Sfaturi de încălzire pentru convertirea garajului în locuințe

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 14/03/16, 21:38

Ideea unei sobe de masă corespunde în mintea mea încălzirii la căldură mare (deci în condiții bune de ardere) pentru o perioadă destul de scurtă, inerția întregului asigurând netezirea emisiilor de căldură. pe o perioadă destul de lungă (cel puțin o zi). Aceasta înseamnă că ideea de automatizare a dispozitivului nu mi se pare atât de esențială.
Remarca mea cu privire la aragazul cu peleți este că plecăm de la un sistem fără inerție, dar cu o reglementare care se adaptează nevoilor: un concept foarte diferit de cel anterior, dar care răspunde la aceeași problemă.
Ce m-ar interesa ar fi adaptarea unei „sobe de rachete” (care există deja), la o sobă de masă, printre altele pentru a utiliza surse de lemn neconvenționale (convenționale = bușteni clasici).

Tu scrii
O rezistență electrică simplă care își extrage energia dintr-o baterie (pentru siguranță) poate declanșa un incendiu și este ușor de programat ... (Dar dispozitivul trebuie să fie adăpostit de căldura vetrei centrale, pentru a nu fi distrus de temperaturile ridicate de ardere!)

Sursa de alimentare a rezistorului cuplată la un electromagnet ar trebui să poată pune mecanic elementul de aprindere în contact, apoi să îl retragă (acțiunea gravitațională sau a unui arc de retur) după detectarea aprinderii (sau simplă întârziere determinată empiric)?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Obamot » 14/03/16, 22:06

Ahmed a scris:Ideea unei sobe de masă corespunde în mintea mea încălzirii la căldură mare (deci în condiții bune de ardere) pentru o perioadă destul de scurtă, inerția întregului asigurând netezirea emisiilor de căldură. pe o perioadă destul de lungă (cel puțin o zi). Aceasta înseamnă că ideea de automatizare a dispozitivului nu mi se pare atât de esențială.
Remarca mea cu privire la aragazul cu peleți este că plecăm de la un sistem fără inerție, dar cu o reglementare care se adaptează nevoilor: un concept foarte diferit de cel anterior, dar care răspunde la aceeași problemă.
Ce m-ar interesa ar fi adaptarea unei „sobe de rachete” (care există deja), la o sobă de masă, printre altele pentru a utiliza surse de lemn neconvenționale (convenționale = bușteni clasici).

Îmi place „aragazul cu rachete”, mai ales că trebuie să fie ușor să-i pui o oală / butoi cu parafină (idee amintită de Dedeleco) care ar avea o capacitate de stocare a căldurii de trei ori mai mare cu cărămidă refractară și sarcofagul ei din cob ...
De asemenea, este mai flexibil să se adapteze la tot felul de hibridizări! Și în curând va trebui să vorbim despre mașina mea de sudat ( : Mrgreen: )

Dar siguranța unei sobe de rachete, nu ar trebui să fie lucrul pe care îl puteți lăsa nesupravegheat? Pentru că practic un șemineu care se administrează este interesul sobei de masă, nu?

Ahmed a scris:Tu scrii
O rezistență electrică simplă care își extrage energia dintr-o baterie (pentru siguranță) poate declanșa un incendiu și este ușor de programat ... (Dar dispozitivul trebuie să fie adăpostit de căldura vetrei centrale, pentru a nu fi distrus de temperaturile ridicate de ardere!)

Sursa de alimentare a rezistorului cuplată la un electromagnet ar trebui să poată pune mecanic elementul de aprindere în contact, apoi să îl retragă (acțiunea gravitațională sau a unui arc de retur) după detectarea aprinderii (sau simplă întârziere determinată empiric)?

Idei bune ... Mă voi gândi la asta.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 14/03/16, 22:34

Dar siguranța unei sobe de rachete, nu ar trebui să fie lucrul pe care îl puteți lăsa nesupravegheat? Pentru că practic un șemineu care se administrează este interesul sobei de masă, nu?

Faptul că arderea este limitată în timp limitează, de asemenea, monitorizarea; în plus, poate fi posibil (nu am încă experiența necesară să judec) să optimizăm acest aspect printr-un design adecvat.

