Casa de piatră: ce sfaturi de renovare a energiei?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
fcfunky
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/02/16, 22:20

Casa de piatră: ce sfaturi de renovare a energiei?




de fcfunky » 01/03/16, 17:05

bonjour,

Aș dori să primesc sfaturile dvs. prețioase cu privire la următoarea mea casă (punerea în posesie a cheilor la sfârșitul lunii aprilie).

Context:
Prin urmare, sunt în plină achiziție a unei case vechi (cu siguranță din 19
sec.), piatră (moloz de 50cm grosime), orientată spre sud pe un
teren împădurit de 1m², în NIORT (Deux-Sèvres). Această casă
dreptunghiular, nu terasat, este format dintr-un parter și un etaj, pentru o
suprafață totală de 230m² (inclusiv 29m² pentru o cameră de utilitate / hol și 21m²)
pentru un acoperiș de sticlă, nu trebuie să fie încălzit la fel de mult
alte părți).

Izolarea curentă a casei poate fi îmbunătățită: izolarea sub crawlere
grosimea căpriorilor, niște pereți de pereți neizolați, tavan
pivniță slab izolată cu vedere la sala de mese de la parter ... Cu toate acestea,
ferestrele sunt din lemn, cu geamuri duble (4-16-4), cu obloane din lemn.

În prezent, nu există CMV, dar două clape pentru pisici
bucăți de apă.

Încălzirea actuală constă dintr-un cazan de ulei DE DIETRICH model GT
137 care datează din 1993, care încălzește circuitul apei calde din cele 15
Radiatoare din fontă pentru casă (dintre care 5 nu sunt încă echipate)
valve termostatice). Nu există
reglementare / programare. Factura de încălzire arată mai mult de 2
000L de combustibil / an, sau aproximativ 2 € / an.

În plus, casa are o inserție în micul living (camera centrală din
casa, sub mezzanin). Consumul de lemn indicat în DPE
este de 5 metri cubi (încălzire amenajată). Rețineți că sala de mese
are, de asemenea, un coș de fum, al cărui canal este închis deocamdată.

Apa caldă menajeră este furnizată de un încălzitor de apă electric de 200
litri, din marca ATLANTIC, care datează din 2012.

Vom fi 4 să ocupăm spațiul.

În sfârșit, rețineți că rețeaua de gaze a orașului merge prea departe pe stradă pentru a
ia în considerare o conexiune.


Planul de renovare a energiei:

Cu acordul actualului proprietar care nu mai locuiește în casă, eu
a început să aducă meșteri RGE pentru a primi cotații. Sunt înăuntru
așteptându-și cifrele în zece zile. Până atunci, citesc, întreb
și aș dori sfatul dvs. pentru îmbunătățirea calității termice și a
confortul de viață al casei.

Știind că încă nu am petrecut o iarnă acolo, prin urmare, este dificil
se pronunță în acest punct, dar mă interesează și faptul
efectuați cea mai grea lucrare înainte de a instala mobilierul meu.

Iată planul meu:

Prioritate de izolare:
Ideea ar fi să reluăm izolația sub târâre din interior (deoarece
recondiționare acoperire recentă din 2008). Mă îndrept spre izolare
prin suflare de vată de celuloză în conformitate cu standardele
permiterea accesului la ajutor financiar (credit fiscal, ajutor regional
și departamentul).
În plus, îmi propun să izolez pereții orientați spre nord și vest cu lână
sticlă (120 mm) în spatele plăcilor.
Pentru pivniță, vata de celuloză ar fi de asemenea aruncată pe
plafon.
În cele din urmă, unele deschideri vor fi modificate: o fereastră în pivniță, a
ușă izolată în vestibul.
În același timp, pentru ventilație, intenționez să instalez un VMC
un singur flux în WC-ul de la etaj (o gură în WC, baia superioară
iar SDE de jos).

