Sfaturi de încălzire pentru convertirea garajului în locuințe

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Obamot » 16/03/16, 15:39

@ Ahmed și tuturor:
- Pentru aragazul cu masă, dacă ȘEMINEUL este mic, înseamnă că este de 3 ori mai eficient! Busteni, folosește de 3 ori mai puțin - ca combustibil - decât peletele așa cum am înțeles. Motiv pentru care necesită o vatră de numai 60cm x 60cm x 60cm (există unele cu focare mai mari, dar este mai bine o vatră mică pentru un tiraj bun din ceea ce înțeleg eu ...). Cu 1 până la 2 focare care durează 1 până la 2x1,5 ore pe zi, este suficient pentru a încălzi clădirea ...

Asociat cu o fereastră dublă ETI + bine fabricată și obloane termice, este într-adevăr FOARTE economic în utilizare. Dar am aceeași problemă ca Neonavy, aș dori - de exemplu - o „sobă cu peleți în masă programabilă”, dacă este posibil, în autoconstrucție, în care pot pune și bușteni când sunt acolo ... ^^


@ Neonavy și tuturor:

PAC (pompă de căldură)
- Ideea sobei de masă ITE + este exact acolo pentru a face fără o pompă de căldură ...! O_ °
- Diferența dintre o sobă cu masă și o sobă simplă cu peleți este beneficiul inerției sobei cu masă care cântărește 2T: deoarece cu un vârf la aprox. 1'200 ° C în interior - această temperatură nu este disipată, ci acumulată și apoi redifuzată încet mai mult de o zi - aproape toată căldura este utilizată pentru a încălzi cadrul, astfel încât excesul de căldură nu este evacuat în fumul, deoarece fumul care iese din circuit este la o temperatură relativ scăzută!

- Pentru piscină, ideea din postarea mea a fost să o fac „un element al decorului”, făcându-l să pătrundă din exterior, spre interiorul clădirii actuale (nu m-am exprimat prost? în loc să o „ascunzi”, dar depinde de tine dacă preferi să arăți grădina .... de ce nu ... observă că grădina nu este verde timp de cel puțin 4 luni pe an.)

Sub acoperiș:
- Pentru a izola un "luminator" pe care l-aș lăsa, iluminarea cu LED de un proiector de 10W este suficientă pentru o baie și nu rămânem acolo mult timp, așadar cheltuieli foarte mici.
- Panourile sandwich sunt conductoare electric, aveți dreptate, trebuie să vă feriți de ele, este inutil. Mai mult, dacă este vată de sticlă în ea, după 30 de ani este gătită / distrusă. Să spunem că 300mm sub acoperiș (posibil în strat dublu încrucișat de 150mm, dar care dublează lucrările de instalare) corespunde mai bine cu 200mm de panouri LDV de pe fațadă (pentru că în sub-acoperiș punem întotdeauna puțin mai mult)! Dar atenție: protecția este necesară cu salopete, cizme, mănuși și ochelari ... Cea mai bună alegere pentru acoperiș este vată de celuloză, amha (în umila mea părere). Indiferent ce alegi, nu uita de bariera de vapori (un fel de hârtie kraft integrată cu vată minerală dacă asta rămâne alegerea ta)

Construcție în mai multe etape
- Rețineți că, dacă faceți lucrările în mai multe etape, va trebui să opriți izolația fațadei de la piscină și garaje! Altfel vei izola 2x. Și nu profitați de ocazie pentru a face ITI (izolație termică interioară) în aceste locuri, altfel veți ucide beneficiul unei bune ITE (izolație termică exterioară). Aș spune că cel mai bun pariu, dacă doriți să o faceți în mai multe etape, ar fi cel puțin să urcați pe pereți, pentru că astfel ați putea finaliza ITE dintr-o singură dată și ar fi eficient până la etapa următoare și dincolo ... .