Și în curând va trebui să vorbim despre mașina mea de sudat

Foarte bine! Este unul dintre viciile mele!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Obamot » 15/03/16, 11:54

Pentru problema siguranței, cred că elementele de bază ar fi cunoașterea temeinică a sobelor de masă (indiferent de tipul de șemineu, rachetă sau nu). Puncte tari și puncte slabe de evaluat (vorbesc despre aspecte critice, cum ar fi dimensiunea / designul conductei izolate a coșului de fum, trape de măturat etc.)

Pentru asta ar fi bine să poți avea o abundență de planuri de diferite tipuri și explicații teoretice care explică diferențele dintre tipuri.
Și, bineînțeles, o carte bună realizată de profesioniști și / sau material de curs.
Cu un capitol despre problemele de securitate de bază. Ce face (sau nu) un aragaz sigur (sau nu). Care sobe sunt mai sigure decât altele și de ce. Acum este momentul să vizăm „zero defecte”.

Apoi, după ce m-am gândit bine, să particip la un stagiu, având deja în minte toate întrebările tehnice. Pentru a pune întrebările corecte atunci când sunt implicați în momentul construcției!

Ceea ce îmi pune cea mai mare întrebare este să am o foaie de calcul care să permită dimensionarea instalației, cu o identificare a elementelor „critice” de vizat, pentru a fi sigur de rezultat și de securitatea totală a instalației. implementat.

Nu poate exista o „primă încercare” sau casa poate arde pur și simplu! În cadrul seminarului, David ne-a dezvăluit că prima sa sobă comună a ars casa! : Mrgreen: :şoc: :şoc: :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Obamot » 15/03/16, 14:25

PS: și dacă nu există șurub, există întotdeauna un șurub ascuns : Lol:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 15/03/16, 16:10

Un șurub ascuns este vicios: îți strică viața ca nimic! :P
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Obamot » 15/03/16, 20:15

Efectul nesfârșit de viciu, fără îndoială? Imagine



Imagine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 15/03/16, 21:03

Da, este un abuz foarte bun ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de neonavy » 16/03/16, 00:07

bonjour,
Pentru început, îmi pare rău pentru întârzierea răspunsului meu, dar când am văzut lungimea mesajelor, a trebuit să găsesc un interval de timp suficient pentru a avea timp să citesc și să răspund. : Cheesy:

Obamot a scris:Ooops, sunt eu sau reținerea planurilor dvs. nu corespunde cadrului (existent). În special nu vedem pe fotografiile dvs. detașarea garajului și / sau a piscinei ... De asemenea, nu există nicio fotografie a fațadei sau a aripii opuse.

Planurile mele corespund proiectului meu, clădirea existentă este orice altceva fără extinderea piscinei și camera tehnică a piscinei.
Aveți fotografiile celor 3 fețe (est, sud și vest), îmi este mai greu să fac o fotografie cu fațada nordică, pentru că ar trebui să mă duc la vecin pentru a face bine ...

Alte puncte (Voi revărsa ușor : Mrgreen: deoarece un ITE este preocupat de ceea ce este în amonte și în aval ...)
1) Fotografiile joncțiunilor peretelui fațadei / acoperișului lipsesc.
[/ Quote]
Nu sunt acolo pentru a face fotografii noi (voi fi acolo în aprilie), dar în ceea ce privește joncțiunile: este doar un cadru metalic pe care am montat pereți între fiecare IPN pentru a „înfunda găurile ".

Obamot a scris:2) Cum sunt bazele? Sunt scurse?
Aveți grijă să aveți un drenaj bun pentru a evita problemele viitoare. Această clădire nu a fost destinată inițial să fie locuită, acest lucru poate juca un rol (terenul, pereții sunt umezi, există urme de umiditate, este într-o zonă inundabilă , a existat deja inundații în zonă, consultați istoricul inundațiilor cu serviciile relevante). Acestea sunt puncte care trebuie soluționate deoarece odată ce ITE a fost instalat, nu mai putem interveni.

Nu știu dacă fundațiile sunt drenate, dar au fost instalate de cel puțin 35 de ani și singura „inundație” care a existat în zonă este o creștere a pânzei freatice care a inundat groapa (viitoarea pivniță ) din garaj, dar nu a făcut-o de cel puțin 30 de ani. Rețineți că terenul este ușor ridicat. Pe de altă parte, nu există o istorie cu adevărat valabilă deoarece, deși sectorul a fost numit „golul ancorărilor” (o zonă veche mlaștină), totul s-a schimbat de la instalarea autostrăzii (la 50 m de garaj ).