Se pune întrebarea pentru sistemul de încălzire centrală: că eu
sfătuiți
Păstrați cazanul actual din 1993 și insertul cu o singură față?
Obligatoriu schimbarea cazanului curent cu un model de condensare
combustibil?
Înlocuiți cazanul de ulei curent cu o pompă de căldură aer / apă și astfel
să păstreze caloriferele casei? Este acesta un sistem adaptat
volumul de încălzire al casei și al regiunii mele (climatul oceanic)? dacă da,
neapărat cu încălzire auxiliară?
Insertul de lemn cu o singură față poate fi modificat în două fețe (salon / sufragerie
creșterea căldurii prin scara centrală): este un bun
idee?
Instalați o pompă de căldură pentru a înlocui centrala? păstrarea celei existente? în
schimbarea lui?
În cazul apei calde menajere, încălzitorul de apă curent trebuie păstrat sau este de preferat
integrați-l în sistemul de încălzire centrală (dacă este înlocuit cu
cazan de condensare sau pompă de căldură)?


Aici, v-am spus totul deocamdată. Rămân foarte atent la dvs.
sfaturi valoroase și vă mulțumesc anticipat pentru ajutor și pentru
Utilizatori de Internet dacă postați acest subiect.


Sincer.
fcfunky
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de Christophe » 02/03/16, 11:11

Bună și bine ați venit aici!

fcfunky a scris:Nu există
reglementare / programare.


Așadar, aceasta este prioritatea de a pune în aplicare.
Deci reglarea s-a făcut doar pe supapele termostatice? Și sper că există!

Dacă sunteți în căutarea unui termostat: https://www.econologie.com/shop/thermos ... fage-c-108

fcfunky a scris:Cu acordul actualului proprietar care nu mai locuiește în casă, eu
a început să aducă meșteri RGE pentru a primi cotații. Sunt înăuntru
așteptându-și cifrele în zece zile. Până atunci, citesc, întreb
și aș dori sfatul dvs. pentru îmbunătățirea calității termice și a
confortul de viață al casei.


Care este bugetul dvs. pentru renovare? O oală de turnare? Pentru că artizanii nu vă vor sfătui neapărat cea mai economică și eficientă soluție pentru dvs.: vor să vândă ...

fcfunky a scris:Ideea ar fi să reluăm izolația sub târâre din interior (deoarece
recondiționare acoperire recentă din 2008). Mă îndrept spre izolare
prin suflare de vată de celuloză în conformitate cu standardele
permiterea accesului la ajutor financiar (credit fiscal, ajutor regional
și departamentul).


Da, este o soluție bună, dar veți avea nevoie de cel puțin 25 cm la nivelul acoperișului ... așadar, vedeți dacă este compatibil cu dvs. crawling.

fcfunky a scris:În plus, îmi propun să izolez pereții orientați spre nord și vest cu lână
sticlă (120 mm) în spatele plăcilor.


Atâta timp cât îți păstrezi respirația, ai putea la fel de bine să stai pe vată?

fcfunky a scris:În același timp, pentru ventilație, intenționez să instalez un VMC
un singur flux în WC-ul de la etaj (o gură în WC, baia superioară
iar SDE de jos).


Dacă casa este sănătoasă, nu este o prioritate.

fcfunky a scris:Se pune întrebarea pentru sistemul de încălzire centrală: că eu
sfătuiți
Păstrați cazanul actual din 1993 și insertul cu o singură față?


Da nu atingeți nimic pentru moment la acest nivel: schimbarea unui cazan, chiar și de 40 de ani (atâta timp cât este reglementat ... nu este cazul dvs., dar instalarea unui termostat nu costă „nimic”) va face doar 'câștig mic ...

fcfunky a scris:Obligatoriu schimbarea cazanului curent cu un model de condensare
combustibil?


Nimic nu este obligatoriu la acest nivel ...

fcfunky a scris:Înlocuiți cazanul de ulei curent cu o pompă de căldură aer / apă și astfel
să păstreze caloriferele casei? Este acesta un sistem adaptat
volumul de încălzire al casei și al regiunii mele (climatul oceanic)? dacă da,
neapărat cu încălzire auxiliară?