Proiectare joncțiune cu fundații
- Pentru riscul de inundații pe izolație - aș pune în joncțiune cu solul - panouri din PE (polistiren extrudat în loc de panouri din lână de piatră) la o înălțime de cel puțin 1m, așa ai fi liniștit. Deoarece cea mai mică înmuiere în apă a panourilor din lână de sticlă și este distrusă (la fel și pentru acoperiș). În orice caz, este mai bine în toate cazurile să asigurați o îmbinare cu un material rezistent la putrezire! Cel mai bun lucru este să excavăm peretele frontal peste 50cm, să gudronăm apoi să punem o centură de Delta MS, care va face joncțiunea cu o bandă de 1m de PE, pe care se va naște vata de stâncă. Pentru joncțiunea dintre Delta MS și PE, habar n-am cum să o fac, poate un dop de nisip între sol vegetal și PE .... Pentru a fi protejat cu un mortar de tipul care ar extinde tencuiala fațadei ...? Însă tencuiala de fațadă trebuie să fie etanșă sub îmbinare, acordați atenție finisajelor! Motiv pentru care punerea a 1m de PE va proteja panourile din lână de piatră!

- Vata minerală (sticlă sau piatră) are avantajul de a fi cea mai ieftină, dar necesită precauții în utilizare și aplicare. Este un material pe care nu-l mai recomand în interior, de la scandalul azbestului (chimistul nostru ne-a spus că este mai bine să aplicăm principiul precauției ... După ce fiecare face ceea ce vrea ...)

- Dacă doriți să blocați iluminarea naturală a acoperișului (raționamentul dvs. este corect) și să-l înlocuiți cu ferestre, ar fi bine, de asemenea, să contați cu obloane termice ... (100 mm de PE în obloane care trebuie să se închidă ermetic) și, bineînțeles, termopan argon pentru ferestrele dvs.

- "basero" este un pic mai puțin bun aragaz de masă tip "aragaz rocker"? Oricum, pentru ca acest tip de încălzire să fie interesant, este mai bine ca șemineul să fie în interiorul casei, deoarece poate fi folosit și pentru încălzire.

- Așa cum am văzut o mașină de construcție, dacă este a ta și excavezi singur piscina, te va costa mai puțin de 50k ..?

- Pentru Synersol, este foarte, foarte bun. Dar spuma poliuretanică - în principiu - este făcută doar pentru a corecta un ITE (realizarea îmbinărilor, umplerea găurilor mici, repararea, totul pentru o utilizare parsimonieră) ... Deci ceea ce aș face este să pun un strat de PE de 150 mm pe podea, apoi un parchet sau un lino pe parchetul OBS. Atunci nu mai aveți nevoie de podea încălzită! (Aveți grijă la garaj și la greutatea vehiculelor, acolo cred că nu ar trebui să puneți niciunul și ar fi complicat cu gropile dvs.). Și încălzirea prin pardoseală necesită întreținere și nu atât de ușor de reparat.
=> ca exemplu, sarcina admisibilă (ca urmare a protecției suprafeței sale printr-un parchet plutitor) pentru panourile din polistiren plasate pe podea este foarte inalt, de ordinul 2T / m2!
http://www.sager.ch/images/upload/Prosp ... _f_753.pdf

Ei bine, asta este o plimbare în sus / în jos - elimină ultimul pod termic - epuizant?! : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 16/03/16, 17:22

ObamotTu scrie:
este mai bine să ai un șemineu mic pentru o imprimare bună așa cum am înțeles-o ...

Soba de rachete de masă are un circuit de schimb foarte dezvoltat, iar viteza gazelor într-o secțiune destul de mică este o parte integrantă a dispozitivului; chiar și-a primit numele din cauza zgomotului caracteristic pe care îl emite.
În cazul mai general al sobelor mai clasice, dar performante, pe care le cunosc bine, nu este ceea ce se cere: o vatră mică, potrivită pentru bușteni de 33 cm, face posibilă atingerea temperaturilor ridicate (pereții acumulatorii refractari din cărămidă contribuie, de asemenea) necesari unei arderi bune. O viteză ridicată a fumului ar fi inadecvată, deoarece ar limita timpul de schimb de căldură pe suprafețele destul de mici observate în general pe acest tip de dispozitiv.

