Vmc df recomandări și recomandări pentru sistemul de preîncălzire

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Vmc df recomandări și recomandări pentru sistemul de preîncălzire




de xxx74 » 05/08/16, 11:45

bonjour,

Tocmai ce am achiziționat un VF DF Aldes Dee Fly Cube 300 Microwatts prin vechiul meu șef la un preț mai mult decât rezonabil, aș dori să vă aud gândurile despre sistemele de preîncălzire a aerului de admisie pentru iarnă.

Locuind în Haute Savoie la o altitudine de 940m, iernile nu sunt fierbinți, dar când văd consumul de energie electrică al sistemelor de preîncălzire, este un pic înfricoșător în ceea ce privește factura electrică.

Știind că temperaturile de funcționare date sunt de la -7 ° la 40 °, cu reducerea automată a debitului la aproximativ 0 ° Cred, există persoane în aceeași configurație ca mine care ar putea să-mi dea feedback. experienţă?

- Aveți un sistem de preîncălzire pe DF?

- Ați calculat costul pe iarnă / toamnă?

- Ce sistem folosești?

- Care este recomandabil?

- Este necesar?

În ceea ce privește fântâna canadiană, chiar dacă sunt pentru 100%, costul nu este posibil pentru moment ...

- Având o pompă de căldură aer / apă Stiebel Eltron WPL 25AS cu rezervor tampon și rezervor de apă caldă menajeră, ar fi posibilă utilizarea acesteia pentru un sistem de preîncălzire a aerului pentru iarnă?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Observație, sfat, sistem de preîncălzire vmc df




de chatelot16 » 05/08/16, 15:16

scopul schimbătorului de căldură cu flux dublu este de a recupera căldura din aerul care iese! dacă preîncălzim aerul care intră înaintea schimbătorului, acesta va reduce căldura recuperată ... aerul stătut va ieși mai fierbinte ... căldura din sursa de preîncălzire va fi, așadar, irosită

preîncălzirea poate fi utilă în cazurile în care schimbătorul cu flux dublu nu funcționează corect, de exemplu sub zero grade: umiditatea aerului vâscos face gheață și înfundă schimbătorul: preîncălzirea de către căldura de la sol împiedică dezghețarea electrică

dacă încălzirea casei este electrică, o preîncălzire electrică doar pentru a evita înghețarea nu va fi mai rea decât încălzirea electrică

dacă există o încălzire mai bună decât electricitatea, aceleași mijloace ar trebui să asigure preîncălzirea antigel
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Re: Observație, sfat, sistem de preîncălzire vmc df




de xxx74 » 06/08/16, 07:18

Multumesc pentru raspuns. Totuși, acasă, am doar un singur încălzitor electric, cel din baie.

Ce aș vrea să știu este dacă există o modalitate de a utiliza automat producția de apă fierbinte a pompei de căldură cu apă de aer, știind că am apă rece cu apă caldă doar la locul unde va fi amplasat Vmc, pentru a preveni pur și simplu înghețarea schimbătorului de temperatură negativă iarna, gata !!

În caz contrar, știu deja principiul de funcționare al unui schimbător ...

Și nu încerc să preîncălzesc permanent aerul de intrare, doar pe o bază ad hoc și pur și simplu fără o rezistență electrică.

Vă mulțumesc în prealabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Observație, sfat, sistem de preîncălzire vmc df




de chatelot16 » 06/08/16, 09:42

Ma gandesc la 2 solutii echivalente teoretic pentru a evita formarea de gheata

1) treceți aerul exterior printr-un schimbător de căldură aer-apă controlat termostatic la 0 ° înainte de a intra în schimbătorul de căldură cu flux dublu: schimbătorul de căldură va recupera doar căldura peste 0 ° și nu va îngheța ... cu aceasta termostat la zero grade acest sistem nu va risipi căldura atunci când temperatura exterioară este peste 0 °, dar acest lucru pune problema înghețării acestui schimbător în cazul opririi sistemului

