Stagiu în domeniul energiilor regenerabile

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Schimbarea reală
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/05/16, 17:15

Stagiu în domeniul energiilor regenerabile




de Schimbarea reală » 21/05/16, 17:26

bonjour,

Mă adresez astăzi la voi pentru a aduna informații despre un stagiu pe care trebuie să-l fac. În prezent, îmi reiau studiile și mi se solicită efectuarea unui stagiu în ramura în care vrem să ne exercităm.

Aș dori să fac acest stagiu în domeniul cercetării energiei regenerabile (nu vreau să vând pur și simplu panouri fotovoltaice, de exemplu), unde testăm cele mai bune randamente, noi energii, cum ar fi turbine de maree și altele (I mă îndreaptă către un DUT GEII). Am descoperit după câteva cercetări acest site:
http://www.laboratoire-ocean-vital.com/
și îmi place foarte mult! Din păcate, locuiesc în Nord-Pas-de-Calais și nu pot călători atât de departe.

Așa că vin la întrebarea mea: există „laboratoare de energie regenerabilă” în Nord-Pas-de-Calais?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsuri!
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126