Mai ales fără pompă de căldură aer / apă ... decât dacă lucrați la EDF lol!

fcfunky a scris:Insertul de lemn cu o singură față poate fi modificat în două fețe (salon / sufragerie
creșterea căldurii prin scara centrală): este un bun
idee?


De ce nu, dar puteți recupera cu ușurință și caloriile din coșul de fum, punând un sistem de ventilație, consultați: încălzire-izolare / recuperare-aer cald-horn-t6875.html
(utilizați și motorul de căutare: search.php )

fcfunky a scris:Instalați o pompă de căldură pentru a înlocui centrala? păstrarea celei existente? în
schimbarea lui?
În cazul apei calde menajere, încălzitorul de apă curent trebuie păstrat sau este de preferat
integrați-l în sistemul de încălzire centrală (dacă este înlocuit cu
cazan de condensare sau pompă de căldură)?


Un alt CAP ??

Din moment ce par să ai un buget interesant: de ce să nu te gândești la solar termic?
Mult mai eficient decât orice PAC o să știe vreodată ... atât de bine veți cunoaște autonom pe APC timp de 4-5 luni din an ...

fcfunky a scris:Ți-am spus totul deocamdată. Rămân foarte atent la dvs.
sfaturi valoroase și vă mulțumesc anticipat pentru ajutor și pentru
Utilizatori de Internet dacă postați acest subiect.


S-a terminat :)

Dacă aveți câteva poze cu casa (internă și externă), aceasta ne va inspira mai mult :)
1 x
fcfunky
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/02/16, 22:20

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de fcfunky » 02/03/16, 13:55

Bonjour Christophe,

Îți mulțumesc cu adevărat pentru timpul pe care l-ai luat să-mi răspunzi. Mă ajută cu adevărat!

Pentru a vă răspunde, iată diferite observații ale mele:
1 / Nu există dispozitiv de reglare în prezent, dar 10 calorifere din fontă din 15 echipate cu valve termostatice.

2 / Bugetul meu de renovare se ridică la 30 euro, maxim 000 euro. Sunt de acord cu dumneavoastră: meșterii sunt, în esență, acolo pentru a-și vinde produsele emblematice (unde generează marje bune), dar nu neapărat atenți la contextul clădirilor vechi, în special. Prin urmare, este dificil să ai o opinie obiectivă în această privință, din fericire, ești acolo! ; o)

3 / În ceea ce privește vata de celuloză sub crawlere, ideea este de a lăsa grinzile vizibile. Pro izolarea mi-a spus că uneori va fi sub grosimea minimă necesară (în special în ceea ce privește ajutorul de stat), dar uneori mai sus. Suntem pe vechi, deci totul nu este plat. Prin urmare, trebuie să luăm grosimea în medie. Pentru pereți, ideea era să nu pierzi prea mult spațiu cu izolația, mai ales la etaj, pe coridoare.

4 / Voi menține instalarea unui CMV, nu va strica, chiar dacă casa este sănătoasă.

5 / Cu cât citesc mai mult, cu atât ajung la aceleași concluzii cu privire la alegerea unui cazan în comparație cu o pompă de căldură. Mi-a spus și unul dintre tehnicienii de încălzire, în special în ceea ce privește volumul de încălzire. Mi-e teamă că, într-adevăr, CAP-ul se prăjește, atrăgând foarte mult rezistența (și nu lucrez la EDF !!!; o))
Cu toate acestea, cum ar fi cu combustibilii fosili în anii următori? Combustibilul este ieftin acum, dar de cât timp?
În plus, nu înțeleg de ce nu favorizați înlocuirea cazanului curent din 1993 cu un cazan cu condensare? Puteți dezvolta ...

