Exprima-ti talentul si ideile pe site!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Did67 » 30/05/16, 10:52

Christophe a scris:Mulțumesc phil :) Cartea lui? Care carte? Mi-a pomenit-o zilele trecute la telefon ... dar nu credeam că este încă relevant!

Da pentru a-și integra videoclipurile, pentru a-și rezuma abordarea ... toate acestea sunt posibile :)



Am sărit peste acest fir, așa că „ajung din urmă”:

a) așa cum am spus, scriu, din experiența mea, o „carte”, despre care nu știu încă dacă va găsi un editor, cum va fi distribuită (carte sau carte electronică), etc.

Ambiția mea este cea pe care tocmai am menționat-o mai sus - de a face această chestiune inteligibilă pentru toți (program larg)

b) scopul meu, pe care nu l-aș fi putut ține la curent cu cele câteva complicații cardiace actuale care mi-au ocupat mintea timp de 15 zile / trei săptămâni și încă 15 zile bune, a fost să îl eliberez pentru BiObernai în septembrie 2016; având în vedere dificultățile mele, este înțelept să cred că amânăm un sezon ...

c) pe de altă parte, o explozie de videoclipuri ar trebui să fie lansată pe Youtube; Din punct de vedere tehnic, am fost blocat de două lucruri: secvențe pe care nu le-am putut edita fără să știu de ce (Movie Maker bloca! deasupra unui microfon HF căzut pe drum (o poveste despre mini-jack care are un contact prost); ca și în cazul accidentelor de avion, necazurile nu vin niciodată singure!

Un nou microfon (cu fir) ajunge într-una din aceste zile și voi putea edita 4 sau 5 videoclipuri în zilele următoare, pe lângă „Sillon'net” deja online

https://www.youtube.com/watch?v=_xSyGdz4gGk

d) Pentru moment, succesul nu este la întâlnire. Moda este permacultură! Acest lucru este tot ceea ce există pentru a crea un buzz printre utilizatorii de internet Panurge oaie ...

M-am gândit pentru o clipă să includ acest termen în titlul meu ...

Și apoi nu, refuz să mă prostituez. Fie ca proștii să moară în prostia modelor lor stupide, a buzelor lor stupide și a practicilor lor stupide ... Toată lumea are dreptul de a fi prost și chiar dreptul de a rămâne așa!

Îmi permit luxul de a face ceea ce vreau! Voi continua până la moarte și basta.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de chatelot16 » 30/05/16, 14:21

Did67 a scris:Îmi permit luxul de a face ceea ce vreau! Voi continua până la moarte și basta.

ai dreptate!

nu pentru că mulți greșesc au dreptate!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Flytox » 30/05/16, 22:44

Did67 a scris:d) Pentru moment, succesul nu este la întâlnire. Moda este permacultură! Acest lucru este tot ceea ce există pentru a crea un buzz printre utilizatorii de internet Panurge oaie ...

M-am gândit pentru o clipă să includ acest termen în titlul meu ...

Și apoi nu, refuz să mă prostituez. Fie ca proștii să moară în prostia modelor lor stupide, a buzelor lor stupide și a practicilor lor stupide ... Toată lumea are dreptul de a fi prost și chiar dreptul de a rămâne așa!

Îmi permit luxul de a face ceea ce vreau! Voi continua până la moarte și basta.


+100, Continuă, așa te iubim !!! 8) : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Did67 » 31/05/16, 10:32

@christopher

Puteți specifica „comanda”?

Un articol de 2 sau 3 pagini care rezumă modul meu de a face lucrurile, cum ar fi „ziarul public general” ???

O serie de articole mai „tehnice”, precum unele dintre postările mele tematice ???

Lucrez la videoclipurile mele. Există unul, în 3 părți de 6 sau 7 minute, care prezintă metoda („Le Potager du Laesseux: késako?”). Am, de asemenea, un tur virtual comentat al grădinii în construcție (este videoclipul care este în construcție!). Că va fi necesar să repetați de 2 sau 3 ori pe an pentru a observa / comenta rezultatele, evoluțiile, observațiile ...

