Casa de piatră: ce sfaturi de renovare a energiei?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de Christophe » 04/03/16, 14:00

fcfunky a scris:În plus, Christophe, la un moment dat în discuție, nu înțeleg de ce nu ai favorizat înlocuirea actualului cazan din 1993 cu un cazan cu condensare? Dacă calculez 8 de euro pentru un cazan nou de ulei de condensare, iar acesta din urmă îmi aduce o economie de 000% din factura de energie comparativ cu modelul în prezent, Am de gând să-l fac profitabil timp de aproape 25 de ani. Îmi poți explica, te rog?


2016 - 1993 = 23 de ani... Continu dezvoltarea sau este suficient? Cred că ai ajuns unde mă duc, nu?

În plus, dacă faceți lucrări de izolare termică și optimizare în același timp cu schimbarea cazanului: nu puteți argumenta asupra consumului trecut pentru a face calculul amortizării ... deoarece nevoile vor fi mai mici, este un fel de detalii pe care instalatorii le spun rar eh!

Din punct de vedere economic, un cazan se schimbă atunci când începe să scurgă sau când este foarte vechi (40 - 50 de ani ...) ...Schimbarea arzătorului (1000-2000 €) și o bună curățare internă pot da o nouă viață unui cazan !!

Maloche l-a transformat într-un cazan cu flacără albastră!
încălzirea izolației termice / ameliorare-arzător-ulei-reducere-nox-and-co-Blue Flame-t5172.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 464