de control sunt încă în curs de prelucrare.

Este tot din aluminiu, otel inoxidabil si bronz pentru a functiona scufundat in apa de mare, rulmentii sunt si din OTEL INOX.

Anvergura aripilor de 60 cm
8,5 kg de masă rotativă
Cam de control și cele 2 pârghii laterale ale sale responsabile cu tragerea/împingerea ciclică a celor 2 grile mobile lipsesc încă.
echilibrarea dinamică este OK până la 500 rpm.

ESTE DEDICAT HYDROWEL.....a fi instalat in ape adanci pentru a exploata, de exemplu, curentii GULF STREAM

dar....deoarece este foarte solid....
Și mă mai gândesc să-l rulez cu vânturi relative de 30 m/s și mai mult dacă se dorește (fixarea suporturilor de pe barele de plafon ale mașinii mele).

ai .... am uitat
brevetul:
http://bases-brevets.inpi.fr/fr/documen ... 91b95405d2
cu câteva desene suplimentare ca bonus:
tpgeop 1.JPG

tpgeop.JPG

tpgeop 3.JPG


Va fi video în aer și foarte curând!
Ne vedem curând pentru restul
Pascal
1 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de Remundo » 08/01/17, 23:13

Bună ziua Pascal,

nou cu vechi :D

Este o mașină de antrenare diferențială, nu-i așa? Frumos prototip. :o
2 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de pascal HA PHAM » 20/02/17, 02:05

Remundo a scris:Bună ziua Pascal,

nou cu vechi :D

Este o mașină de antrenare diferențială, nu-i așa? Frumos prototip. :o


Buna Raymundo,
Da și nu: acesta este ceva nou pe un proiect de brevet...
Explic
Brevetul initial al....pffff....acum vreo 9 ani! fusese respinsă din cauza unei slabe organizări a revendicărilor.
Am trecut peste tot recent și, făcând asta, am pus degetul pe niște elemente foarte valoroase pe care nu le văzusem atunci.
ÎN FINALĂ: acceptarea de către INPI a brevetului inițial revizuit și corectat și redactarea unui al doilea viitor brevet în curs.

Toate acestea mi-au dat aripi pentru a construi în sfârșit un prototip high-tech realizat în întregime din oțel inoxidabil și aluminiu.
DSCN3679.JPG

DSCN3684.JPG

DSCN3690.JPG

DSCN3683.JPG

img022 bis.JPG

img050.jpg


TIMP TPGEOP PENTRU A RAPORTA
prototipul este terminat
cu funcționare perfectă:
echilibrarea statică și dinamică
Poziționarea unghiulară a camei laterale este reglabilă la 360°:
- care permite reglarea perfecta a azimutului vantului in timpul functionarii
- care face posibilă inversarea sensului de rotație în timpul aceleiași expuneri la vena dinamică a fluidului
Astept vantul pentru video ......
un alt videoclip va fi filmat în apa unui pârâu

CARACTERISTICI
anvergura aripilor 62 cm
lățime 21 cm
grosime 6,5 cm
masa rotativa: 8,6 kgp montata pe 2 rulmenti din otel inoxidabil / axa centrala din otel inoxidabil

NB: alaltăieri, 16, am primit prin poștă brevetul așa cum tocmai mi-a fost eliberat....cu noile revendicări discriminatorii....dovada că vechiul brevet era „recuperabil”
DSCN3691.JPG

DSCN3692.JPG

DSCN3693.JPG

TPGEOP: rotații goale
Observăm trecerea fiecărei grile de la poziția închisă la poziția deschisă în punctul în care grilele trec orizontal.
în primul videoclip, vântul vine de la stânga la dreapta
în al doilea videoclip, vântul vine de sus în jos
NOTA 1: grilele isi schimba starea cand sunt "pe margine", acesta este momentul ideal in care fluidul nu mai exercita presiune pe fetele lor.
NOTA 2: acest tip de turbina poate functiona in axa verticala, in axa orizontala....si chiar in axa inclinata = este reglarea camei peste 360° care permite reglarea optima si instantanee a azimutului la vant.
Este ca pentru ROBIPLAN:
începem cu un flux laminar de la orizontală ... la un unghi? (se calculează) .... este turbulent pe ambele părți ale poziției verticale pentru grila închisă .... apoi reluăm un flux laminar (unghi?) înainte de a reveni la orizontală, și deci continuarea ciclului specific la mașină ..... las calculele randamentelor pe seama specialiștilor fluidelor. Calculele sunt probabil la fel de complexe ca pe ROBIPLAN.
Spre deosebire de ROBIPLAN, acest concept funcționează în Hydrokinesis (imersie adâncă) și, așa cum subliniază un utilizator de internet: cuplul promite a fi enorm. Acest concept va fi deci dedicat prin excelență a 2 operațiuni foarte distincte: vânturi foarte violente precum CATABATICS și exploatarea în adâncime a curenților marini precum GULF STREAM.
IMPORTANT: grila „deschisă” este întotdeauna în flux laminar datorită profilării hidrodinamice/aerodinamice.

Primele 2 videoclipuri scurte ale rotației aici:
https://plus.google.com/111604803526858 ... PD8CyzETMp
et
https://plus.google.com/111604803526858 ... SFjQsZCvT3

Viața nu e frumoasă?...da,da!!
A + prieteni
2 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de Remundo » 20/02/17, 13:36

mulțumesc Pascal pentru acest prototip frumos,

putem vedea în mod clar acțiunea camei cu cele „2 căi” conectate printr-o mică canelură teșită: aceasta vă permite să activați rețeaua deschisă sau închisă alternativ în raport cu fluxul fluxului.
2 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 185