Habar n-am dacă cineva se va uita. Pe măsură ce scrieți, este mult efort pentru oamenii obișnuiți cu zapping-ul și buzz rapid (și băutură binch?).


@alte

Mulțumesc. E dragut !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de chatelot16 » 31/05/16, 10:48

ce valoare are buzz-ul ... este într-adevăr numărul de vizualizări de pe internet care indică succesul

când vedem succesul videoclipurilor pe magnet de mișcare perpetuă ... demonstrează că putem face succesul complet inutil

iar în mijlocul tuturor aiurea care trage un subiect serios trece neobservat

este mai bine să ai un număr mic de cititori care participă în mod constructiv decât un buzz care nu aduce nimic

Nu-mi plac videoclipurile în care majoritatea timpului sunt petrecute vizionând autorul vorbind: aș prefera să împărtășesc videoclipul în bucăți mici care să arate doar acțiunile utile și să pun explicațiile în text între videoclipuri ... putem citiți astfel trucul rapid, văzând videoclipul doar ca fotografii ... și vizionând videoclipul numai dacă faceți clic pe el

cu comentariile text între videoclipuri scurte, nu mai este nevoie de editare video, nu este nevoie de înregistrarea sunetului pentru explicație: singurul sunet este sunetul acțiunii care este afișată

explicațiile din text între videoclipuri sunt mai ușor de modificat pentru a le îmbunătăți și a le completa

o acțiune este mai bine arătată de o fotografie cu rezoluție bună decât de un videoclip cu rezoluție prea mică

prin urmare, putem alterna textul foto și video după cum este necesar
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Did67 » 31/05/16, 11:07

chatelot16 a scris:
este mai bine să ai un număr mic de cititori care participă în mod constructiv decât un buzz care nu aduce nimic

Nu-mi plac videoclipurile în care majoritatea timpului sunt petrecute vizionând autorul vorbind: aș prefera să împărtășesc videoclipul în bucăți mici care să arate doar acțiunile utile și să pun explicațiile în text între videoclipuri ... putem citiți astfel trucul rapid, văzând videoclipul doar ca fotografii ... și vizionând videoclipul numai dacă faceți clic pe el



1) Da. Nici publicul nu este subiectul meu. Singura întrebare: nu lucrez degeaba (vorbesc despre postările mele, videoclipurile mele, care necesită timp; pentru grădina mea, nu-mi pun întrebarea: este pentru mine și pentru prieteni; pentru cercetări despre biologia solului, totul este bine pentru capul meu!)

2) Hopa: atunci nu am noroc!

Deocamdată am participat la o linie de „conferință filmată”. Încerc doar să am o imagine și un sunet curate. Dar hei, conceptul, nu este ușor de „filmat” ...

În ceea ce privește întrebările „tehnice”, încerc să am prim-planuri „curate”: cum să plantez o ceapă sau un bulb de șalotă, cu sunetul redat apoi „off”
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Christophe » 31/05/16, 11:30

Buzz sau nu (conținutul calității intelectuale a unui buzz este, în general, invers proporțional cu succesul său ... există, evident, excepții), important este că ideile bune sunt diseminate ... chiar dacă publicul nu nu este acolo la început, utilizatorul de internet care va căuta va găsi în cele din urmă (știu că arată din ce în ce mai puțin ...)

Oare 67, în cazul dumneavoastră, cred că un articol concis de câteva zeci de propoziții și câteva fotografii ar fi suficient pentru a introduce conceptul ideilor voastre despre grădina de legume a leneșului și plasa brazdei

ps: primul tău videoclip a fost bun, un compromis bun între cuvinte și imagini „de concert” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Did67 » 31/05/16, 12:04

Acolo mă provoci serios !!!

În 50 de pagini, îmi este greu. În 100, pot încerca.

Dar apoi în câteva rânduri! ???? !!!?

Dar voi incerca.

