Astronomia: cucerirea spațiului și ultimele știri de la stele

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de Christophe » 07/02/18, 11:07

Da, am înțeles corect ... dar totuși titlul poate fi confuz ...

Sunt de acord cu exemplul tău DAR când vorbim despre tehnologia umană (diferită deci de biologie unde omul este doar un spectator ... sau distrugător, dar asta nu este dezbaterea) și spunem „ plus XXX du monde "performanțele din trecut ar trebui luate în considerare pentru că omul este creatorul tehnologiei mai mult decât al biologiei ... nu? Mă pierd sau ce? : Mrgreen:

Pe scurt, altfel videoclipul este interesant, mai ales telemetria vitezei și aterizarea verticală a celor 2 boostere! Arata ca imagini dintr-un film SF! Sincronizează mai mult! Waaaw !! :şoc:

Începe aici:



În această privință, cum pot ajunge impulsurile în poziția corectă după separarea lor? Prin frecare?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de Christophe » 28/03/18, 11:44

În curând:



Ador precizia „zonei de predicție” : Cheesy:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de izentrop » 02/04/18, 09:00

S-a terminat : Mrgreen:
Stația spațială chineză Tiangong-1 a fost în cele din urmă distrusă la nivel mondial când a reintrat în atmosferă luni în jurul orei 0:15 GMT deasupra părții centrale a Pacificului de Sud. https://www.lci.fr/sciences/crash-de-la ... 76416.html
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de moinsdewatt » 16/05/18, 21:08

Unul dintre cele mai strălucitoare quaze din Univers a fost descoperit

de Brice Louvet 16 mai 2018,

O echipă de astronomi anunță descoperirea celei mai strălucite găuri negre cunoscute în Univers, descriind-o ca un monstru care devorează o masă echivalentă Soarelui nostru la fiecare două zile.
............

http://sciencepost.fr/2018/05/lun-des-q ... decouvert/
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de moinsdewatt » 07/07/18, 13:00

Un videoclip sintetic care explică viitoarea coliziune dintre galaxia noastră și galaxia Andromeda în 4-5 miliarde de ani:
https://sciencepost.fr/2018/07/la-voie- ... d-dannees/

Andromeda însăși este rezultatul unei coliziuni de galaxii acum 3 miliarde de ani:

Galaxia spirală Andromeda a fost structurată în urmă cu mai puțin de 3 miliarde de ani, în urma unei coliziuni majore între două galaxii. În orice caz, este ceea ce relevă un studiu recent bazat pe simulări pe calculator. Vecinul nostru cosmic ar fi astfel mai tânăr decât planeta noastră.

https://sciencepost.fr/2018/02/galaxie- ... une-terre/
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de izentrop » 07/07/18, 23:56

Observatorul din Paris a efectuat simulări ceva mai precise mi se pare https://www.obspm.fr/la-formation-de-la-galaxie.html



Cultura Franței și-a dedicat un program https://www.franceculture.fr/emissions/ ... -mars-2018

Andromède se îndreaptă spre noi la 120 km / secundă.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de moinsdewatt » 09/07/18, 22:03

Părerile Ceresului pe orbită joasă

De Joël Ignasse în data de 05.07.2018 Scienceetavenir

Sonda Dawn în orbită în jurul planetei pitice a manevrat să coboare la 35 de kilometri de suprafața Ceresului. Imaginile pe care le surprinde sunt cele mai detaliate realizate vreodată.

Imagine

https://www.sciencesetavenir.fr/espace/ ... sse_125633
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de moinsdewatt » 30/07/18, 18:55

„Este un cadou de la natură”: un fotograf reușește să combine fulgerul, Marte și eclipsa de Lună într-o singură fotografie

Maxime Verrier urmărea vineri o furtună, când a surprins această fotografie impresionantă a celei mai lungi eclipse lunare din secolul XXI.

Imagine

Unii nu l-au văzut deloc, din cauza norilor. Dar Maxence Verrier a reușit să fotografieze cea mai lungă eclipsă totală de lună, vineri, 27 iulie. Iar vremea rea ​​nu și-a servit clișeul. Vedem fulgere alături de luna roșie, precum și de Marte, care a fost deosebit de vizibil în acea noapte. Pentru Maxence, care împărtășește povestea urmăririi sale sub forma unei serii web, este „fotografia vieții”. Franceinfo l-a pus în discuție pe acest urmăritor de furtuni cu privire la această imagine remarcabilă, realizată în Haute-Loire.