Brasierul este un sistem rudimentar care generează o mulțime de materiale nepurnite, prin urmare, în general ineficiente și, prin urmare, de evitat.

OBS = OSB?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Obamot » 16/03/16, 18:18

Și invers:

OBS => ОСБ (rusă) => OSB ploče (sârbă) care înseamnă OSB (Oriented Strand Board) în engleză.
De ce ucraineanul se poate simți străin la Kiev, în timp ce americanul se simte ca acasă acolo?

Dar acolo ne deșurubăm (am de gând să beau un Кока-Кола ...)
Dernière édition alin Obamot 16 / 03 / 16, 18: 33, editate 3 ori.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 16/03/16, 18:22

Ici, suntem în Franța, domnule, și ni se cere să vorbim engleza, ca toți ceilalți! :P
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de neonavy » 18/03/16, 21:17

Ahmed a scris:Petrolul, cărbunele, gazul, uraniul sunt, de asemenea, deșeuri! Buștenii sunt puțin prelucrați, ceea ce nu este cazul peletelor, dar baza prețului nu este acolo, este mai presus de toate o chestiune de considerente comerciale; vânzătorul își pune pur și simplu această întrebare: având în vedere avantajele peletei, cât este dispus să plătească un client pentru alte energii cu facilități comparabile, știind că nu poate stabili o comparație ușoară, deoarece eu au posibilitatea de a tulbura apele prin alte considerente suplimentare (ale stilului de combustibil „ecologic”, bun pentru planetă sau alte prostii ...).
De asemenea, trebuie luat în considerare faptul că producătorii de pelete sunt mult mai puțin numeroși decât producătorii de bușteni ...

Ok, am înțeles: bușteni = bine; peleta = nu e bine! ;-)
Apare apoi o altă întrebare: putem face o sobă (consumând pelete) un cazan pentru alimentarea caloriferelor, dar nu putem face din șemineu un cazan (consumând bușteni) care îndeplinește aceleași funcții?! Bănuiesc că trebuie să existe sobe care consumă bușteni, dar care este dimensiunea maximă a buștenilor utilizați?

Ahmed a scris:Termosifon: sistem conceput pentru a permite circulația verticală (cel puțin parțial) a fluidului de transfer de căldură de la cazan la radiatoare prin simpla redare a diferenței de temperatură care generează o diferență de densitate.

Dar pentru ca acesta să funcționeze este imperativ ca cazanul să fie sub nivelul radiatoarelor?!

Într-o altă zonă, pentru aceeași dimensiune, care este diferența de preț între geamurile duble și triple? Există o mare diferență de eficiență?

Obamot a scris:Ideea cuptorului cu masă ITE + este exact acolo pentru a face fără o pompă de căldură ...! O_ °

da, dar nu mă văd făcând un flambé în mijlocul verii doar pentru a încălzi rezervorul de apă caldă.

Obamot a scris:Diferența dintre o sobă cu masă și o sobă simplă cu peleți este beneficiul inerției sobei cu masă care cântărește 2T: deoarece cu un vârf la cca. 1 ° C în interior - această temperatură nu este disipată, ci acumulată și apoi redifuzată lent mai mult de o zi - aproape toată căldura este utilizată pentru a încălzi cadrul, astfel încât excesul de căldură nu este evacuat în fumul, deoarece fumul care iese din circuit este la temperatură relativ scăzută!

Imi pot imagina ca o astfel de soba trebuie sa fie destul de voluminoasa si pentru a fi eficienta ar trebui sa fie asezata in mijlocul casei (nu stiu daca exista o astfel de soba cu un circulator de apa pt. căldură difuză în toate încăperile) ceea ce nu este super estetic / practic.

