mașină electrică și transport, știri de sârmă

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 02:12

Ar trebui făcută o comparație în timp între cumpărarea celei noi și păstrarea celei vechi

Pentru 15000 km / an

Pentru un Zoe suntem aproximativ 17000 € (bonus dedus) plus 1400 € pentru închirierea bateriei
Sau peste 10 ani 31000 EUR plus întreținere plus electricitate

Cu al meu (Mercedes 190D) peste 10 ani
15000 € combustibil plus să zicem 7000 € pentru întreținere / reparații (ceea ce nu a fost niciodată cazul, dar bun) sau 22000 €

Diferența este încă foarte substanțială, cu excepția cazului în care greșesc undeva în calcul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 15/10/18, 10:26

Și dacă luați ultima mea achiziție, un Chevrolet Aveo GPLi achiziționat la 39 km pentru 000 de euro și care rulează pe GPL cu 3 cenți pe l (numărați cu 800-0,80% mai mult consum comparativ cu benzina la datorită unei puteri calorice mai mici), acest lucru este incomparabil cu un EV. Spre regretul meu ... [Încă visez la asta, dar încă nu am luat măsuri - mai ales pentru că fac „raiduri mari” pentru a-mi face confesiunile în dreapta și în stânga; săptămâna trecută lângă Dijon, săptămâna viitoare lângă St-Dizier; ambele inaccesibile simultan în electricitate).

Dacă fac 100 de km cu el (GPL-ul meu C000 a murit la 1 km aproape fără să fi cunoscut garajul), asta mă face: 190 € de cumpărături + 000 l de GPL pe care o vom medie la 3 € pentru păstrați-l simplu, deci 800 €. Restul desigur, întreținere, controale tehnice (mai scumpe), asigurări ... Imbatabil. Vai.

Dar rămâne un dispozitiv care eliberează CO² de origine fosilă !!! Prin urmare, contribui la încălzirea globală.

Chiar dacă emit serios mai puține particule decât motorina și benzina, mai puțin CO și NOx ...

Și chiar dacă acest lucru nu este în general evident generalizabil: nu toată lumea poate funcționa pe GPL, din care doar o anumită cantitate poate fi produsă în comparație cu petrolul ... Prin urmare, rezervată pentru „privilegiați”.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Christophe » 15/10/18, 11:52

Nicio comparație „economică” nu va fi valabilă atât timp cât kWh-ul rutier nu va fi impozitat la fel de mult ca și kWh-ul pentru combustibil, dezbaterea a fost făcută aici: -Transport electric / electric-car-ar trebui să ne-the-taxa-kwh-FED-road-t10007.html

Și puteți conta pe politicile noastre dragi de a pune o taxă pe acesta (sau prin urmărirea GPS, chiar mai ieftin de configurat) dintr-o anumită penetrare a tehnologiei electrice pe piață ... putem vorbi de dublu pătrundere pe scurt! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 12:45

Christophe a scris:Nicio comparație „economică” nu va fi valabilă atât timp cât kWh-ul rutier nu va fi impozitat la fel de mult ca și kWh-ul pentru combustibil, dezbaterea a fost făcută aici: -Transport electric / electric-car-ar trebui să ne-the-taxa-kwh-FED-road-t10007.html

Și puteți conta pe politicile noastre dragi de a pune o taxă pe acesta (sau prin urmărirea GPS, chiar mai ieftin de configurat) dintr-o anumită penetrare a tehnologiei electrice pe piață ... putem vorbi de dublu pătrundere pe scurt! : Mrgreen:


Imagine

Ei bine, nu știu dacă ceea ce preziceți se va întâmpla, dar este sigur că pierderea imprevizibilă a taxelor pe combustibil se va bloca undeva.

Cu atât mai mult cu cât nu este sigur că amănuntele radar vor continua, de asemenea, ad vitam aeternam.

În plus, nu sunt sigur că planeta poate rezista la o dezvoltare masivă a mașinilor electrice și a componentelor sale.

Mă întreb dacă nu l-aș fi citit pe Carlos Goshn undeva care a spus că dezvoltarea mașinii electrice la scară largă a fost absurdă.

În orice caz, problema nu este atât mașina, cât infrastructura de reîncărcare și tăcerea radio a autorităților publice. :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 15/10/18, 13:03

Christophe a scris:Nicio comparație „economică” nu va fi valabilă atât timp cât kWh-ul rutier nu va fi impozitat la fel de mult ca și kWh-ul pentru combustibil, dezbaterea a fost făcută aici: -Transport electric / electric-car-ar trebui să ne-the-taxa-kwh-FED-road-t10007.html


Cu siguranță.

Dar, în prezent, rețineți că ar juca chiar mai mult împotriva mașina electrică și ar face EV chiar mai inaccesibil dacă am impozita „electricitatea rutieră” pe măsură ce taxăm combustibilii petrolieri!

