Noua fișă tarifară 2006 pentru Utopia

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

de Cuicui » 01/02/06, 22:46

Cu alte cuvinte, interesul sistemului nu constă în îmbunătățirea calorică oferită de H2, ci în faptul că adăugarea de H2 modifică caracteristicile combustibilului și permite o combustie mai completă.
Este ca injecția de puțină apă: aportul caloric nu este îmbunătățit, dimpotrivă, deoarece apa nu arde, dar acest lucru îmbunătățește condițiile de ardere a combustibilului, prin urmare eficiență mai bună a motorului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

de lau » 01/02/06, 22:51

Benoit- a scris:Dacă SUA se întoarce la vechile moduri bune, este pentru că nu prea au o alternativă la petrol, nu?


Mai ales că multe invenții revoluționare au fost cumpărate de companiile petroliere :!: Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

de Christophe » 01/02/06, 22:56

Cuicui a scris:Cu alte cuvinte, interesul sistemului nu constă în îmbunătățirea calorică oferită de H2, ci în faptul că adăugarea de H2 modifică caracteristicile combustibilului și permite o combustie mai completă.
Este ca injecția de puțină apă: aportul caloric nu este îmbunătățit, dimpotrivă, deoarece apa nu arde, dar acest lucru îmbunătățește condițiile de ardere a combustibilului, prin urmare eficiență mai bună a motorului.


Exact! Cu excepția cazului în care, bineînțeles, eficiența celebrelor electrolize este mult îmbunătățită sau chiar supraunită (ar fi nevoie de o eficiență de ordinul a 300% pentru a rula un motor într-o buclă) ... dar hei, să nu ne întoarcem prea mult ...

Prin urmare, injecția cu apă Pantone este mai favorabilă .... după părerea mea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

de NLC » 01/02/06, 23:09

Cuicui a scris:Cu alte cuvinte, interesul sistemului nu constă în îmbunătățirea calorică oferită de H2, ci în faptul că adăugarea de H2 modifică caracteristicile combustibilului și permite o combustie mai completă.
Este ca injecția de puțină apă: aportul caloric nu este îmbunătățit, dimpotrivă, deoarece apa nu arde, dar acest lucru îmbunătățește condițiile de ardere a combustibilului, prin urmare eficiență mai bună a motorului.


Exact Cuicui, îl văd așa.

Econologie: Nu vreau să lupt, dar cred că te înșeli și calculul tău este prea simplist. Faceți calcule atunci când nu cunoașteți influența pe care o poate avea gazul pe care îl aducem asupra arderii.

Uită-te la panton: Ce se întâmplă cu adevărat? Nimeni nu știe cu adevărat și totuși se întâmplă ceva. Și putem asocia calculele cu pantone? Nu că știu :?
0 x
clac
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 30/01/06, 21:33
Locul de amplasare: Charente Maritime

re

de clac » 02/02/06, 20:00

nlc a scris:
Cuicui a scris:Cu alte cuvinte, interesul sistemului nu constă în îmbunătățirea calorică oferită de H2, ci în faptul că adăugarea de H2 modifică caracteristicile combustibilului și permite o combustie mai completă.
Este ca injecția de puțină apă: aportul caloric nu este îmbunătățit, dimpotrivă, deoarece apa nu arde, dar acest lucru îmbunătățește condițiile de ardere a combustibilului, prin urmare eficiență mai bună a motorului.


Exact Cuicui, îl văd așa.

Econologie: Nu vreau să lupt, dar cred că te înșeli și calculul tău este prea simplist. Faceți calcule atunci când nu cunoașteți influența pe care o poate avea gazul pe care îl aducem asupra arderii.

Uită-te la panton: Ce se întâmplă cu adevărat? Nimeni nu știe cu adevărat și totuși se întâmplă ceva. Și putem asocia calculele cu pantone? Nu că știu :?
nlc cuicui lau Merg cu tine pe aceeasi cale dar din pacate pentru christophe nu este cu noi asa ca rabdarea drumul poate fi lung (4 luni in viata nu este nimic) vom vedea A +
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

de abyssin3 » 02/02/06, 20:30

Este, de asemenea, părerea mea: faptul de a amesteca mai mulți combustibili aduce adesea avantaje și puține dezavantaje, de exemplu, amestecul Kerosen / HVB 50/50 se transformă remarcabil de bine.

Acum este adevărat această latură pe scară largă mediu, kitul HVB ​​este câștigător la același preț.

@Eco
Trebuie să fii conștient de un lucru, este că (mi se pare), bateria se încarcă constant, prin centura alternatorului care se rotește continuu. Deci, dacă o încărcăm pentru nimic, aceasta înseamnă o pierdere de energie. dar dacă îl descărcăm inteligent, astfel încât să nu se încaseze pentru prune, optimizăm randamentul global, chiar dacă este răsucit ...
În orice caz, un lucru este sigur, este că centura alternatorului se rotește tot timpul și pune o tensiune (deci consum) pe motor.

Vă sugerăm să ne alăturăm și să avem un test serios pe site pentru a experimenta.


Sunt gata să-mi pun vehiculul la dispoziție (condițiile de văzut). Am avut în vedere să fac un dopaj cu apă, dar hei ... de ce nu :-p
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

de NLC » 02/02/06, 20:40

Clac : Arrow: Pentru informații din partea mea și împreună cu alte câteva, facem sistemul noi înșine. Aruncați o privire la subiectul „electroliză îmbunătățită” în secțiunea „Sfaturi pentru consumul mai mic de motoare speciale”

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

de abyssin3 » 02/02/06, 20:41

Clac : Arrow: Pentru informații din partea mea și împreună cu alte câteva, facem sistemul noi înșine. Aruncați o privire la subiectul „electroliză îmbunătățită” în secțiunea „Sfaturi pentru consumul mai mic de motoare speciale”

A fost și întrebarea pe care mi-am pus-o ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

de Christophe » 02/02/06, 20:48

nlc a scris:Econologie: Nu vreau să lupt, dar cred că te înșeli și calculul tău este prea simplist. Faceți calcule atunci când nu cunoașteți influența pe care o poate avea gazul pe care îl aducem asupra arderii.



Ei bine, nu am spus că sunt simple în introducere, nu? Dar cel puțin sunt corecte pe baza unei electrolize a apei care produce H2 ... deoarece raționamentul lui Moreau care vorbește în litri de gaz nu valorează deloc!

: Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

de NLC » 02/02/06, 20:53

Dar calculați aportul de energie al H2, în timp ce scopul este mai degrabă îmbunătățirea arderii combustibilului original, este diferit, nu poate fi calculat așa.

Uită-te la pantonul în care crezi: nivelul de energie, ce aducem? Nu prea mult, abur uscat la temperatură ridicată.
Și totuși funcționează!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186