Soba de rachete cu vartej

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Soba de rachete cu vartej




de Ahmed » 26/06/16, 23:27

După ce m-am uitat la multe realizări ale sobelor de rachete, ideea îmi trece prin cap de o vreme încercând să sintetizez soluțiile care mi-au atras cel mai mult atenția. Este puțin lipsa de materiale (de recuperare (1)) și de echipamente care m-au încetinit în acest proiect. Cu toate acestea, se pare că am recuperat un tub rotund 106/115 (2) dintr-o fabrică care lucra și că am instrumente noi.
Deoarece nu am certitudinea cu privire la proporțiile sau dimensiunile ideale, abordarea mea este pur empirică, iar utilizarea fierului vechi mă ajută să decid în acest domeniu de proiectare! 8)

În fotografie, tubul vertical (riser) este atașat la șemineu; acesta din urmă constă din unghiuri de 50 sudate într-un pătrat pentru a forma un tub pătrat. După cum putem vedea, intrarea gazelor este puternic compensată, astfel încât să inițieze un vortex fără a utiliza o restricție a secțiunii, așa cum se întâmplă în general (ceea ce mi se pare a fi o prostie). Rămâne să faceți o tăietură în tubul vertical pentru a opera joncțiunea acestor două părți. Până în prezent, părțile șemineului sunt pur și simplu arcuite (3) și acest lucru va fi probabil suficient, deoarece nu este necesară o etanșare perfectă în acest moment.
Pasul următor, tăierea tubului vertical la o înălțime de 100 și aproximativ jumătate din circumferință: este mai mult decât este necesar, dar prefer să tai mai departe și să detașez partea care va asigura joncțiunea (în starter spiralat), deoarece va fi mai ușor să se formeze în afara tubului ...

(1) Este important să începeți de la recuperare, deoarece aceasta este o primă realizare care va necesita probabil modificări ...
(2) 6 M lungime! Suficient pentru a face multe teste ...
(3) Pe resturile ruginite (chiar ușor pregătite), acesta este cel mai bun proces de sudare: mig nu apreciază ...
jointes pièces
rachetă1.JPG
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
morgaf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 04/05/16, 16:08
x 5

Re: Soba cu rachete cu vortex




de morgaf » 27/06/16, 00:59

De asemenea, am construit o sobă cu rachete cu un tub pătrat de 100. La întâmplare, o treime pentru tubul orizontal două treimi pentru verticală. Funcționează foarte bine pentru o plancha sau un cuptor olandez. Întrebarea mea, care este avantajul vortexului?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Ahmed » 27/06/16, 09:59

Am fost foarte interesat de teoriile Schauberger pe vârtejurile hidraulice și deoarece gazele sunt și fluide, cred că ar trebui să fie pozitiv în ceea ce privește combustia ... oricum, este încă drăguț! :P Nu găsești? 8)
În plus, dispozitivul aragazului rachetă standard rămâne foarte simplu și este stimulant să introducă o dificultate și câteva variante de execuție care nu sunt prezente în versiunea obișnuită ...
Puteți, dacă doriți, să postați o fotografie a creației dvs. cu comentariile care o însoțesc ... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Obamot » 27/06/16, 10:55

de vreme ce suntem acolo, revin mereu la ideea că troii în spatele capului meu, este hibridizarea sistemului de încălzire pentru a folosi mai multe tipuri de combustibili (cum ar fi lemnul + arzătorul cu gaz mic), istorie pentru a putea lansa un focar de la distanță.

Poate fi chiar brevetabil pentru că nu cred că există!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Ahmed » 27/06/16, 12:57

Este planificată utilizarea mai multor tipuri de combustibil: păduri mici, pentru a vă rog dede și Chatelot și granule STEP, dacă reușesc să le iau (este cam complicat, deoarece acești oameni au învățat cuvântul „recuperare”: nu au înțeles încă că poate coexista cu „energie”!). Oricum ar fi, intenționez să fac un coș pentru a arde combustibili solizi în fragmente destul de mici, cum ar fi napolitane sau coji de nuci ... Cu toate acestea, nu cred că este posibil să încercăm combustibili care sunt prea mici. „alimentatorul” este prea mic (cameră din dreapta) ...
În mod normal, tubul vertical va fi izolat de pozzolana * conținută de un corp de stingător (încă de găsit ...).

