Victoria lui Brexit: consecințe pentru Europa?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Christophe » 30/06/16, 19:31

Acum înțelegi de ce vorbeam despre FARCE?

Brexit-ul este doar o altă manipulare în masă!

Și toată lumea se aruncă cu capul mai întâi în ea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Philippe Schutt » 30/06/16, 19:37

Did67 a scris:Marea Britanie în afara UE va fi mai mult un paradis fiscal. Și ceva mai „antisocial” (decât este deja) ...

Deci putem da vina pe UE pentru multe lucruri.

Dar să cred că Brexit-ul este mai bun, pentru britanici, aud, cer să văd.

Îmi mențin convingerea: că lăsăm Scoția să își aleagă în mod democratic viitorul (referendum), că aderă la Uniunea Europeană și adoptă euro. Și declinul Imperiului englez va merge repede, foarte repede ... Și bătrânii idioți care în general au vrut asta (din teamă, din rasism, de asemenea, să fim clari) vor vedea că sistemele sociale se prăbușesc (pentru că nu sunt finanțate într-un sistem prin valorificare - valoarea pensiilor va depinde de valoarea de piață a fondurilor!). Tinerii englezi vor avea, sper pentru ei, suficientă energie pentru a emigra în republicile unde lucrurile vor fi mai bune: Irlanda, Scoția ... Vom vorbi despre asta peste 10 ani ??? (dacă tot sunt aici!).

NB: Un lucru este că piețele bursiere au „șters” șocurile. Nu înseamnă nimic. Șterg mereu, toate șocurile ... Este virtual.

Lira rămâne scăzută, chiar dacă fundul pare să fi fost atins (în jur de - 15% comparativ cu înainte de dezbatere și apoi decizia privind Brexit), iar primele etichete (de preț) încep să valseze peste Canal ... pensiile britanicilor care locuiesc în Franța scad la fel de mult. Sau capacitatea lor de a călători. Treptat, prețurile a tot ceea ce consumă (o mulțime de lucruri, de fapt!) Vor crește atât de mult ... Sincer, aș fi englez, aș fi îngrijorat. Plănuiam să vizitez Anglia (faimoasa și minunata Kew Garden); Îmi place!

http://www.boursorama.com/bourse/cours/ ... le=1xGBPVS

[fii atent, este valoarea euro în lire sterline, care, prin urmare, crește când cade lira]


Nici Elveția nu se află în UE. Cred că, în general, efectul real asupra nivelului de trai al englezilor va fi neglijabil. Pozitiv pe de o parte, negativ pe de altă parte, dar mai transparent și mai democratic. Pentru Scoția, acordurile de dublă impunere din UE nu fac nimic. Sediul central ar putea sta foarte bine la Londra ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Obamot » 30/06/16, 19:44

Ce vreți, întrebare „Codul rutier european”, acești oameni au condus întotdeauna pe o cale greșită, cum ați dori să înțeleagă ceva despre politică. : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Did67 a scris:
Obamot a scris:
Did67: confiscarea democrației nu este încă dictatură, dar este un prim pas ... Să spunem că este formula dictatorială pe care oamenii sunt încă gata să o „ia” în timpul nostru.

Vorbeam despre ipoteza că un „conducător” englez decide să facă contrariul a ceea ce poporul englez a decis prin referendum.
Indiferent dacă face sau nu, există o confiscare a democrației atâta timp cât un astfel de referendum nu se naște dintr-o inițiativă populară.

Did67 a scris:Ar fi o decizie de natură „dictatorială” (identică cu comportamentul unui dictator, care decide și ia deciziile care i se par bune, sau, uneori, care i-a trecut prin minte ca o dorință de a se enerva ... fără nimic întrebați oamenii sau reprezentanții lor).

Da, am înțeles atât de bine ceea ce ai vrut să ne spui, nu o numim o dictatură, este o monarhie parlamentară în care familia regală nu ia o poziție politică (bine .... heuuuuuh ...)

Did67 a scris:Desigur, toate deciziile și măsurile luate ar trebui să fie de această natură pentru ca o țară să devină o dictatură ...