Fără îndoială, într-o zi - poate nu cu mult timp în urmă - călătoria va deveni pur și simplu mult mai scumpă. Și calul va deveni din nou competitiv (corect Forhorse?)?

Acestea fiind spuse, problema impozitării - mai exact a resurselor de stat - rămâne nerezolvată. Într-adevăr, este sigur că atunci când consumul de combustibil se prăbușește, va fi necesar să impozitezi „altceva” pentru a compensa ...

[Știți că nu mă țin de discursul incantator al „statului urât care se gândește doar la impozitare”, ci cred că impozitul este o socializare a cheltuielilor colective, cu posibilități de redistribuire și egalizare. Știu că vor replica că da, desigur, dar nu este corect. Și de fapt. Dar evit să arunc bebelușii cu apa de baie. Voi continua până la moarte, să apăr un sistem colectiv de securitate socială, transportul public chiar și atunci când nu este întotdeauna profitabil, o școală laică și gratuită - chiar dacă nu mai este în întregime; este o alegere politică; opus, universități americane, unde trebuie să plătești scump - sau să fii un fotbalist competitiv. Și așa da, va trebui impozitat altceva. Ieri a fost sare. Astăzi este, printre altele, combustibili. Mâine ???? Propun să taxez tâmpenii. Există un depozit ... Am putea începe cu Trump, ar plăti mare!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 15/10/18, 13:06

nico239 a scris:
Cu atât mai mult cu cât nu este sigur că amănuntele radar vor continua, de asemenea, ad vitam aeternam.



Nu înțeleg că nimeni nu a lansat sloganul: "Să epuizăm finanțele statului - nu mai plătiți o taxă voluntară; să respectăm limitele de viteză !!!". Asta fac. Dar nu suntem destui!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 13:10

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Cu atât mai mult cu cât nu este sigur că amănuntele radar vor continua, de asemenea, ad vitam aeternam.



Nu înțeleg că nimeni nu a lansat sloganul: „Să drenăm finanțele statului - nu mai plătiți un impozit voluntar; să respectăm limitele de viteză !!!”. Asta fac. Dar nu suntem destui!


Țin același discurs peste tot ...

Dar hei, franceza cu această ocazie este cu adevărat regele c ... în timp ce este atât de simplu, atât de simplu să b ... sistemul

Singurul dezavantaj care mă deranjează este comportamentul riscant pe care îl generez.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 15/10/18, 13:16

nico239 a scris:
Singurul dezavantaj care mă deranjează este comportamentul riscant pe care îl generez.


Cred că înșeli: nu generezi; nu forțezi pe nimeni să te depășească ca pe un smucit, din moment ce conduci cu viteza legală ... Smucitul ar trebui să conducă în spatele tău la o distanță rezonabilă. Dacă nu, e bine că e un tâmpit!

Nu creez „blocaje de trafic” intenționat; Rulez la 82 unde este permis la 80, etc ...

După aceea, cred că trebuie să respectăm dreptul idioților de a se sinucide: ei sunt cei care decid să depășească și care încalcă legea (care este regula comună pe care societatea și-a stabilit-o). Această responsabilitate pe care nu o susțin absolut! Din fericire, până în prezent, nu am fost niciodată implicat într-un accident prin acest mijloc (dublare prematură, etc ...). Nu cred că este posibilă o viață colectivă reglementată dacă ne credem obligați să ne alinem cu idioții!

[Un alt lucru este faptul de a sta agățat în mod voluntar pentru a „învăța alții o lecție”! Sau să frâneze brusc „intenționat”. Nu vorbesc despre asta]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 16:19

Did67 a scris:Cred că înșeli: nu generezi; nu forțezi pe nimeni să te depășească ca pe un smucit, din moment ce conduci cu viteza legală ... Smucitul ar trebui să conducă în spatele tău la o distanță rezonabilă. Dacă nu, e bine că e un tâmpit!



Știu că știu că ai dreptate ... : Mrgreen:

Iată o întrebare pur matematică: dacă într-o linie de 10 mașini pe un drum normal (nici în special în curbă, nici numai în linie dreaptă) numărul 1 rulează la 80 ... Mă întreb dacă ceilalți rulează la 80 sau mai degrabă la o viteză mai mică.

Reflecție luată de la plimbările cu motocicletele de grup, unde pentru ultimul care poate să ruleze la 90, primul este obligat să circule la 110

Ceea ce spun nu a fost testat științific, este mai mult o impresie recurentă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Gaston » 15/10/18, 16:49

nico239 a scris:Iată o întrebare pur matematică: dacă într-o linie de 10 mașini pe un drum normal (nici în special în curbă, nici numai în linie dreaptă) numărul 1 rulează la 80 ... Mă întreb dacă ceilalți rulează la 80 sau mai degrabă la o viteză mai mică.

Dacă aveți puțin timp, acest simulator este fascinant ...
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203