6 / Insertul curent are un motor mic de alimentare cu aer cald. Totuși, acest lucru este orientat doar către camera de zi mică. Pe cealaltă parte (partea SAM), nu există nimic, cu excepția unei grile mici de ventilație lângă vatra deschisă (în prezent) care comunică cu camera de zi mică. Poate că deja aduce aer cald ... Nu știu, încă nu am locuit în loc. Ideea insertului cu două fețe a fost să stabilească un câștig de energie în SAM și să ofere, de asemenea, căldură vizuală atunci când sunteți la masă. Pentru a vedea dacă este cu adevărat benefic în ceea ce privește căldura?

7 / Pentru ECS, întrebarea mea a vizat în principal combinația cu o pompă de căldură. Acum că scenariul pompei de căldură a fost exclus, ce se întâmplă dacă schimb cazanul pe unul mai recent? Combinați cazanul și apa caldă într-unul singur? sau lăsați încălzitorul de apă recent în 2012, cu funcționare electrică autonomă?
Sau apoi apă caldă cu energie solară cum spui? Am probleme cu aceste sisteme de acoperiș (impermeabilizare, riscuri de incendiu ...)? Este de încredere? Spuneți că aș fi independent în principal în lunile de vară, iar restul anului, cum funcționează? Încălzitorul de apă funcționează într-un mod hibrid: solar + electricitate?

Vă mulțumim anticipat pentru feedback.
Sincer.
fcfunky
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de lilian07 » 02/03/16, 20:39

Bună ziua, aceasta este a treia mea renovare a unei case vechi, identică cu cea a profilului casei tale.
Christophe are dreptate, trebuie să încercăm să reducem cheltuielile inutile pentru a schimba sistemul de producere a căldurii.
Dacă pot adăuga:
În 1 trebuie să te izolați, deoarece presupun că nu poți avea un ITE, deci trebuie să te izolezi oriunde poți (perete și tavan).
în 2 în cele din urmă creați mari deschideri spre sud și în 3 este necesar să reglăm ...

Aș spune că ar fi important să studiem posibilitatea de a trece la încălzirea în pardoseală dacă există spațiu pe podea.
Triplu avantaj:
-Este izolată pe ultima parte care face legătura exterioară cu interiorul clădirii prin placă.
-Putem folosi încălzirea la temperatură scăzută și obținem inerție cu șapa din beton, fără costuri exorbitante în autoconstrucție.
-Putem utiliza mai ușor energiile regenerabile pentru încălzire (solare termică în minte)

Pentru apa caldă, așa cum vă place pompa de căldură, există sisteme combinate de pompe de căldură cu apă caldă (puțin costisitoare pentru gustul meu), în caz contrar, apa solară cu apă suplimentară este bună. Un alt avantaj îl puteți utiliza, de asemenea, termic pentru încălzire, prin creșterea suprafeței și schimbarea cazanului dacă rămâneți la temperaturi scăzute.

Am un sistem de pompă de căldură apă-apă în 2 clădiri și un sistem de ulei în cealaltă ... Încerc din toate mijloacele să izolez puternic, să deschid partea sudică și să scadă temperatura creând un podea Încălzire, studiez posibilitatea de a aduce o contribuție termică mare (în autoconstrucție) în succesiune de către solar.

Noroc pentru marele tău proiect.
0 x
fcfunky
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/02/16, 22:20

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de fcfunky » 02/03/16, 22:35

Bună seara Lilian.

Vă mulțumim pentru sfaturi, drăguțe.

În această după-amiază, am avut o întâlnire la fața locului cu un instalator de dedurizare și un inginer de încălzire. Acesta din urmă m-a sfătuit să păstrez centrala veche DD. Are o durată de viață medie de 20-30 de ani, mai pot face câțiva ani cu asta. Poate că arzătorul va trebui schimbat, dar cu un cost de 1000 € max. Așa că așteaptă și vezi.

În ceea ce privește reglementarea, el mi-a mai spus că nu este obligatoriu în acest caz. În orice caz, nu prin sondă externă. Dacă da, asigurați un termostat de cameră fără fir, cu riscul să nu treacă prin pereții mari portanți ai casei. A verificat supapele termostatice, vechi, dar de bună calitate. Nimic foarte problematic, prin urmare, pe gustul lui. Singurul punct de verificat cu acest sistem de încălzire: rezervorul de ulei. Plan de curățare.

