Depozitarea pe mare prin stocare prin pompare (STEP Maritime) a energiei electrice regenerabile

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Christophe » 16/06/16, 12:11

raymon a scris:În ceea ce privește costul, acesta nu ar trebui să fie ruinos, deoarece multe insule artificiale au fost deja construite


Da, imediat mi-a amintit de delirul insulei artificiale Dubai ...

Dar vorbeai despre deprecieri peste 100 de ani? Așa că m-am gândit că ai cifre mai precise ... 100 de ani este încă mult! Este, de asemenea, un mare pariu, deoarece prețul energiei se schimbă rapid! Cine știe? Peste 100 de ani putem stăpâni fuziunea? În cele din urmă cu dacă ...

Cred că insula Dubai va fi amortizată cu mult înainte ... este întotdeauna mai profitabilă atunci când este anti-ecologică ...

Pentru comparație, viaductul Millau va fi depreciat peste 70 de ani ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Christophe » 16/06/16, 12:13

izentrop a scris:Dumnezeu știe că aceste construcții ridicate numai din motive religioase nu sunt folosite pentru a asigura bunăstarea ...


A cui bunăstare?

Măreția catedralelor a participat la fel și nu doar puțin, la aurirea Vaticanului : Cheesy:

izentrop a scris:Uh! ei bine, deoarece nu există ...


Ce știi L-ai văzut? : Mrgreen:
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de dede2002 » 16/06/16, 12:27

FYI, în Elveția există o stație de epurare foarte mare în construcție.
http://www.nant-de-drance.ch/accueil/
Există însă o întârziere deoarece piesele defecte au fost livrate.
Piese gigantice, care au fost aduse din China ... :!:
http://www.rts.ch/info/regions/valais/7 ... rance.html
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de izentrop » 16/06/16, 12:28

Nu știu de ce am scris „bunăstare”. Prestigiu, coeziune socială ... poate sau nimic?
Christophe a scris:Ce știi L-ai văzut?
Nu, dar nici cei care cred în asta : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Christophe » 16/06/16, 12:34

izentrop a scris:Nu, dar nici cei care cred în asta : Cheesy:


Iar cei care l-au văzut, cred ei? : Cheesy:
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Raymon » 16/06/16, 12:53

Dar vorbeai despre deprecieri peste 100 de ani? Așa că m-am gândit că ai cifre mai precise ... 100 de ani este încă mult! Este, de asemenea, un mare pariu, deoarece prețul energiei se schimbă rapid! Cine știe? Peste 100 de ani putem stăpâni fuziunea? În cele din urmă cu dacă ...

Vreau să spun că de foarte mult timp, polderele olandeze au început, să fie construite în 1612 și ele sunt încă acolo. Așadar, dacă costul este important, nu este foarte grav, deoarece este construit pentru o perioadă foarte lungă de timp.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Christophe » 16/06/16, 13:10

Ah, ok ... nu este o depreciere contabilă atunci, am înțeles mai bine!

Da barajele sunt destul de durabile ... (când nu se sparge la început ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Obamot » 16/06/16, 13:19

Nu trăiți în piscina inferioară. Oricine nu a înțeles acest lucru poate regreta. Rămâne limitat.

izentrop a scris:Dar hei! În urma erorii umane, există doar nisip și aceste monumente, turismul rămâne ca un mijloc de subzistență, atât timp cât fundamentaliștii nu ajung să perturbe această schemă financiară.

Faceți o rimă „fundamentalistă” drăguță cu lobbyist, mâna pe broasca din buzunarul din dreapta din spate. : Mrgreen:

► Afișați textul
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de moinsdewatt » 16/06/16, 20:46

dede2002 a scris:FYI, în Elveția există o stație de epurare foarte mare în construcție.
http://www.nant-de-drance.ch/accueil/


Excelent, vom putea face schimburi transfrontaliere și mai bune cu electricitate produsă în Franța noaptea în energie nucleară cu elvețienii și cumpărare înapoi după turbine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Depozitarea pe mare prin stocarea pompată (STEP) a energiei electrice regenerabile




de Christophe » 16/06/16, 20:59

E cam așa ...: /
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214