Obamot a scris:3) Numai acoperișul este un cadru metalic, izolează foarte bine. În caz contrar, sunt pereți cu blocuri de cenușă (mi se pare) perfecte pentru un ITE cu finisaj de tencuială (nici o problemă aici, acești pereți se împrumută foarte bine și ei)

Pentru acoperiș, deși există deja „panouri de nisip” mi se pare prea puțin și am intenționat să pun asta http://www.castorama.fr/store/Rouleau-laine-de-roche-RoulRock-kraft-ep200mm-prod11550050.html?isSearchResult=true&navAction=jump în plus.
Pentru pereți, acestea sunt blocuri de beton, dar nu sunt portante, sunt IPN (la fiecare 5m) care transportă acoperișul.

Obamot a scris:4) Principala provocare a izolației va fi să păstreze lumina naturală existentă pe acoperiș și să o transforme în luminatoare / ferestre de acoperiș (nu este nevoie de "ferestre / luminatoare" peste tot, doar un sistem opac pentru a permite trecerea ușoară, precum fierul ondulat din fibră de sticlă cu strat dublu (cu aer limitat între cele două straturi) sau ceva, pentru că ar fi păcat să ne privăm gratuit de această lumină atâta timp cât construcția a fost proiectată cu ea. Cu atât mai mult cu cât sunt ferestre la etaj și nu la etaj.

Nu intenționez să păstrez iluminatul natural al acoperișului (cred că prea multe pierderi de căldură), în locul său voi pune un fereastră mare la etajul 1 pe partea de sud. Plănuiesc doar să „înțep” lumina de un Velux pentru baie la etajul 1 și de un luminator pentru baia de la parter ... și poate un luminator pentru dormitorul din colțul de nord. Unde este.
Pe de altă parte, pentru un Velux cred că trebuie să existe în triplu geam, dar cum se face izolarea pentru un luminator?

Obamot a scris:5) Atâta timp cât nu aveți o fereastră la parter pe cele 2 laturi laterale, nu ar trebui să puneți home cinema-ul, garajul, piscina ... băile și dressing și dormitoare (pentru a dormi nu aveți nevoie de fereastră, ci doar de ventilație) și alte încăperi de depozitare. Iar la primul etaj, livingurile cu multă lumină, bucătărie, living, birou, ....

„Home cinema” este la etaj. În plus, există o fereastră la parter pe fațada de vest (în bucătărie). Camera de zi principală este camera de zi în care nu va lipsi lumina (o ușă de sticlă la parter + o fereastră de golf de 5 m la etaj). Bucătăria beneficiază și de lumina din sufragerie, deoarece intenționez să fac o deschidere mare în peretele care le separă.

Obamot a scris:6) Având în vedere că aspectul nu pare să fi fost făcut ținând cont suficient de ferestrele / prizele vitrate existente la etajul 1 (lumina pătrunzătoare prin acoperiș inclusă). Și întrucât este atât o dificultate tehnică în ITE (nu insurmontabilă), cât și o binecuvântare în același timp, cu un spațiu atât de luminos, mă întreb dacă proiectul dvs. s-a oprit deja în faza finală sau nu. Altfel de ce să nu faci ceva complet ”hype„pentru a o coordona mai bine cu deschiderile luminoase existente: dacă aveți o idee pentru o piscină, de ce să nu aruncați o vedere de pasăre a primului pe ceea ce ar fi un corp decorativ de apă în centrul unui patio interior / acoperit în„ U ” "(piscina din mijlocul acestei" curți "cu fântâna în centru, mărginită de palmier / plante tropicale ... și o scară frumoasă ...) Totul ar veni - atât la primul, cât și la parter - pentru a se conecta la acest spațiu prin un pasaj pe primul (situat între 2 deschideri de iluminat prin acoperiș, de asemenea un pasaj în formă de "U", sub care puteți trece învelișuri și cabluri într-un canal cu un perete lateral detașabil pentru a schimba distribuția după cum este necesar ... .) și camere de zi "practice" mai practice la parter, toate convergând spre această "mini-piață a satului" ...! Unde cineva se putea relaxa cu ecrane LED și șezlonguri, la fel de bine ce să mănânci acolo cu un „bistro” de colț, chiar și un colț / birou / atelier mai studios, dar relaxat. aveți acolo „petreceri / zile de naștere” etc, rearanjând spațiul pentru ocazie pentru o clipă. Pentru gag, aș lăsa chiar și partea sa de „stradă” acolo cu mașini parcate, care ar da întregului său realism și farmec! (Cu toate acestea, cu îngrijorarea de a avea o ușă de garaj izolată cu un prag, așa cum nu ar trebui să fie „liberă”, nu insist ...) este o idee nebună apropo ..
Ceea ce spun, nu spun nimic, m-a luat așa când am văzut fotografiile și planurile ^^ și, din moment ce în care apare deja un embrion al unui patio (sufragerie), pur și simplu l-am făcut să plece ideea puțin mai departe ... până la final ...?