Obamot a scris:Pentru piscină, ideea din postarea mea a fost să o fac „un element al decorului”, făcându-l să pătrundă din exterior, spre interiorul clădirii actuale (mi-am greșit greșeala? să o „ascunzi”, dar depinde de tine dacă preferi să arăți grădina .... de ce nu ... reține că grădina nu este verde cel puțin 4 luni pe an.)

o piscină este drăguță, dar „nu trăiește” („decorul” este întotdeauna același), în plus, în proiectul meu (favorizând izolarea piscinei la expunerea la soare) este mai frumos văzând o grădină înflorind decât o piscină „statică” (inevitabil petrecem mai mult timp într-o grădină decât într-o piscină).

Obamot a scris:Pentru a izola un "luminator" pe care l-aș lăsa, iluminarea cu LED de un proiector de 10 W este suficientă pentru o baie și nu rămânem acolo mult timp, așa că sunt foarte mici.

în acest caz este mai mult pentru o chestiune de estetică decât de consum: lumina naturală este întotdeauna mai frumoasă și mai plăcută decât lumina artificială (oricât de puternică ar fi).

Obamot a scris:Panourile sandwich sunt conductive, ai dreptate, trebuie să te ferești de ele, este inutil. Mai mult, dacă este vată de sticlă în ea, după 30 de ani este gătită / distrusă. Să spunem că 300mm sub acoperiș (posibil în strat dublu încrucișat de 150mm, dar care dublează lucrările de instalare) corespunde mai bine cu 200mm de panouri LDV de pe fațadă (pentru că în sub-acoperiș punem întotdeauna puțin mai mult)! Dar atenție: protecție necesară cu salopete, cizme, mănuși și ochelari ... Cea mai bună alegere pentru acoperiș este vată de celuloză, amha (în umila mea părere). Indiferent ce alegeți, nu uitați de bariera de vapori (un fel de hârtie kraft integrată cu vată minerală dacă aceasta rămâne alegerea dvs.)

Panourile au fost schimbate cu maxim zece ani în urmă.
Nu lucrarea de instalare pentru un strat dublu de 150 mm încrucișat) ar fi o problemă pentru mine, dar costul ... Pe de altă parte, din păcate, am evitat abrevierile !!! ce este LDV?!
Pe ce parte este „cu abur”? Partea acoperișului sau partea interioară?

Obamot a scris:Rețineți că, dacă faceți lucrările în mai multe etape, va trebui să opriți izolația fațadei la nivelul piscinei și garajelor! Altfel vei izola 2x. Și nu profitați de ocazie pentru a face ITI (izolație termică interioară) în aceste locuri, altfel veți ucide beneficiul unui bun ITE (izolație termică exterioară). Aș spune că cel mai bun pariu, dacă doriți să o faceți în mai multe etape, ar fi cel puțin să urcați pe pereți, pentru că astfel ați putea finaliza ITE dintr-o singură încercare și ar fi eficient până la etapa următoare și dincolo ... .

ok, asta e notat ... cred că voi începe cu izolația acoperișului (mai ușor de accesat, atâta timp cât fațada este încă o ușă mare de metal și nu există podea construită în interior), plus că nu am nevoie de autorizație de construire pentru a face acest lucru (spre deosebire de extensii). Pe de altă parte, cred că voi avea izolația exterioară făcută de un profesionist pentru că mi-e teamă să nu fac ceva prost și se va face mai repede.
Deci, pentru moment (și în ordine) planific micile modificări ale acoperișului, izolația acoperișului, extensiile, izolația exterioară, apoi solul ... Pe de altă parte, apare o întrebare pentru sol (care nu au neapărat de-a face cu izolația): pentru moment este o „placă subțire” de beton care acoperă interiorul garajului, mă tem că nu va suporta greutatea peretelui de susținere pentru a face podelele ... Cum se face ?! ... sparge placa pentru a face noi fundații pe toată lungimea peretelui? a rupt placa doar în anumite puncte pentru a pune știfturi de beton acolo pentru a sprijini IPN-urile pentru a sprijini podeaua ?! ... Oricum, cred că voi vedea asta cu arhitectul.
În ceea ce privește riscul de inundații, trebuie să am șanse mai mari să câștig loteria! ;-) deoarece garajul este pe un „fund” mic, ar fi nevoie de un potop demn de Noe pentru a risca pe această parte (doar creșterea nivelului apei subterane ar risca să inunde groapa / pivnița, dar nu există riscul ca acesta să se ridice la nivelul solului, deoarece există multe sisteme de drenaj / drenaj în jurul garajului.
Și oricum, așa cum intenționez să numesc un profesionist (tocmai pentru toate aceste mici „detalii”) cred că va fi mai bine plasat să mă sfătuiască.