Inteleg bine ...
Dar acest lucru nu invalidează faptul că este vorba de confiscarea democrației. Este un prim pas și opus unui alt pas să spunem că nu se potrivește alegătorilor .... Aaaah alegătorii, dacă cel puțin democrațiile nu ar fi inventat alegătorii. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Did67 » 30/06/16, 19:51

editare: @Philippe Schutt

Există cel puțin un punct în care situația joacă: dacă înființați o fabrică în UE, produsul dvs. circulă fără formalități în întreaga UE, care este încă o piață mare.

Dacă nu mai ești acolo, este puțin mai complicat. Și în ciuda acordurilor de liber schimb, există în continuare taxe la import ... Foarte reduse. Dar mai sunt unele.

http://ec.europa.eu/taxation_customs/cu ... dex_fr.htm

Cred că multe dintre sediile (și chiar fabricile) grupurilor mari se află la Londra deoarece: a) vorbesc engleza; b) sunt foarte liberali și „acomodativi” - fiscalitate, dreptul muncii; c) dar sunt încă în UE (deci nu există bariere).

Dacă c) cade, chiar nu văd de ce nu ar merge în Irlanda (sau în Scoția dacă obține independența).

După aceea, de fapt, marii economiști spun un lucru și opusul său. Deci, noi, bietii parodii ai economiei !!!!

Pot, desigur, să mă înșel 100%. Ne vedem peste 10 ani (dacă mai sunt aici).

Cred că Marea Britanie poate pierde. Din nou, mai ales dacă Scoția își câștigă independența și rămâne în UE.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de chatelot16 » 30/06/16, 20:44

parlamentul englez este împotriva părăsirii Europei, așadar este prost plasat pentru a îndeplini ceea ce a decis referendumul ... soluție ca deputații să demisioneze pentru a provoca o nouă alegere ... va dovedi că referendumul nu merită mult

în prezent, se pare că cei care au militat pentru a părăsi Europa nu au chef să facă treaba
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de sen-no-sen » 30/06/16, 20:59

Un punct interesant de remarcat pentru viitor, Scoția vrea să se disocieze de restul Regatului Unit ... dar să voteze pe scară largă pentru a rămâne în Uniunea Europeană.
Dezvoltarea UE a exacerbat regionalismul mai multor țări ... să urmărim, prin urmare.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Obamot » 30/06/16, 21:34

Ar putea exista o cale de ieșire dacă veterinarul Scoției.
Numai și ambii sunt atât de mândri încât Londra nu va fi niciodată de acord să se plece în fața Scoției, este suficient să vedem cât a durat ciocnirea dintre irlandezii din sud și nord.

În locul liderilor scoțieni, aș declara nulă procedura referendumul, atâta timp cât nu a fost consultată pentru lansarea acestuia (același lucru în Irlanda). Și apoi Scoția ar putea continua să facă cu Europa, ca și cum ar fi fost de facto un membru al Uniunii.

Pe de altă parte, la fel ca Raymon, aș fi foarte mulțumit de Brexit dacă elitele europene ar fi de acord să interzică toate lobby-urile. Aceasta ar fi prima măsură tangibilă care a primit mesajul. Dar aici am dreptate în utopia de a crede că Europa este o uniune pentru binele popoarelor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Gaston » 01/07/16, 08:43

chatelot16 a scris:parlamentul englez este împotriva părăsirii Europei, așadar este prost plasat pentru a îndeplini ceea ce a decis referendumul ... soluție ca deputații să demisioneze pentru a provoca o nouă alegere ... va dovedi că referendumul nu merită mult
+1
Exact asta spun, dar Did67 nu mă crede : Mrgreen:

Did67 a scris:
Gaston scria:Există obligația ca Parlamentul Regatului Unit să aprobe cererea de aplicare a articolului 50.
Mi se pare că „inventezi” legea, acolo
Tratatul de la Lisabona din 2009 recunoaște dreptul oricărui stat membru de a decide, în conformitate cu normele sale constituționale, să se retragă din Uniune.
Punctul important este „în conformitate cu normele sale constituționale".
De fapt, să respecte regulile sale constituționale, Regatul unit must trece printr-un vot de fiu parlamentului să activeze articolul 50 din Tratatul de la Lisabona.