Proiectul meu nu este cu adevărat final, dar alegerea poziției pieselor s-a făcut și într-un mod „strategic” => în funcție de trecerea întregului la canalizare (județul Nord sub garaj) printre altele și pentru m 'evită să ai prea multe scări pentru a urca „la bătrânețe”.
În ceea ce privește piscina, am planificat un acoperiș „dur” (nu un acoperiș din sticlă), pe o parte din cauza grindinii și a suprafeței și pe cealaltă parte din cauza izolației. În plus, planific o terasă detașabilă pentru ca acesta să poată folosi această suprafață atunci când nu folosesc piscina, așa că nu vor fi multe de văzut de sus.
Am mici probleme să îmi imaginez ce îmi spui, dar poziția piscinei a fost de asemenea aleasă „strategic”: aveam nevoie de un colț care să nu strice vederea grădinii din sufragerie (în timp ce rămânând lipit de casă pentru a-l putea încălzi și a merge acolo cu ușurință indiferent de vreme) și care îmi permite să nu ating fundațiile.

Obamot a scris:8) Întreg ar face parterul să se bucure de o bună parte din lumina care vine de pe acoperiș! Și, bineînțeles, întregul a orientat toată această parte orientată spre expunerea la soare. Piscina ar putea fi încălzită prin panouri solare termice (așezate pe acoperiș), care ar recupera căldura în timpul zilei pentru a crește temperatura corpului de apă (și în timpul ciclului de zi ar servi ca stocare termică prin schimbare de fază).

Problema cu panourile termice este că ai nevoie de soare! în afara casei mele este o mulțime de ceață dimineața iarna și dacă va fi folosită doar vara, asta va face ... Pentru încălzirea piscinei am deja câteva idei: o pompă de căldură , panouri solare „de vară” (lucruri ieftine care se rostogolesc și pe care le scot iarna) și un „brazier” (un butoi de 200L în jurul căruia rulez țevi mici de cupru în timp ce eu faceți un flambé mare în mijloc).

Obamot a scris:9) Un alt punct, solul va fi aproape fără fereastră? Încă un lucru de săpat, pentru a vedea dacă puneți ferestre suplimentare de 2V-argon. În acest caz, un ITE vă va ușura munca în comparație cu un ITI, deoarece vă aflați în stadiul de proiectare. Deci, vă puteți permite orice și NU există niciun motiv pentru a vă forța la un ITI (dar apoi nici unul) și cred că ultimul dvs. gând ne spune că este înțeles! În cele din urmă, dacă nu ați planificat o fereastră suplimentară la parter, ideea de curte prezentată în (6) poate remedia asta!

la parter va exista o ușă de sticlă către sufragerie (care beneficiază și de un fereastră de golf de 5x2m la etaj), o fereastră în dormitor și o fereastră în bucătărie.

Obamot a scris:PS: un alt bulevard cu piscină ar fi să aibă o fântână întronată în centrul său, iar sub fântână o cisternă 2/3 îngropată în pământ, ca și casele Jenni, aici: izolatie-termica / solar-incalzire-cladire-cu-tampon-termic-in-elvetia-t11285.html
Astfel, stocarea energiei captate pe acoperiș ar fi utilizată alternativ: fie pentru încălzirea piscinei când vremea este favorabilă, fie pentru încălzirea locuinței în restul timpului!

„Problema” cu această idee (în afară de adâncimea de sapat) este că rezervorul în cauză este probabil să se înmoaie în pânza freatică ...

Christophe a scris:
Obamot a scris:Ooops, sunt eu sau reținerea planurilor dvs. nu corespunde cadrului (existent). În special nu vedem pe fotografiile dvs. detașarea garajului și / sau a piscinei ... De asemenea, nu există nicio fotografie a fațadei sau a aripii opuse.