Obamot a scris:Dacă doriți să condamnați iluminatul natural al acoperișului (raționamentul dvs. este corect) și să-l înlocuiți cu ferestre, ar fi bine, de asemenea, să contați cu obloane termice ... (100 mm de PE în obloane care trebuie să se închidă ermetic) și bineînțeles geam termopan argon pentru ferestrele dvs.

Având în vedere locația ferestrei „mari” a golfului (la primul etaj), dimensiunea și „dificultatea de acces”, am mici probleme să-mi imaginez că pot pune obloane pe el.

Obamot a scris:„basero” este mai puțin bine un aragaz masiv de tip „aragaz rocker”? Oricum pentru ca acest tip de încălzire să fie interesant, este mai bine ca șemineul să fie în interiorul casei, deoarece poate fi folosit și pentru încălzire.

Aceasta este o remarcă interesantă, dar nu cred că este fezabilă deoarece circulația apei într-o piscină necesită un debit semnificativ care impune (pentru a evita dăunarea acestui flux în timp ce maximizează schimbul de căldură) număr mare de țevi și, prin urmare, cameră ... În plus, intenționez să fac o terasă detașabilă (din lemn) și, prin urmare, este mai bine să scufundați încălzirea lemnului în interior.

Obamot a scris:Așa cum am văzut o mașină de construcție, dacă este a ta și excavezi singur piscina, te va costa mai puțin de 50k ..?

nu este a mea, tatăl meu chemase să evacueze apa de ploaie și să o scurgă. Acestea fiind spuse, estimarea pe care am primit-o pentru piscină presupunea că gaura fusese deja făcută ... Este un sol destul de ușor de lucrat, nu este imposibil să scriu singură gaura cu brațele mele ;-)

Obamot a scris:cu titlu de exemplu, sarcina admisibilă (după protejarea suprafeței sale de un parchet plutitor) pentru panourile din polistiren plasate pe podea este foarte inalt, de ordinul 2T / m2!

Este într-adevăr foarte impresionant ... așa că ar trebui să pun acest „Sagex” pe pământ (și și pentru izolația exterioară?)? ai idee despre prețul pe m2?

Ahmed a scris:Brasierul este un sistem rudimentar care generează o mulțime de materiale nepurnite, prin urmare, în general ineficiente și, prin urmare, de evitat.

Bănuiesc că nu este un sistem de încălzire „ideal” (motiv pentru care intenționam să îl folosesc doar din când în când), dar are avantajul de a fi practic, ușor și rapid de instalat. implementat.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de Ahmed » 18/03/16, 21:55

... dar nu poți transforma un șemineu într-un cazan (consumând bușteni) care îndeplinesc aceleași funcții?! Bănuiesc că trebuie să existe sobe care consumă bușteni, dar care este dimensiunea maximă a buștenilor utilizați?

