Le forum este prea complicat?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 26/05/16, 00:57

Cele mai mari forums nu au funcția de mesaje recente ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 26/05/16, 01:17

Aici am adăugat aceste 3 linkuri în partea de sus pentru membri:

Mesajele dvs. (pentru a răspunde remarcii izentrop)
Mesaje noi de la ultima vizită
Mesaje non lus

Sper să fie suficient de clar în franceză în ceea ce privește descrierea!

Există, de asemenea, următoarea funcție de utilizat cu ATENȚIE ȘI PARCIMONIE:

Marcați forums ca citit (sau Mark subforums așa cum se citește în continuare unde navigați)

Dacă faceți clic, toate mesajele din forum va fi marcat ca citit (și, prin urmare, lista de mesaje recente nu va mai fi afișată în configurația sa actuală și pagina dvs. „Mesaje necitite” va fi evident, de asemenea, goală ...)

Acest lucru face posibilă realizarea forum mai lizibil din când în când ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 26/05/16, 01:28

chatelot16 a scris:în profil îți poți găsi propriul mesaj, dar consider că pe econologie această funcție este dificil de găsit: pe multe forum există un buton clar vizibil „vezi mesajele mele”


Cu toate acestea, această funcție a existat aici:

mesajele_mea.jpg
mes_messages.jpg (50.43 KiB) Vizualizat de 2577 ori


Tocmai l-am copiat în bara de meniu secundară ... Voi schimba și „vos” în „mes” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: The forum este prea complicat?




de Obamot » 26/05/16, 01:30

mai exact, NICIODATĂ nu pun lucruri necitite ca citite ...
pierdere de timp
cel mai bun ar fi o funcție [...] :-) nu glumesc, nu mai există funcție „nouă” mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 26/05/16, 01:34

S-ar putea să revin la opțiunea „necitită” pentru subiecte recente ...

Dar personal, consider că este mai eficient așa *, mai ales cu link-ul MAI VISIBIL „Mesajele mele” pentru a reveni la ceea ce tocmai am scris ...

* deoarece vedem dintr-o privire în Subiecte recente noile mesaje ale celorlalți, nu este principiul a forum sa raspunzi unui alt membru?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: The forum este prea complicat?




de Did67 » 26/05/16, 08:52

Da, asta este.

Am înțeles totul.

Pentru că și eu am fost surprins, firul despre grădinărit fiind un pic, pentru mine, ca un blog în care adaug adesea o postare la postarea mea anterioară. Deci, într-adevăr, am fost surprins să nu-l găsesc.

Am trecut prin funcția de căutare. Dar într-adevăr, putem merge și la profilul său. Este puțin mai restrictiv, în acest caz de cifră. Dar cine nu este cel dominant forum, deci cred că are sens ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forum este prea complicat?




de chatelot16 » 26/05/16, 09:01

mulțumesc ! acum vedem un buton foarte clar, „mesajele mele” „mesaj necitit” „mesaj nou”

Christophe a scris:
chatelot16 a scris:în profil îți poți găsi propriul mesaj, dar consider că pe econologie această funcție este dificil de găsit: pe multe forum există un buton clar vizibil „vezi mesajele mele”


Cu toate acestea, această funcție a existat aici:

mesajele_mea.jpg

Tocmai l-am copiat în bara de meniu secundară ... Voi schimba și „vos” în „mes” ...


dar ce înseamnă acest semn cu 3 bare orizontale? ... nu face parte din alfabetul meu ... așa că nu îl memorez, iar software-ul diferit folosește fiecare semn pentru funcții diferite, așa că nu înțeleg ce înseamnă

de aceea prefer butonul cu un nume în franceză pe care toată lumea îl înțelege, chiar și pe cele noi!

acest buton ar putea fi, prin urmare, numit „căutare”, deoarece există meniul tuturor căutărilor posibile: după ce am văzut interesul acestui buton, cele pe care tocmai le-ați adăugat devin aproape inutile.

dar dacă butonul pe care tocmai l-ați adăugat este foarte util, deoarece sunt mai vizibili decât pasajul de pe acest semn pe care nimeni nu mi l-a dat vreodată numele
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: The forum este prea complicat?




de Did67 » 26/05/16, 09:09

Ah da, nu mă uitasem la bară sus. Acolo, la nivelul meu, este grozav!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 26/05/16, 10:50

Vom vedea în uz, în orice caz mi se pare interesant să afișez doar mesajele necitite: în această dimineață ajung pe forums și pot vedea exact (mai repede decât înainte) unde a fost activitate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: The forum este prea complicat?




de Obamot » 26/05/16, 13:31

Bună dimineața tuturor! Ar fi bine dacă CU UN SINGUR CLIC am putea examina întreaga situație a forum... este baaaaaazze ...

Ce avem în prezent? Un subiect cu timp cuprins între 2 și 3 rânduri de text în format „listă”: ne ustură ochii! : Cheesy:

Ar fi prea mult să cerem să restabilim lista foarte simplă pe care o aveam înainte, astfel (tipul de model de prezentare al vechiului fo-fo):

list.jpg


Este:
- 1 subiect = 1 singur rând de text

=> data / autorul / titlul / secțiunea este doar informația crucială de care avem nevoie (nu 1 km de lucruri pe care nu le vom citi)

=> cronologia sosirii: fie ultimele subiecte postate în partea de sus a listei.

=> SOBRIETATE = READIBILITATE ...... molid

O LISTA DE CONTINUITATE de asta avem nevoie: orice altceva este inutil să ne încurce

O listă simplă de continuitate este esențială ... Oamenii care pierd timpul căutând informații nu se mai întorc. Este evident.
► Afișați textul


iar cei care au venit să posteze înainte, se pot întoarce [...]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 267