Vă rugăm să rețineți, nu sunt interesat în mod special de o pompă de căldură. Spun doar că unii ingineri de încălzire împing puțin Conso cu această soluție.

Prin urmare, pentru apă caldă, aș părăsi cu siguranță balonul electric curent.

În cele din urmă, pentru izolare, nicio dorință pentru ITE, deoarece s-au unit pietre frumoase expuse. Nu vreau să pierd acel cachet pe care l-am căutat de multă vreme. Ditto pentru încălzirea în pardoseală: nu există planuri de distrugere a etajului existent.
Ultimul lucru: casa este bine orientată spre sud, cu o mulțime de ferestre frumoase.

Mulțumesc pentru ajutor oricum.

Christophe, dacă poți răspunde la ultima mea postare, mulțumesc. ;-)
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de LOGIC12 » 03/03/16, 03:45

salut: Cazanul nu este foarte vechi, deci destul de eficient, în plus, uleiul de combustibil nu a avut niciodată un preț atât de mic: 0,54 euro pe litru pentru super. Și poate dura un moment din ceea ce putem auzi de către economiști care vorbesc despre politica internațională. Așadar, nu vă deranjați să luați gazul pentru moment, care în plus impune un abonament anual de 200 de euro și o mulțime de controale și constrângeri care îl fac foarte scump.
Pentru pompele de căldură aveți nevoie de super izolație, altfel nu merită și atunci, aveți nevoie cu ușurință de 15000 de euro, iar durata de viață a acestor dispozitive este de 15-20 de ani, în funcție de marcă, deci este scump . Așa că las-o să curgă.


Pentru izolare, deja, trebuie să vă asigurați că nu există umiditate în partea de jos a pereților de la parter. Dacă este necesar, scurgeți casa în jurul și scurgeți apa fie cu o fundă într-un punct mult mai jos și departe, dacă există pământ, sau posibil în canalizare.

O problemă: „podeaua actuală” cu siguranță nu este izolată și ar putea fi foarte incomodă. Lasă soarele să intre, astfel încât să încălzească puțin pământul, va fi deja așa. Și pentru dormitoare, puteți pune un strat de PVC ușor gros. Unele sunt instalate fără lipici, doar puțin duble pe margini, reduc senzația de frig a podelei și nimic nu este deteriorat.

Există, de asemenea, soluția de parchet plutitor pe izolație ușoară de 3 până la 6 mm. Asta cel puțin în camere.

Pereții reci necesită mai multă căldură, trebuie să știți.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de Christophe » 03/03/16, 14:19

LOGIC12 a scris:salut: Cazanul nu este foarte vechi, deci destul de eficient, în plus, uleiul de combustibil nu a avut niciodată un preț atât de mic: 0,54 euro pe litru pentru super.


A) Da, nu este nevoie să vă schimbați cazanul AMHA (bine, nu imediat) ... cu toate acestea, instalarea unui termostat este prioritatea!

Un alt produs care v-ar putea interesa direct de la forums: https://www.econologie.com/shop/vanne-t ... p-509.html

B) Chiar mai mic: 0.43 € / L azi în Belgia pentru un plus! Este clar momentul să alimentați ... chiar dacă este mai bine să încălziți altceva decât combustibil, dar hei: banii sunt poluare (indirectă), în timp ce cumpărați combustibil, atât cât este cel mai ieftin posibil ... (atâta timp cât nu supraîncălzim, deoarece este mai ieftin ...)

http://www.informazout.be/fr/prix_mazout
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de lilian07 » 03/03/16, 20:14