Am făcut aceeași remarcă pentru mine, dar putem adăuga întotdeauna volume (acum a vorbit despre un buget limitat ... și planurile sunt destul de „clasice” ...) ...
Ceea ce mi se pare ciudat este scara pentru că dacă piscina are 7m lungime ... și mă uit la fotografii ... Am impresia că există o eroare de scară de 2 (cel puțin) ... cu excepția planurilor, toate iau cadrul și nu doar partea de garaj și chiar și cu asta nu mi se pare coerent ... ???

Acesta este avantajul de a nu avea terenuri de cumpărat și de a avea deja cea mai mare parte a lucrărilor majore făcute: pentru prețul unei case „normale” (150 sau 200K euro) vă puteți permite o casă ” clasă "! ;-)
Când vorbesc de un buget limitat, vreau să spun că piscina mă va mânca în jur de 50 de euro, pentru restul depinde de mine să gestionez bine chestia.
Așa cum am spus mai sus: piscina și camera sa tehnică nu apar în fotografii deoarece nu există și vor face obiectul măririi garajului (precum și a garajului auto de pe partea de nord).

Christophe a scris:Este, fără îndoială, cel mai „profitabil” lemn care are avantajul: iar buștenii sunt mai puțin costisitori decât peletele ... dar este mai restrictiv (și buștenii mai restrictivi decât peletele ...) ... o sobă cu peleți este, prin urmare, adesea folosită în plus față de încălzirea centrală.
Ai benzina de oras? Gaz propan pe care îl puteți uita :)

Da, sunt conectat la gazul din oraș, dar de ce, de vreme ce parcă spui că lemnul este mai profitabil?!
Pot stoca cantități mari de bușteni fără probleme, dar nu cred că există un „cazan pentru bușteni” și chiar dacă ar exista, dată fiind însăși natura buștenilor (FOARTE neregulată), nu sunt sigur că există. ar funcționa bine și greu pentru a reîncărca plimbarea în timpul nopții ...
Mi-e greu să-mi imaginez că „peletele” sunt mai scumpe pentru că (în mod normal) sunt doar deșeuri de lemn ... Și la nivel caloric ceea ce este cel mai eficient: buștenul (care generează tăciuni) sau pelete (care generează flacără)?

Obamot a scris:
neonavy a scris:Aceste povești de izolare nu au răspuns la întrebarea mea:
Care este cel mai eficient / profitabil pentru încălzire?
electric? granule? gaz? Pompa de caldura?

La această întrebare nu s-a răspuns, deoarece ITE are prioritate și, până la finalizarea ITE, este dificil de evaluat nevoile de încălzire. Depinde în special de grosimea "stratului" materialelor izolante utilizate în fațada sub acoperiș VS, de izolația solului. Toussa, tusea ...
Pentru că este mai bine să așteptați până la sfârșitul lucrării pentru a dimensiona instalarea.

Să presupunem că voi face ITE cu 20cm de vată de piatră pentru pereți și sub acoperiș, iar pentru podea mă gândeam la acest lucru: http://www.synersol.fr/
Dar, în cele din urmă, indiferent de izolație, nu-mi spune care este sistemul de încălzire cel mai ieftin și / sau cel mai bun de performanță?! Imaginați-vă cea mai bună casă izolată pe care o puteți și imaginați-vă aceeași casă cu diferite tipuri de încălzire (gaz, pompă de căldură, bușteni, pelete etc.), în cele din urmă ce tip de încălzire v-ar costa cel mai ieftin pentru a încălzi acest lucru Casă ?!

Ahmed a scris:...
Pe jurnalele comprimate, două observații:
- dacă doriți un dispozitiv relativ automat, ar fi mai bine să începeți cu o sobă cu peleți; prețul combustibilului comparativ cu caloriile trebuie să fie aproape și soluțiile există.
- timpul de ardere al buștenilor comprimați (sau densificați) variază în funcție de volum și compoziție: multe bușteni sunt rotunzi (extrudiți continuu), alții sunt (mai mult sau mai puțin!) în formă de calisson și mai mari (presați) alternativ); buștenii proiectați pentru a avea o durată lungă de timp sau „buștenii nocturni” sunt fabricați din scoarță și se ard lent, fără a produce multă căldură ...
...

De asemenea, cred că aragazul cu peleți oferă avantaje semnificative în ceea ce privește automatizarea, rămâne de văzut dacă aceste avantaje nu sunt plătite „la un preț ridicat” (cerând un consum mai mare)?!