Ar trebui să-mi primesc microfonul astăzi sau mâine și, prin urmare, să pot filma din nou una sau două secvențe corupte. Ce ar trebui să-mi permită să editez seria mea "Le Soup du Laesseux: késako?" și pune-l online.

Articolul ar putea arunca asta ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Christophe » 31/05/16, 12:23

Da videoclipuri pentru a ilustra este chiar mai bine! Acolo te subestimezi: în câteva minute din primul tău videoclip, l-am găsit foarte concis și explicativ! Un echivalent text ar fi perfect ...

Nu uitați că utilizatorii de internet sunt din ce în ce mai leneși (îmi pare rău, nimic insultant în acest lucru, dar este un fapt al societății (?), Și asta mă întristează la fel de mult ca dvs. ...) și că vor să ultra succin (mulțumesc twitter) și că totul le cade în fața ochilor fără eforturi de cercetare (mulțumesc facebook) ...

Pe scurt, de îndată ce trebuie să facă un efort mic (= prea multe cuvinte de citit de exemplu) tind să fugă ... Trist ... dar realist ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de chatelot16 » 31/05/16, 12:29

Did67 a scris:2) Hopa: atunci nu am noroc!

preferința mea pentru text și fotografii sau scurt videoclip, este doar părerea mea, nu o recenzie a unei soluții all-video

preferința mea nu este doar pentru lectură, ci mai ales pentru creație: mai ușor
1) Da. Nici publicul nu este subiectul meu. Singura întrebare: nu lucrez degeaba


Aceasta e problema ! a face documente frumoase este o treabă ... păcat să o faci degeaba

pentru un wiki mare precum wikipedia, toată lumea beneficiază de conținutul existent, iar scrierea de conținut nou este doar o modalitate de a plăti pentru ceea ce ne-am bucurat deja înainte

problema este că Wikipedia acceptă doar ceea ce este sincer enciclopedic: nu există loc pentru noutate și lucrări originale

a existat ekopedia, dar s-a închis din lipsă de fonduri

care ridică problema finanțării unui site prin care cititorii ... putem da site-ului oricum poate dispărea

proiectul meu wiki va fi pe un alt principiu, nu căutăm parteneri, ci parteneri care vor fi acționari ai unei companii reale ... conținutul va fi accesibil în mod liber pe net, dar în mod normal ... dacă un editor îl dorește pentru a face o carte va trebui să plătească ... cei care scriu în acest wiki vor fi asociați și ei, iar numărul lor de acțiuni va crește cu cantitatea și calitatea a ceea ce aduce ... nu va aduce nimic financiar la început, ci când wiki va fi mai mare, nu va fi proprietatea celor care aduc bani, va fi și proprietatea celor care l-au scris

iar dacă dispar acest wiki nu va dispărea: această societate va fi durabilă!

primul meu scop în acest proiect este să rezolv problema scrierii unei cărți tehnice care este prea dificilă cu sistemul actual de editori: prea multe costuri fixe pentru subiectele de interes prea puțini cititori ... cu scrierea pe un astfel de site nu va costa nicio taxă fixă, așa că va plăti puțin chiar dacă numărul cititorilor care plătesc este mic

Scrierea într-un wiki are un alt avantaj: un autor poate scrie conținut tehnic fără să se îngrijoreze de prezentare, iar alți colaboratori pot îmbunătăți prezentarea: fiecare va face ceea ce știe să facă.

vor exista mai multe niveluri și nu vor fi toate vizibile publicului ... va exista un nivel accesibil doar asociaților pentru a nu pune în public ceea ce trebuie să rămână confidențial

același subiect poate, așadar, să apară sub 3 niveluri ... un nivel public, unde există partea gravă a subiectului, publicul nu poate scrie acolo ... un nivel experimental, unde publicul poate scrie, cu riscul ca va fi putred, dar sperând că va aduce participanți interesanți ... și un nivel confidențial citibil doar de către parteneri sau lucruri pot fi construite între noi

este funcția oferită pentru limbi care permite gestionarea acestor niveluri în media wiki ... nivelurile diferite vor fi considerate pur și simplu ca limbi diferite
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143