Lobic Tri-Ring mașină cu piston rotativ

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de pascal HA PHAM » 21/02/17, 09:46

Remundo a scris:mulțumesc Pascal pentru acest prototip frumos,

putem vedea în mod clar acțiunea camei cu cele „2 căi” conectate printr-o mică canelură teșită: aceasta vă permite să activați rețeaua deschisă sau închisă alternativ în raport cu fluxul fluxului.


Da!
pentru cei care ar dori să se aventureze în calculele referitoare la această mașină: cel mai interesant punct unghiular al ciclului mașinii privind cuplul și eficiența instantanee, în funcție de viteza fluidului, densitatea fluidului și diferențiale ciclice ale suprafețelor în joc.
TPGEOP
situația la Pi / 2 a ciclului mașinii
DSCN8187.JPG

DSCN3554.JPG

DSCN3684.JPG

A+
2 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de Remundo » 03/03/17, 21:24

Stirile în Anunțuri Sycomorean din februarie până în martie 2017

1) TPGEOP de Pascal HA PHAM, cu prototip funcțional
Imagine

2) Unele comunicări de la Asociația Negawatt privind tranziția energetică
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de pascal HA PHAM » 05/03/19, 12:38

bonjour,

et

Nouă turbină brevetată pentru vânturi katabatice
Vânt mare ieri .... SUPER!
.Am pus TPGEOP-ul meu (Turbină multifuncțională cu contor în stat opus) în frământare: se transformă minunat.

NOTĂ DE FUNCȚIONARE:
Două rețele mobile - sau „WINDOWS” - sunt așezate ferm de fiecare parte a celor 2 brațe de masă rotative.

Cele 2 grile glisante sunt controlate de aceeași cameră laterală. Camera deschide secvențial o „fereastră” și, în același timp, o închide pe cea opusă.

180 ° mai departe, apare inversul.
Modificările de stare se fac atunci când ansamblul rotativ este orizontal (felii de mașină în direcția vântului).

90 ° Mai departe:
întregul trece vertical cuplul este la maxim: fluidul (aici vântos) curge în laminar prin fereastra deschisă (cea inferioară), vârfurile aerodinamice angajând vântul; și se prăbușește într-un mod turbulent pe fereastra superioară închisă care a devenit etanșă (curățând suprafețele), provocând o diferență semnificativă de rezistență între cele două geamuri diametral opuse: rezultă cuplul motorului și atât timp cât există vânt puternic, aparatul se rotește viguros.

Acest tip de mașină (în curs de brevetare) este capabil să digere faimoasele vânturi katabatice a căror viteză poate atinge 400 km / h la polul sud.
În prezent, niciun alt motor nu poate digera astfel de viteze ale vântului.

Marele meu regret? polul sud este mult prea departe pentru a pune acolo cel puțin acest concept interesant

Marea mea satisfacție?
SUMMERS INTR-O CĂI navigabilă, MAȘINA SE ROTURĂ PERFECT și chiar mai bine fixată pe fundul albiei râului.

Unii parametri:
- masa rotativă a demonstrantului ajunge acum la aproape 10 kgp cu tot „hardware-ul” adăugat
- dimensiunea totală a planului dublu = 60 cm x 21 cm
- dimensiunea fiecărei ferestre: lățime = 20 cm lungime = 20 cm înălțime = 5 cm
- camera este din oțel inoxidabil
- cele 2 brațe sunt, de asemenea, din oțel inoxidabil
- tejghelele sunt din tablă AU4G pentru partea glisantă, cele 2 părți fixe cu aripioare au fost prelucrate în module de radiator „public general” în ALU extrudat
2 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Mașină rotativă cu trei pistoane rotative




de Remundo » 06/03/19, 18:47

Bună Pascal,

esti mereu in vant! 8)
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr., Remundo și oaspeții 138