În fotografie, conducta principală a fost decupată și o parte a jgheabului a fost formată pentru a se conecta la vatra orizontală. M-am gândit să funcționez la cald, în forjă, dar mi-a fost posibil să folosesc o presă hidraulică și a trebuit doar să reglez curba pe nicovală, rece.

PS: Nu încerc să realizez ceva brevetabil, deoarece este open source ... (notă: tot ceea ce nu există nu este neapărat brevetabil doar prin acest fapt ...).

* De ce pozzolana? Pentru că pot recupera câteva ... 8)
jointes pièces
rachetă2.JPG
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13706
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1520
A lua legatura cu:

Re: Soba cu rachete cu vortex




de izentrop » 27/06/16, 13:40

Buteliile de gaz se găsesc mai ușor decât stingătoarele;) http://www.outils-autonomie.fr/rocket-stove/

Și la ce nivel vortexul?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Ahmed » 27/06/16, 14:44

Da, aveți dreptate, dar stingătoarele utilizate în spațiile publice expiră destul de repede și sunt aruncate ... Oricum, principala problemă este că nu este posibil să vă recuperați într-un centru de reciclare (înainte de a fi posibil, pentru că știam că unul dintre agenți era alcoolic practicant și, pentru câteva sticle de pastis, unii l-au făcut să închidă ochii când a ridicat cotul, dar acum este pensionar ... :se încrunta: iar instrucțiunile par din ce în ce mai stricte).
Am în stoc butelii de gaz vechi, dar diametrul este prea mare (păcat!) Și, pe de altă parte, am un „canal” profesional pentru obținerea stingătoarelor. ad-hoc...
Vârtejul, din câte îmi dau seama în această etapă, va începe din partea de jos a „ascensorului”: este inițiat de intrarea în spirală, apoi menținut de o sursă de aer terțiar al cărui flux va fi orientat tangențial *. Noutatea (dacă nu mă înșel!) Fiind că alimentarea cu aer va fi în centrul vârtejului și nu, așa cum se întâmplă atunci când această alimentare este prezentă, de periferie: sper să profitez de depresiunea centrală pentru mai bine injectați.

* Beneficiez de reflecții mult mai timpurii asupra arzătoarelor cu un prieten care le-a construit și a dificultății de a găuri găuri sub un unghi; ceea ce m-a condus la o altă soluție ... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Obamot » 27/06/16, 14:48

Pozzolana? Și de ce nu un capac cu mortar pe bază de lut, cu paie, pentru a recupera căldura din canalul de ardere, și ar fi similar cu o sobă de masă (ahahah, care mă vede venind cu saboții mei mari) : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Ahmed » 27/06/16, 14:58

Mai presus de toate este să observ comportamentul acestui tip de aragaz pe care nu îl cunosc și să testez câteva idei care mi-au venit prin analizarea a ceea ce au făcut alții: nu există alte scopuri foarte specifice pentru moment ... Soba de masă nu este utilizarea imediată la care sper (gătitul pentru vară, poate o adaptare la cuptor? ... sau / și adaptare la biochar? ), dar, mai târziu, ar fi să luăm în considerare, de ce nu? : Wink:
Ușurința de construcție permite să ia în considerare, după validare, mai multe sobe în funcție de utilizarea lor specială ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Soba cu rachete cu vortex




de Obamot » 27/06/16, 20:49

Cu siguranță există sobe de masă cu o „grădină de legume” asociată, și atunci de ce nu cu o rachetă. cu vortex: ar trebui să devină sălbatic : Cheesy: : Twisted:
► Afișați textul
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109