Și da, combustibil și scăzut, atât timp cât să cumpărăm un al doilea rezervor și să alimentăm peste 2 ani și acolo câștigăm bani jucând cât mai mult pe prețul petrolului ...
și atunci dacă reușim să-i împărțim consumul pe 2 după principiul bun care constă în a spune că cea mai bună energie și cea pe care nu o cheltuim, atunci avem un recipient de 4 ani ... iar acest vechi cazan de combustibil devine cea mai bună investiție din acest deceniu.
Ne îndepărtăm de principiul ecologic, dar esențialul este acolo ... nu pierdeți căldura și păstrați-vă cazanul ...
Noroc pentru acest proiect minunat.
0 x
fcfunky
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/02/16, 22:20

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de fcfunky » 04/03/16, 10:01

bonjour,

Chiar dacă combustibilul este redus, nu voi ajunge atât de departe încât să cumpăr 2 rezervoare. ; o)

În ceea ce privește apa caldă, energia termică solară mă sperie sincer: între riscul de dezastru și defecțiunile întâlnite de prieteni, asta nu mă împinge prea mult pentru a face instalarea corespunzătoare.

În plus, Christophe, la un moment dat în discuție, nu înțeleg de ce nu ați favorizat înlocuirea actualului cazan din 1993 cu un cazan cu condensare? Dacă socotesc 8 de euro pentru un nou cazan cu condensare cu ulei, iar acesta din urmă îmi aduce o economie de 000% în factura energetică în comparație cu modelul existent în prezent, numără aproape 20 de ani pentru a-l face profitabil. Îmi poți explica, te rog?

În sfârșit, ieri, a ajuns prima estimare a costurilor pentru lotul de izolare interioară:
- lucrări pregătitoare în special pentru îndepărtare,
- izolarea pereților orientați spre nord și vest pentru parter și primul etaj, cu vată de sticlă GR32 de 120 mm (R = 3.75m²KW), plăci și benzi;
- izolarea înfiorătoare a acoperișurilor (întreaga casă) prin insuflare de vată de celuloză de 26 cm + instalarea membranei de vapori de oprire + placi + benzi, lăsând pâlpuri vizibile (pentru cachetul vechi) (R = 6.15m²KW)
- izolarea etajului inferior al SAM deasupra pivniței: suflare de vată a celulozei între grinzi, grosime 13cm (R = 3.09²W).
Totalul facturii se ridică la 15 EUR. Ce spui?

Vă mulțumim pentru feedbackul dvs.
fcfunky
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Casa de piatra: ce sfaturi de renovare de energie?




de lilian07 » 04/03/16, 11:45

bonjour,

"Christophe, la un moment dat în discuție, nu înțeleg de ce nu ați favorizat înlocuirea cazanului actual din 1993 cu un cazan cu condensare? Dacă număr 8 de euro pentru un cazan nou cu condensare în ulei și acesta din urmă îmi aduce o economie de 000% din factura de energie în comparație cu modelul în prezent, am aproape 20 de ani să-l fac profitabil. Puteți să-mi explicați, vă rog?


Cred că asta este teoria, casa dvs. este foarte complexă și cazanul dvs. este în loc, ea vă poate oferi ceea ce aveți nevoie. De asemenea, așteptați-vă operația de izolare, atunci puteți schimba întotdeauna cazanul și, de asemenea, în acest moment precis veți cunoaște posibilul randament al investiției. Munca ta este complexă, trebuie să te concentrezi întotdeauna pe esențiale în funcție de prioritate, iar prioritatea este dată mai sus. În acest tip de șantier vă puteți dispersa rapid, iar de la început, se poate transforma rapid într-un coșmar ...

Pentru izolația dvs. ar trebui să faceți citate comparative, deoarece mi se pare cam scumpă, totuși nu știu configurația clădirii, așa că sfaturile mele ar trebui luate cu un bob de sare.

Dacă vă este frică de soare pentru apă caldă (este legitim), instalați un rezervor termodinamic, dacă se află într-o pivniță sau o zonă izolată de partea voastră ... randamentul investiției este mai mare astăzi. ... este întotdeauna mai bine decât un toaster.

Mult noroc.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 283