2) termostat care măsoară temperatura de ieșire a aerului învechit și reduce proporția de aer exterior care trece prin schimbătorul de căldură: atâta timp cât temperatura de ieșire, tot fluxul trece prin schimbătorul de căldură și eficiența este maximă: când temperatura de ieșire scade sub 0 ° termostatul degradează eficiența suficient cât să nu înghețe: pierderea de energie este la fel ca la o preîncălzire la 0 °, dar este mai simplă: nu nevoie de o sursă de căldură la VMC, deci nu există risc de îngheț: pierderea de energie sub formă de aer de ventilație puțin mai rece: încălzirea casei va trebui să o încălzească
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Re: Observație, sfat, sistem de preîncălzire vmc df




de xxx74 » 06/08/16, 12:39

Vă mulțumim pentru aceste două soluții, deja corespunde mai mult cu ceea ce caut.

Pentru soluția dvs. nr. 2, aceasta este, în principiu, ceea ce face deja automat vmc, nu? Debit redus pentru a preveni formarea de gheață.

În ceea ce privește soluția nr. 1, mi-am imaginat, fără să știu dacă va funcționa, ca o conductă de apă caldă pe care o voi înfășura în jurul conductei de intrare a aerului, cu un circulator de cazan pe care îl am deja, iar acest lucru s-ar declanșa prin termostat.

Unde mă blochez este cum să returnez apa fierbinte, ar trebui trimisă unde? În rezervorul tampon PAC? Sau în mingea de șah?

Și în afară de circulator și termostat, ce fel de echipament ar necesita asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Observație, sfat, sistem de preîncălzire vmc df




de chatelot16 » 06/08/16, 13:50

dacă vmc-ul tău face deja ce trebuie, nu este nimic de inventat!

preîncălzirea nu are niciun avantaj energetic față de reducerea debitului dacă prețul căldurii pentru preîncălzire este același cu încălzirea casei

singurul avantaj al preîncălzirii ar fi utilizarea de energie mai puțin costisitoare sau chiar gratuită, cum ar fi fântâna canadiană

dar fântâna canadiană nu este singura soluție: poate fi, de asemenea, o conductă de apă îngropată suficient de lungă pentru a lua căldura de la sol

indiferent dacă este apă la temperatura solului sau apă din pompa de căldură, soluția nu este să înfășurați o conductă de apă în jurul conductei de aer: aveți nevoie de un schimbător de căldură aer-apă real
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Re: Observație, sfat, sistem de preîncălzire vmc df




de xxx74 » 06/08/16, 20:59

Nu caut neapărat gratuit, ci doar o alternativă mai puțin costisitoare decât rezistența electrică ...

Fântâna canadiană ar fi ideală, știu, dar în prezent nu am mijloace financiare ...

Îmi spuneam doar că, din moment ce pompa de căldură va produce apă fierbinte pentru cele două podele încălzite ale mele + apă caldă menajeră, de ce să nu fac o ocolire la sosirea pardoselii încălzite, care să se rostogolească așa cum am spus deja. anterior în jurul conductei de intrare a aerului sau de ce nu creați o bobină în interiorul conductei pentru a câștiga în schimb (teoria) VMC cu o supapă controlată de un termostat care ar declanșa intrarea apei din 0 °, fără a căuta să obțină o temperatură ridicată, doar pentru a preveni înghețarea schimbătorului, atunci apa ar reveni la revenirea podelei încălzite, mai ales când apa din podeaua încălzită se rotește în jur de 32 sau 35 ° în general.

Îmi spun că pompa mea de căldură se va preîncălzi cu siguranță mai puțin decât o rezistență electrică, deoarece gestionarea debitului VMC-ului meu pe vreme rece are cu siguranță aceste limite în ceea ce privește eficiența, nu degeaba îi sfătuiește unitatea de preîncălzire opțional electric, care este încă 1500 w, care s-a acumulat într-o iarnă întreagă reprezintă un cost semnificativ!

Este ideea mea atât de ciudată?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 242