Franceinfo: În ce condiții ați făcut această poză? Sperați să fotografiați eclipsa?

Maxence Verrier: Niciodată nu mi-am imaginat să fac această fotografie! Ne așteptam să putem fotografia eclipsa, dar de la ora 18:200, o acoperire groasă de nori s-a instalat în Rhône-Alpes. Sunt un tracker de furtună în timpul liber. Și cum au anunțat o situație furtunoasă seara, mi-am luat toate echipamentele și am plecat într-o vânătoare care a durat aproximativ XNUMX de kilometri și câteva ore. Am ajuns în sfârșit în Sainte-Sigolène și am dat peste o furtună care începuse de pe Puy-en-Velay și care aluneca rapid spre Valence. Trecând peste masivul Pilat, s-a eliberat de activitatea sa electrică, provocând o mulțime de fulgere, destul de puternice

Am avut o șansă incredibilă, deoarece cerul s-a limpezit să descopăr luna portocalie și Marte în partea sa. Când am văzut că această fotografie iese din spatele corpului camerei mele, am fost uimit. Este fotografia unei vieți. Sunt destul de amețit de acest dar frumos din partea naturii.

Ce adaugă furtuna la această fotografie a eclipsei?

Cred că fotografiile eclipsei, am văzut cu toții mii. Dar puterea furtunii și energia pe care o dezlănțuie alături de acest frumos spectacol al stelelor ne readuc la starea noastră în raport cu universul și lumea. Nu suntem cu adevărat nimic, nu suntem cu adevărat nimic. M-a făcut să mă simt infinit de mică. Există multe lucruri pe care le poți face ca ființe umane, dar nu este nimic în comparație cu spectacolul naturii. Acest lucru este de nedescris.

Cum este pregătită o vânătoare de furtună?

Primul instrument este vremea. Aceasta ne permite să anticipăm perspectiva furtunii și să o urmărim. Ne-am stabilit o țintă, chiar dacă meteto rămâne o știință inexactă. Apoi, este important să avem cunoștințe geografice despre zonele pe care le studiem, ne permite să știm ce loc ne va oferi un punct de vedere bun. Și apoi există echipamentul fotografic: plec cu trei trepieduri și trei camere foto. Este material tropicalizat [protejat de umiditate de materiale specifice], deoarece camerele noastre sunt în general îmbibate după o fotografie.

Putem pleca la zece dimineața și ne putem întoarce la două dimineața a doua zi, în funcție de locul unde ne duce vânătoarea. De fapt, 200 de kilometri pentru o vânătoare nu este mult, este chiar foarte puțin!


https://www.francetvinfo.fr/sciences/as ... 72641.html
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de moinsdewatt » 09/08/18, 21:55

O planetă gigantă misterioasă, cu caracteristici ciudate, descoperită

Situată la 20 de ani lumină de Pământ, această stea are caracteristici uimitoare, la granița dintre planeta uriașă și pitica maro. Ce să pună la îndoială comunitatea științifică.
...............

https://www.rtl.fr/actu/futur/une-myste ... 7794376779
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Astronomie: ultimele stiri de la stele, martie 2016




de Christophe » 13/08/18, 16:03

Știu unul care va fi fierbinte pe fese! : Cheesy:

https://www.pourlascience.fr/sd/astrono ... -13913.php

Misiunea Parker Solar Probe de a atinge Soarele

Sonda solară Parker, lansată pe 12 august de NASA, va scufunda în corona solară în această toamnă pentru a explora misterele sale.


(...)

în următorii șapte ani, sonda va înconjura soarele de 23 de ori, mișcându-se tot mai aproape, ajungând în cele din urmă la corona solară, la doar aproximativ 6,2 milioane de kilometri de suprafața stelei. De șapte ori mai aproape decât sonda germană Helios 2, care deține recordul din 1976.

Sonda Parker își propune să răspundă la unele dintre întrebările mari despre Soare, cum ar fi modul în care coroana sa este încălzită la milioane de grade, în timp ce suprafața sa rămâne relativ rece (în jur de 5800 de Kelvin). Nava spațială va vizita și regiunea în care se formează vântul solar. Acest flux de particule energetice încărcate care scapă de Soare poate ajunge la 800 de kilometri pe secundă. Când vântul solar lovește atmosfera Pământului, ea dă naștere unor lumini frumoase din nord, dar poate perturba și sistemele de comunicare și de navigare prin satelit. (...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141