Obamot a scris:...
Astfel, întâlnim în mod regulat soluția „sobă de masă”, care poate fi construită singură într-o săptămână, cu un cost material între 1 și 2 de euro. Interesant cu atât mai mult când aveți un „depozit” de lemn nu departe ...

Ceea ce numiți „sobă de masă” (având în vedere argumentul dvs. referitor la „depozitul de lemne”) este soba de bușteni „normală”?! Aceste sobe sunt (după știința mea) de dimensiuni mici, ceea ce înseamnă că trebuie să reîncărcați regulat și să transformați buștenii în chibrituri ... nu grozav ...

Obamot a scris:...
2) Este sigur că o soluție hibridă este viitorul, dar lipsește din panou: cum ar fi posibilitatea de a porni arderea de la distanță prin telefonul mobil, așa cum a propus Viessmann și alți 4 sau 5 furnizori (Sunt în stadiul de prospectare a informației și nu intenționez să găsesc o soluție „economică” atât de „ușor”, vom vedea ...). O rezistență electrică simplă care își extrage energia dintr-o baterie (pentru siguranță) poate declanșa un incendiu și este ușor de programat ... (Dar dispozitivul trebuie protejat de căldura focarului central, pentru a nu fi distrus de temperaturile ridicate de ardere!)

Am un prieten care are deja un aragaz care pornește singur (conectat la 230V rezistența dă foc la pelete la momentul dorit).
Pe de altă parte, soluția "hibridă" ar fi cuplarea sobei cu o pompă de căldură care ar prelua în cazul opririi sobei (și care ar fi, prin urmare, ușor de programat)

Obamot a scris:Aragazul de masă este cu atât mai mult în „ținta” mea, cu cât contez datorită unui termosifon, pentru a crea un volum destul de mare de apă caldă menajeră (casa de oaspeți) și, în cazul acestui fir, Neonavy ar putea folosi ideea (?) de a vă încălzi piscina.

MDR
Presupui că toată lumea știe abrevierile și jargonul tău! ... Nu știu ce vrei să spui prin „termosifon” și nici ce înseamnă ECS !!!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 16/03/16, 10:45

NeonavyTu scrie:
De asemenea, cred că aragazul cu peleți oferă avantaje semnificative în ceea ce privește automatizarea, rămâne de văzut dacă aceste avantaje nu sunt plătite „la un preț ridicat” (cerând un consum mai mare)?!

Nu, nu din punct de vedere al consumului, ci din punctul de vedere al prețului pe calorie ...

Mai departe:
Mi-e greu să-mi imaginez că „peletele” sunt mai scumpe pentru că (în mod normal) sunt doar deșeuri de lemn ... Și la nivel caloric ceea ce este cel mai eficient: buștenul (care generează tăciuni) sau pelete (care generează flacără)?

Pentru că îți lipsește imaginația!
Petrolul, cărbunele, gazul, uraniul sunt, de asemenea, deșeuri! Buștenii sunt puțin prelucrați, ceea ce nu este cazul peletelor, dar baza prețului nu este acolo, este mai presus de toate o chestiune de considerente comerciale; vânzătorul își pune pur și simplu această întrebare: având în vedere avantajele peletei, cât este dispus să plătească un client pentru alte energii cu facilități comparabile, știind că nu poate stabili o comparație ușoară, deoarece eu au posibilitatea de a tulbura apele prin alte considerente suplimentare (ale stilului de combustibil „ecologic”, bun pentru planetă sau alte prostii ...).
De asemenea, trebuie luat în considerare faptul că producătorii de pelete sunt mult mai puțin numeroși decât producătorii de bușteni ...

Voi răspunde la câteva dintre întrebările tale, pentru a merge mai departe Obamot:
O sobă de masă funcționează foarte diferit de o sobă clasică: căldură ridicată, cu un combustibil care face puiețe mici, oprind apoi arderea și eliberarea treptată a căldurii prin inerția masei (minim 1,5T).
Termosifon: sistem conceput pentru a permite circulația verticală (cel puțin parțial) a fluidului de transfer de căldură de la cazan la radiatoare prin simpla redare a diferenței de temperatură care generează o diferență de densitate.
ACM: apă caldă menajeră (una dintre cele două funcții posibile ale unui cazan, de unde distincția).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 309