Proiect Terminal Științific, Casa de Responsabilitate Ecologică: recuperarea apei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Harchi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/03/16, 08:57

Proiect Terminal Științific, Casa de Responsabilitate Ecologică: recuperarea apei




de Harchi » 11/03/16, 09:50

buna noapte buna

În prezent sunt în terminalul științific în știința ingineriei. Ca parte a proiectului, lucrez la proiectarea unei case eco-responsabile și în acest proiect, lucrez la recuperarea apei.

Profesorii ne-au dat o foaie de sarcini. Trebuie să mă ocup de recuperarea apei de ploaie, să o simulez, să aleg un mod de recuperare, să calculez cantitatea de apă recuperată într-un anumit timp. Dar nu urmăresc aceste obiective.
Pentru început, am făcut diferite simulări pentru a colecta apa de ploaie, chiar am calculat rezervorul de care aveam nevoie pentru casa noastră experimentală și chiar am făcut o diagramă a precipitațiilor din orașul nostru. Așa că mi-am dat seama că la un moment dat nu era suficientă ploaie pentru a satisface nevoile de apă ale familiei noastre imaginare. Așa că m-am gândit la un sistem de recuperare a apei gri, a apelor reziduale (apa de la duș, mașină de spălat vase ...) pentru diferite utilizări. Așa că am găsit, de exemplu, un sistem de filtrare care curăță aceste ape: ultra-fixare prin membrane. Așa că i-am spus profesorului despre asta, sunt de acord cu mine.

Înainte de a putea face cele câteva simulări ale acestui sistem, am vrut să fac un experiment cu una sau mai multe filtrări. De aceea, vă întreb dacă este fezabil să faceți un mic model de filtrare "foarte puternic" pentru a ajunge eventual la o filtrare în care substanțele mai mari de 0.0005 mm sunt oprite. Ca și în cazul acestei tehnici: http://www.aquae.fr/le-recyclage-des-eau-grises.html
În plus, am văzut sisteme de casă cu mai multe etape de filtrare realizate din nisip și cărbune. De asemenea, îmi amintesc că am făcut unele filtrări în chimia fizicii cu cărbune.

Deci, îmi puteți spune dacă este deja o idee bună (având în vedere că proiectele vor fi finalizate în mai puțin de trei luni), dacă este fezabil să faceți un model mic sau doar unul sau mai multe experimente.
Dacă aveți întrebări, recomandări sau chiar critici, aș rămâne deschis oricărei discuții.

Mulțumesc,
Harchi.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13701
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: Proiectul Terminalului Științific, Casa Eco-responsabilă: recuperarea apei




de izentrop » 11/03/16, 12:10

bonjour,
Deja, oferiți toalete uscate și educație pentru ocupanți pentru a nu o risipi.
Câți locuitori, toalete standard, căzi și piscine în casa dvs. model?
0 x
Harchi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/03/16, 08:57

Re: Proiectul Terminalului Științific, Casa Eco-responsabilă: recuperarea apei




de Harchi » 11/03/16, 16:25

În casa mea sunt trei persoane, doi adulți și un adolescent. Am luat marcajul unei cabine de lemn de 9 m². Pentru a-l face mai coerent, am luat deci inițiativa de a pune trei camere în casa noastră.
Cele trei camere sunt o baie (o cadă și o toaletă), o cameră de zi și o sală de muzică pentru a trata subiectul unuia dintre camarazii mei. Nu am definit tipul de toaletă folosit. Și nu există piscine în grădina noastră care nu are încă limită dacă trebuie să „construim” pe ele.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126