Au existat (și poate încă) sisteme care au fost instalate în hornuri deschise, capabile să încălzească un circuit de încălzire a apei, dar acestea sunt instalații ineficiente.
Dimensiunea maximă a buștenilor ar trebui să fie de aproximativ 60 cm, dar acest lucru nu este un optim în ceea ce privește combustia, așa cum am spus mai sus.
Dar, pentru ca acesta să funcționeze, este imperativ ca cazanul să fie sub nivelul caloriferelor?!

este un lipici! Toate instalațiile pe care le-am văzut (erau foarte frecvente în trecut) se aflau în subsol și cred că aceasta este o condiție de bună funcționare: este probabil imperativ să ai o coloană de apă caldă bună pentru " trageți "întregul circuit. Oricum, trebuie să existe o diferență notabilă între punctul înalt și cel inferior, orizontal (sau aproape), este mai bine să uităm ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de dede2002 » 19/03/16, 14:08

neonavy a scris:Ok, am înțeles: bușteni = bine; peleta = nu e bine! ;-)
...

Ar fi indicat să fii mai nuanțat ... : Wink:

Peleta este un substitut pentru petrol, fabricat din lemn.
Oferă același confort ca gazul sau petrolul, o reglare precisă și rapidă, programabilă după dorință (chiar și de la distanță).
Arderea este mai ușor de controlat (cu o mașină mai complicată) decât cea a lemnului, în principiu randamentul trebuie să fie mai bun și emisiile mai mici.
Este lemn, cu valoare adăugată mai locală dacă este posibil (uscare, comprimare) și nu este realizat cu gaz sau electricitate (!).
Transportul cu camionul este mai puțin periculos decât cel al gazului sau petrolului, un camion cu pelete care se răstoarnă este ușor de ridicat.
Transportul cu camionul este mai puțin poluant decât cel al lemnului, comparativ cu kWh-ul transportat.

Lemnul este o muncă mai fizică, dar este mai ușor de transportat și depozitat, nu necesită electronică sau mecanică avansată, dar necesită stocare a căldurii. Masa unei sobe de masă joacă același rol ca rezervorul tampon (acumulator) al unui sistem de încălzire centrală, cu marele avantaj că poate depăși 100 ° fără pericol.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de neonavy » 25/03/16, 11:34

bonjour,
Nu ați răspuns la una dintre întrebările mele:
Care este diferența de preț și eficiență pentru o suprafață egală între geamurile duble și triple?

În plus, mi-ați spus despre meritele izolației exterioare, dar am câteva detalii (mai jos) care mă deranjează și pentru care aș dori să am câteva detalii despre cum să le rezolv?
Imagine
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de dede2002 » 25/03/16, 14:37

hi,

Geamul dublu actual "Ar-FE" (argon + emisivitate scăzută) are o pierdere de căldură de 1.1 Watt pe metru pătrat și pe grad.
Geamurile triple sunt în jur de 0.7 W * m2 * °.
Diferența este de aproximativ 0.4 W * m2 * °, pentru că este interesant pentru o minergie sau o casă pasivă, ar fi necesar să se facă calculul în comparație cu celelalte pierderi (pereți, acoperiș etc.).
Desigur, geamurile triple sunt mai grele, deci aveți nevoie de un cadru și balamale mai puternice.

Spre comparație, o singură vitrare lasă să treacă peste 5 W * m2 * °.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38

Re: Sfaturi de încălzire pentru transformarea unui garaj într-o casă




de neonavy » 26/03/16, 00:18

dede2002 a scris:hi,

Geamul dublu actual "Ar-FE" (argon + emisivitate scăzută) are o pierdere de căldură de 1.1 Watt pe metru pătrat și pe grad.
Geamurile triple sunt în jur de 0.7 W * m2 * °.
Diferența este de aproximativ 0.4 W * m2 * °, pentru că este interesant pentru o minergie sau o casă pasivă, ar fi necesar să se facă calculul în comparație cu celelalte pierderi (pereți, acoperiș etc.).
Desigur, geamurile triple sunt mai grele, deci aveți nevoie de un cadru și balamale mai puternice.

Spre comparație, o singură vitrare lasă să treacă peste 5 W * m2 * °.


Ok, mulțumim pentru informațiile de eficiență, dar care este diferența de preț pe m2?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 340