În caz contrar, totul este foarte bine rezumat în acest articol JDD.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Did67 » 01/07/16, 10:50

Gaston scria:Exact asta spun, dar Did67 nu mă crede : Mrgreen:


După cum sa spus deja, nu pretind că am dreptate. Îmi exprim părerea, o opinie ... Doar timpul va spune dacă situația se îmbunătățește semnificativ în Marea Britanie (sau ce va rămâne din ea) sau dacă se agravează (în comparație cu restul UE sau în comparație cu cei care vor fi aderat la UE).

De fapt, la întrebarea opiniei actualului parlament britanic, nu vă înțeleg. Nu vorbim aceeași limbă ???

Pe 30 iunie, la 10:57, am scris primul (și este încă online la pagina 5):

"Sunt în mare măsură: 75% din parlamentul britanic trebuie să rămână în UE".

Explicați-mi diferența cu ceea ce scrie Chatelot și că nu mai credeți, reproșându-vă că nu vă credeți:

"parlamentul englez este împotriva părăsirii Europei"

A fi împotriva ieșirii sau a rămâne în ea este același lucru, nu?

Am dedus, dar am dedus doar că, dacă parlamentul ar fi consultat sau chiar ar putea fi consultat sau ar ratifica rezultatul referendumului, ar fi foarte simplu pentru Cameron să supună acest lucru la votul actualului parlament, ceea ce ar anulează automat votul. rezultatul referendumului ... Și totul ar continua ca până acum.

Prin urmare, deduc că referendumul este, în drept, superior votului parlamentului - ceea ce mi se pare logic în ceea ce privește o exprimare directă a poporului (împotriva unei expresii a reprezentanților, reprezentare mai puțin „fidelă” a voinței. Oameni) .

Dar nu cunosc legea britanică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Victoria Brexit: consecințe pentru Europa?




de Gaston » 01/07/16, 11:51

Did67 a scris:De fapt, la întrebarea opiniei actualului parlament britanic, nu vă înțeleg.
Am impresia că nu îmi citești postările în întregime (sau chiar nu sunt clar : Hopa: )
Pentru parlament curent, noi suntem bine.

Did67 a scris:Am dedus, dar am dedus doar că, dacă parlamentul ar fi consultat sau chiar ar putea fi consultat sau ar ratifica rezultatul referendumului, ar fi foarte simplu pentru Cameron să supună acest lucru la votul actualului parlament, ceea ce ar anulează automat votul. rezultatul referendumului ... Și totul ar continua ca până acum.
Aici te înșeli. Votul Parlamentului este absolut necesar, dar a lăsa parlamentul să voteze împotriva nu este o soluție reală.
Imediat vom striga din toate părțile pentru a nega democrația (și asta nu ar fi greșit ...)
Prin urmare, Cameron este obligat să țină cont de rezultat într-un fel sau altul, de unde și demisia sa.

Dar Marea Britanie este acum într-un blocaj:
  • Rezultatul referendumului solicită ieșirea din UE
  • Această ieșire must să fie supus unui vot în Parlamentul Regatului Unit pentru ca cererea pentru articolul 50 să fie transmisă UE
  • guvernul nu poate forța actualul parlament să voteze pentru ieșire (și dacă îl consultăm acum, va vota împotriva)
  • Guvernul nu dorește să ignore pur și simplu rezultatul referendumului după ce l-a organizat el însuși

Acesta este motivul pentru care (și articolul pe care l-am citat o explică bine), o nouă alegere a parlamentului ar fi o cale complet acceptabilă de a ieși din această situație de impas: consultăm din nou electoratul și dacă alegătorii vor să părăsească UE, ei au doar să aleagă reprezentanți care vor vota pentru această ieșire.
Dacă în urma acestor alegeri reprezentanții favorabili ieșirii sunt majoritari, ieșirea este declanșată, dacă nu sunt, referendumul este uitat.

Did67 a scris:Dar nu cunosc legea britanică ...
Exact: guvernul britanic nu poate declanșarea aplicării articolului 50 fără votul favorabil al parlamentului, aceasta este problema.
0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : rpsantina și oaspeții 186